V Marseille chtějí zbourat McDonald’s a postavit halal restauraci. Lidé se bouří

Simone Radačičová Simone Radačičová
4. 9. 2018 21:57
Pobočka restaurace McDonald’s je v chudé čtvrti místem, kde se schází přátelé a rodiny a kde mladí lidé dostávají práci. Ti teď bojují za její zachování.
Protest v Marseille na podporu restaurace McDonald's, kterou chtějí zavřít.
Protest v Marseille na podporu restaurace McDonald's, kterou chtějí zavřít. | Foto: Shutterstock

Marseille - Pro řadu mladých lidí ve čtvrti Saint-Barthélemy na předměstí francouzské Marseille je McDonald’s jedinou možností. Pokud se jim nepodaří najít jiné zaměstnání, skončí právě tady. Svou šanci pracovat často dostanou i lidé, kteří nedávno vyšli z vězení.

"McDonald’s mi pomohl dostat se z potíží. Propustili mě z vězení a McDonald’s mě vlastně vrátil zpátky do života," říká sedmadvacetiletý zaměstnanec Nordine Aklil.

"Mladí lidé, kteří nemají stáže, často končí tady. Svou první práci najdou právě u McDonald’s," dodává Salim Grabsi, člen sdružení tamních obyvatel. Restauraci s rychlým občerstvením označuje za "centrum komunitního života".

Jenže McDonald’s tu teď hrozí zánik, a tak obyvatelé čtvrti bojují za zachování pobočky. Považují ji za jedno z mála míst, kde se mohou lidé na chudém předměstí scházet.

Americký řetězec rychlého občerstvení McDonald’s neměl ve Francii v minulosti dobrou image. Země gastronomie a kulinářského umění dlouho vnímala příchod řetězce téměř jako vpád.

Mnozí Francouzi ho považovali za symbol globalizace. Ještě v roce 1999 na sebe upozornil levicový farmář a neúspěšný prezidentský kandidát José Bové tím, že zničil rozestavěnou pobočku McDonald’s.

Jenže časy se mění. Popularita burgerů a McDonald’s ve Francii rychle roste. Nyní je země pro "McDo", jak Francouzi řetězci zkráceně říkají, druhým nejziskovějším trhem na světě, a to hned po USA.

Není to "jen" restaurace

A nejen to. Za podnik na předměstí Saint-Barthélemy bojují kromě tamních obyvatel i odboráři nebo celostátní politici. "Zvenku to možná vypadá jen jako další obyčejná restaurace. Je to ale jediné místo, kde se ve čtvrti něco děje," prohlásil podle agentury AFP Jean-Luc Mélenchon, krajně levicový lídr hnutí Nepoddajná Francie a neúspěšný kandidát na prezidenta.

Čtvrť na severu Marseille patří mezi nejchudší ve městě. Žijí tu hlavně potomci přistěhovalců ze severní Afriky, nezaměstnanost dosahuje zhruba 30 procent. To je třikrát více, než je celonárodní průměr.

V McDo, které tu je od roku 1992, přitom pracuje 77 lidí. Je tak druhým největším zaměstnavatelem v oblasti, a to po tamním supermarketu.

Protest v Marseille na podporu restaurace McDonald's, kterou chtějí zavřít.
Protest v Marseille na podporu restaurace McDonald's, kterou chtějí zavřít. | Foto: Shutterstock

Obyvatelé Saint-Barthélemy si stěžují, že ve čtvrti už zanikla řada různých provozoven, od pekařství přes řeznictví až po holičství. Kvete tu naopak obchod s drogami a do sítí dealerů padá stále více mladých lidí.

"Je to něco jako plíce této čtvrti," řekla o restauraci McDonald’s pro deník Le Nouvel Observateur devětačtyřicetiletá Aicha, která v ní pracuje už 25 let.

Soud rozhodne

Jenže majitelé pobočky v Saint-Barthélemy plánují, že ji uzavřou a prodají. Z poloviny ji vlastní franšízant Jean-Pierre Brochiero a z poloviny francouzský McDonald’s.

Převzít i se zaměstnanci by ji měla tuniská společnost. Ta tam chce otevřít restauraci "halal", která cílí na místní muslimskou populaci. Brochiero tvrdí, že McDo je ve čtvrti ztrátové, a nemá proto jinou možnost.

Zaměstnanci, kteří mají podporu odborů i tamních politiků, mu ale nevěří. Domnívají se, že je to jen způsob, jak se vyhnout zaplacení odstupného. Obávají se, že je nový zaměstnavatel propustí.

Obrátili se proto na soud. Ten nedávno prodej dočasně zmrazil. Finální rozhodnutí by měl zveřejnit tento týden.

Video: Chceme 10 liber! V McDonald's v Británii poprvé stávkovali

Společnost McDonald's čelila vůbec první stávce v Británii. Zaměstnanci dvou provozoven požadovali mimo jiné minimální mzdu 10 liber za hodinu. | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 35 minutami

Hischier prodloužil s New Jersey smlouvu o sedm let

Švýcarský hokejový útočník Nico Hischier prodloužil o sedm let kontrakt v NHL s New Jersey. Nová smlouva jedničce draftu z roku 2017 vynese celkem 50,75 milionu dolarů. Od sezony 2020/21 tak bude brát v průměru 7,25 milionu dolarů. Dvacetiletý Hischier má v této sezoně ještě poslední rok platnou nováčkovskou tříletou smlouvu se základním příjmem 925 tisíc dolarů a s možností získat na bonusech dalších 2,85 milionu dolarů.

"Jsme šťastní, že máme celý ten proces za sebou a domluvili jsme se s Nicem a jeho týmem na kontraktu, který bude přínosný pro obě strany. Vyzrál v komplexního centra, který odvádí skvělou práci s pukem i bez něj. Těšíme se na jeho další růst," řekl generální manažer Devils Ray Shero.

Hischier, který ve čtvrtečním duelu při výhře nad New York Rangers 5:2 chyběl v sestavě New Jersey kvůli zranění v horní části těla, si v šesti zápasech v této sezoně připsal dvě asistence. V NHL hraje třetí sezonu a má na kontě 157 zápasů a 101 bodů za 37 branek a 64 přihrávek. V pěti zápasech play off si připsal jednu asistenci.

před 40 minutami

Kornfeil v Japonsku odstartuje z 3. řady, Salač kvalifikaci kvůli těžkému pádu a zlomenině nejel

Jakub Kornfeil obsadil v kvalifikaci na motocyklovou Velkou cenu Japonska sedmé místo a na startu sobotního závodu Moto3 bude stát ve třetí řadě. Filip Salač po pátečním pádu do dnešního programu nezasáhl a teprve se rozhodne, zda v neděli absolvuje Grand Prix.

Kornfeil zajel třetí nejlepší kvalifikaci v sezoně a vyrovnal výkon z Nizozemska, pouze v Alcaňizu a na Sachsenringu si vybojoval druhou řadu. Na základě pátečních jízd, v nichž zajel třetí čas, postoupil přímo do druhé části kvalifikace, protože dnešní třetí trénink se jel na mokré trati a pořadím nezamíchal. V podobných podmínkách se rozhodovalo i o pořadí na startu, Kornfeil zaostal o 863 tisícin za nejrychlejším Niccolem Antonellim z Itálie.

Salač měl těžký pád v pátečním druhém tréninku a se zlomeným malíčkem na pravé noze a potlučeným tělem v druhém dnu v Motegi odpočíval. Pokud bude v neděli závodit, odstartuje z uličky v boxech v důsledku trestu za příliš pomalou jízdu v prvním tréninku.

Další zprávy