Americký spisovatel židovského původu, který se narodil v Rumunsku, proslul především jako spisovatel a publicista. V roce 1986 získal Nobelovu cenu míru.
Dnes osmasedmdesátiletý Wiesel přežil pobyt v Buchenwaldu a Osvětimi, kde zahynula celá jeho rodina. Ve svých knihách podává svědectví o nacistické éře v dějinách Evropy a kritizuje také Spojence za to, že neučinili proti pokračování holocaustu vše, co bylo v jejich silách.
Do Prahy přijel nečekaně: Svou účast na Fóru 2000 nejprve kvůli zaneprázdnění odřekl, na poslední chvíli přece jen dorazil.
Nedávno označil islámský extremismus za novou velkou hrozbu. "Často nemohu usnout, když myslím na to, že někde existují lidé, kteří plánují tak hrozné vraždy a atentáty."
Do Prahy přijel Elie Wiesel na necelých čtyřiadvacet hodin. Ubytoval se v hotelu Intercontinental, prošel se Pařížskou ulicí a před odjezdem na zahájení Fóra odpověděl Aktuálně.cz na několik otázek.
Aktuálně.cz: Islámský extremismus je dnes srovnáván s nacismem a komunismem jako další velká hrozba. Vidíte podobnost mezi současnými islamisty a ideologií nacismu či komunismu?
Já nemám rád takové analogie. Každá hrozba je poněkud odlišná, vyžaduje jiný přístup. Víme, co byl nacismus. Víme, co byl komunismus. Radikální islám je jiný. V tomto případě hodně věřím v sílu vzdělání. Pokud se podaří rozšiřovat povědomí o společných hodnotách lidstva, nazval bych to lekcemi humanity, může to být řešení. I pro islámský svět.
A.cz: Sdílíte názor, že západní civilizace je ve velkém nebezpečí?
Nejen západní civilizace. Globální terorismus v současné podobě je hrozbou pro veškerou civilizaci, pro celý svět. O tom nepochybuji.
A.cz: A věříte v možnost dialogu s islámem?
Samozřejmě, sám s tím mám zkušenosti. V posledních letech jsem se účastnil konference pořádané jordánským králem Abdalláhem. Bylo tam i hodně muslimů, kteří souhlasí s názorem, že svět je ve velkém nebezpečí. Víte, já věřím tomu, že v každé komunitě jsou lidé s extremistickými názory a lidé, kteří jsou proti extremismu. Já samozřejmě v tomto případě jednám s lidmi, kteří jsou proti extremismu.
A.cz: Vždy jste patřil k zastáncům Izraele. Domníváte se, že nyní je ve větším nebezpečí než dříve, když existuje organizace, jako je Al-Káida?
Domnívám se, že velkým nebezpečím je především Írán. Tedy abych by přesnější - íránské vedení, íránští lídři. Stojí za Hizballáhem a myslím, že i za Hamasem, dávají najevo nenávist k Izraeli. Ano, skutečně se domnívám, že Izraeli hrozí největší nebezpečí odtud.
A.cz: Myslíte si, že Evropská unie a v širším smyslu Evropa by měla více podporovat Izrael?
Ano. Myslím, že by si to Izrael zasloužil, protože je v nelehké situaci. Už jsem o tom hovořil: Hamas, Hizballáh, Írán. Když někdy slyším názory některých evropských kritiků Izraele, tak opravdu nevycházím z údivu. Na druhou stranu musím říci, že řada Evropanů situaci hodnotí realisticky, má z lidského hlediska pochopení pro Izrael. A ještě musím říci, že s takovými názory se setkávám i mezi muslimy.
A.cz: V Evropě je zároveň na vzestupu antisemitismus. Je to vidět v Rusku. Krajně pravicové strany posilují například v Německu, nejnověji ve víkendových místních volbách v Belgii? Jsou na místě obavy?
Rozhodně. Sleduji tento trend a jsem jím velmi znepokojen. Víte, s tím souvisí můj největší životní omyl. Když jsem v roce 1945 opouštěl koncentrační tábor, naivně jsem se domníval, že antisemitismus skončil s jeho oběťmi v Osvětimi. Vidím stále jasněji, jak mnoho jsem se mýlil. Nenávist k Židům se stále vrací. A sám sebe se často ptám, co vlastně může tuto nenávist ukončit, když to nedokázalo ani vyvraždění šesti milionů lidí, krematoria a vyhlazovací tábory.
A.cz: Letos jsme svědky určité módy "Hitlerových aukcí". Dražila se Hitlerova lovecká puška, Hitlerovy obrazy. Jak se díváte na takové akce?
Považuji je za neslušné a nevkusné. Co z toho kdo má, že si pověsí doma věc, kterou namaloval nebo vlastnil zrovna Hitler, jaký to má smysl? Je to zkrátka neslušné.