"Nemůžu je zabít všechny," stěžuje si filipínský prezident. Boj proti dealerům prodlužuje o půl roku

Zahraničí Zahraničí
19. 9. 2016 20:00
Od 30. června, kdy nastoupil Rodrigo Duterte na post filipínského prezidenta, zemřelo kvůli jeho nekompromisní politice podle agentury Reuters na 3500 lidí. V neděli oznámil, že ve svém boji bude pokračovat ještě dalších šest měsíců. Duterte byl minulý týden obviněn, že coby starosta města Davao měl sám vlastní rukou zavraždit člověka.
Rodrigo Duterte.
Rodrigo Duterte. | Foto: Reuters

Manila Filipínský prezident Rodrigo Duterte v neděli ohlásil, že prodlužuje svoji kontroverzní politiku boje proti drogovým dealerům o dalších šest měsíců.

Podle agentury Reuters od jeho nástupu do čela země 30. června letošního roku zemřelo v důsledku tažení proti drogám na 3500 lidí.

"I kdybych chtěl, nemůžu je zabít všechny, protože ta zpráva by byla takhle tlustá," řekl Rodrigo Duterte v neděli novinářům. Odkazoval se přitom na zatím nezveřejněný seznam lidí, na němž údajně figuruje i řada veřejných činitelů, kteří jsou podle policie zapleteni do obchodu s drogami.

"Neuvědomil jsem si, jak velký a závažný problém s drogovými hrozbami v téhle republice je, dokud jsem se nestal prezidentem," doplnil Duterte.

Sám prezident přitom čelí nařčení, že ještě coby starosta města Davao vlastní rukou zastřelil jednoho ze zaměstnanců ministerstva spravedlnosti.

Minulý čtvrtek jej z toho před filipínským senátním výborem obvinil Edgar Matobato. Ten se podle CNN prohlásil za Duterteho nájemného vraha. V letech 1988 až 2013, kdy byl Duterte starostou, měl být Matobato členem jednotky, která vraždila drogové dealery na Duterteho objednávku.

Duterte slíbil, že nastolí pořádek

Duterte před letošními květnovými volbami sliboval, že coby prezident v zemi nastolí pořádek. Snížení kriminality a porážku drogových dealerů přitom v té době odhadoval na tři až šest měsíců.

“Neměl jsem tušení, že do obchodu s drogami byly zapleteny stovky tisíc lidí, a co je horší, že jsou řízeni lidmi ve vládě – hlavně těmi na volených pozicích,” tvrdí nyní prezident.

Veřejné prohlášení, ve kterém obvinil vládní politiky z toho, že jsou napojeni na obchod s drogami, ještě zvýšilo obavy jeho kritiků. V rámci boje proti kriminalitě by se Duterte mohl zbavovat svých soků. Ostatně jedno takové obvinění zaznělo minulý týden.

Senátní výbor byl ve čtvrtek svolán kvůli tomu, aby prošetřil Duterteho první týdny v prezidentském úřadu. Jeho politická kariéra je postavena na úspěšném boji proti kriminalitě a drogám, za což si získal podporu filipínských obyvatel. Lidskoprávní organizace Human Rights Watch však trvá na nezávislém vyšetřování jeho vlády, ať už v současné funkci prezidenta, nebo tehdejšího postu starosty města Davao.

Podle informací německého listu Deutsche Welle jen třetina z 3500 podezřelých překupníků drog, kteří za posledních 10 týdnů zemřeli, byla zabita policejními složkami. Zbytek měly na svědomí neznámé jednotky, které fungují jako jakési vražedné oddíly. Dalších 600 000 uživatelů metamfetaminu místní výroby se ze strachu vzdalo policii.

 

Právě se děje

Další zprávy