Filipínský prezident vulgárně urazil Obamu. Plánovaná schůzka nebude, odpověděli Američané

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
Aktualizováno 6. 9. 2016 10:15
Americký prezident Barack Obama zrušil setkání s filipínskou hlavou státu Rodrigem Dutertem jako odpověď na to, že Duterte Obamu nazval velmi vulgárním výrazem. Namísto toho se Obama sejde s jihokorejskou prezidentkou Pak Kun-hje. Duterte, který se měl s Obamou setkat na okraj summitu USA – Sdružení zemí jihovýchodní Asie (ASEAN) v Laosu, se později za svůj výrok omluvil.
Barack Obama.
Barack Obama. | Foto: Reuters

Vientiane – Kvůli slovnímu vulgarismu se americký prezident Barack Obama nesejde se svým filipínským protějškem Rodrigem Dutertem. O odřeknutí schůzky informoval mluvčí Bílého domu Ned Price.

Duterte následně nad vysloveným vulgarismem projevil lítost. Obama už ale plánuje jinou schůzku – s jihokorejskou prezidentkou Pak Kun-hje.

Duterte v souvislosti s americkou hlavou státu použil v tagalštině výraz "putang ina", což lze přeložit jako "zkurvysyn". Výraz použil v odpovědi na dotaz novináře, který se ptal, jak prezident hodlá Obamovi vysvětlit nynější zátahy proti drogovým překupníkům, při kterých bylo na Filipínách zabito přes 2000 podezřelých.

"Jsem prezidentem suverénního státu, již dlouho nejsme kolonií. Nemám žádného pána s výjimkou filipínského lidu, zkrátka nikoho. Je třeba zachovávat respekt, ne jen pálit otázku za otázkou. Putang ina, tady vám přísahám," řekl.

"Kdo je, abych se mu musel zodpovídat," dodal s tím, že Filipínám se od Washingtonu stále ještě nedostalo omluvy za zločiny spáchané během americké kolonizace.

Agentura AP připomněla, že Duterte je nevybíravým slovníkem proslulý a vulgarity se ve vysoké funkci nebojí používat. Již dříve adresoval nadávky například papeži či generálnímu tajemníkovi OSN Pan Ki-munovi.

Nyní Duterteho klení očividně mrzí, ačkoli vyjádření lítosti podle AP znaky omluvy nenese. "Litujeme, že to vyznělo jako osobní útok na prezidenta USA," uvádí v prohlášení Duterte a zároveň tvrdí, že schůzku se společně rozhodly odložit obě strany.

Odebírejte zprávy Aktuálně.cz přes aplikaci WhatsApp

WhatsApp

Nepoužíváte WhatsApp? Zjistěte více >>

Podle Bílého domu bude Obama místo s Dutertem jednat s jihokorejskou prezidentkou Pak Kun-hje o posledních testech severokorejských balistických raket.

Filipíny jsou důležitým spojencem USA ve sporu s Čínou o Jihočínské moře, ve kterém Washington obviňuje Peking z militarizace důležité globální obchodní cesty a ohrožování svobody pohybu na moři a ve vzduchu. Čína naopak vyčítá Spojeným státům, že zbytečně stupňují napětí.

Čína si dělá rozsáhlé územní nároky v Jihočínské moře, kudy vedou významné námořní trasy a pod jehož dnem se mohou nacházet velké zásoby ropy a zemního plynu.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Prototyp nové rakety SpaceX explodoval na testovací rampě, nehoda nesouvisí se sobotním startem

Prototyp nové rakety Starship společnosti SpaceX dnes explodoval na testovací rampě v americkém státě Texas. Nehoda podle agentury Reuters nesouvisí s chystaným sobotním startem lodě Crew Dragon stejné firmy k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS). Informace o případných zraněných zatím nejsou hlášeny.

V sobotu má raketa Falcon 9, která rovněž patří SpaceX, vynést do vesmíru na druhý pokus z floridského Mysu Canaveral loď Crew Dragon s dvojčlennou posádkou.

Zdroj: ČTK
Další zprávy