Londýn - Po dvou měsících bojů se slintavkou a kulhavkou obdrželi britští farmáři další nepřijemnou zprávu: na ostrovech se vůbec poprvé objevil tzv. bluetongue ("modrý jazyk"), smrtelný virus známý také jako katarální horečka ovcí.
Nemoc obvyklá ve Středozemí se letos nezvykle rozšířila i na severu Evropy. Jednotlivé případy hlásili v srpnu z Německa, Belgie, Francie, Lucemburska a Nizozemí.
Britské ministerstvo zemědělství nechce zatím o masové nákaze hovořit, čeká na výsledky laboratorních testů. To může trvat "dny nebo týdny".
Lidé se bát nemusejí
Bluetongue způsobuje ovcím a kravám horečku a vředy na sliznicích. Některé případy se projevují modráním jazyka, právě odtud získal vir své pojmenování. Pro lidi nemoc nebezpečná není.
Nález viru u jedné z krav na farmě poblíž Ipswitche v oblasti Suffolk přišlo den poté, co úřady potvrdily další výskyt slintavky a kulhavky na jihu Anglie. Od 3. sprna jde už o šestý podobný případ.
"Pro farmáře je životěn důležité, aby byli na pozoru. Jakékoliv podezření musejí nahlásit, obzvláště příznaky podobné kulhavce a slintavce," vzkázala chovatelům dobytka šéfka veterinárního úřadu Debby Reynoldsová.
Od roku 2001, kdy slintavka a kulhavka na britských ostrovech propukla, pobily úřady přes 6 miliónů zvířat. Ztracený dobytek stál farmáře v přepočtu přes 340 miliard korun.