Freiburg - Němečtí Zelení v pátek zahajují dlouho očekávaný stranický sjezd. Událost to bude v jistém smyslu zlomová.
Průzkumy veřejného mínění jim totiž již delší dobu připisují více než dvacetiprocentní voličskou podporu. To také znamená, že strana by měla pomalu začít měnit svou opoziční rétoriku a připravit se na vládnutí.
Vedení Zelených si je měnící se pozice strany vědomo. Claudia Rothová, která stranu vede společně s Cemem Özdemirem, již oznámila, že Zelení se na sjezdu rozhodně nebudou "opíjet výsledky průzkumů", ale budou tvrdě pracovat. Více než osm stovek delegátů a delegátek si například vyslechne několik odborných referátů, které by měly naznačit další směr zelené politiky v Německu.
Úspěch u veřejnosti zároveň znamená, že se Zelení dostávají do středu pozornosti, a to nejen médií, ale také politických protivníků.
Zřetelné to bylo už minulý víkend na sjezdu zatím nejsilnější německé strany, Křesťanskodemokratické unie (CDU). Předsedkyně strany a zároveň kancléřka Angela Merkelová kritikou Zelených nešetřila. Ostře se také vymezila vůči případné povolební černo-zelené koalici.
Merkelová si se Zelenými poslední dobou tak jako tak příliš nerozuměla. Zatímco její strana se stala synonymem pro prodloužení lhůty provozu německých jaderných elektráren, Zelení se vyslovili pro co nejrychlejší přechod na obnovitelné zdroje.
Merkelová je také veřejnou zastánkyní stavby nového nádraží ve Stuttgartu, mezi Zelenými je naopak možné najít mnoho kritiků, kteří se navíc čas od času objeví i mezi demonstrujícím davem.
Podle šéfa frakce CDU ve Spolkovém sněmu Volkera Kaudera jsou Zelení stejně nespolehliví jako v době svého založení.
Zelení se však zatím nenechávají znepokojit. Netají se dokonce ani tím, že by se jim po volbách do spolkového sněmu zamlouvala pozice německého kancléře či kancléřky.
Jak již deník Aktuálně.cz informoval, v boji o kancléřské křeslo se teď Zelení cítí být hlavním konkurentem CDU. Počítají s tím, že doposud druhou sociální demokracii (SPD) v průzkumech časem odsunou na třetí pozici, protože razí také jejich témata, jako je podpora rodin s dětmi a investice do vzdělání a vědeckého výzkumu.
Vztah německých Zelených a sociální demokracie platí za téměř neproblematický. Komentátoři ale rádi připomínají rok 1998, kdy se sociálnědemokratický kancléř Gerhard Schröder hned po volbách vyjádřil, že "sociální demokracie je kuchař a Zelení pouhý číšník". Mnozí "Ökos" to jinak bratrským "Sozis" nemohou prý dodnes zapomenout.
Byť se zdá, že volby do spolkového sněmu v roce 2013 jsou ještě daleko, strana si k nim může vydláždit cestu hned příští rok. Volit se totiž bude například v zemských volbách v Berlíně a Bádensku-Württembersku. Již nyní němečtí Zelení vládnou v koalici s CDU v Hamburku a společně s křesťanskými demokraty a FDP také v Sársku.