Německý soud zastavil proces s bývalým dozorcem v koncentračním táboře, je mu 95 let

ČTK ČTK
3. 4. 2019 19:34
Soud v německém Münsteru ve středu zastavil proces s bývalým dozorcem v nacistickém koncentračním táboře Stutthof. Pětadevadesátiletý muž podle lékařského posudku není zdravotně způsobilý soudní jednání absolvovat, informovala agentura DPA. Podle agentury Reuters se tak uzavřela jedna z posledních kauz spojených s holokaustem.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Libor Fojtík

Soud proces pozastavil již v prosinci a vyžádal si posudek o zdravotním stavu obžalovaného. V tom se píše, že 95letý muž trpí vážnou srdeční chorobou a kvůli s ní spojeným omezením již není schopen proces plně sledovat. Vzhledem k tomu, že nemoc je neléčitelná, je jeho nezpůsobilost trvalá. Na základě tohoto posudku soud dnes proces zastavil.

Obžaloba bývalého esesmana vinila z toho, že v koncentračním táboře ve Stutthofu poblíž Gdaňsku v letech 1942 až 1944 pomáhal při zavraždění stovek lidí. Podle údajů centrály pro vyhledávání osob podezřelých ze zločinů nacismu v německém Ludwigsburgu zemřelo do konce druhé světové války ve Stutthofu a pobočných táborech a při místních pochodech smrti na 65 000 lidí.

Obžalovaný, který se narodil v Rumunsku, ale dlouhodobě žil na západě Německa, dosud tvrdil, že nevěděl o zabíjení vězňů v zařízení a že ani nebyl nacistou. Uváděl, že když byl ve Stutthofu, bylo mu stydno a sám žil ve strachu.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 6 hodinami

Biden chce prodloužit smlouvu s Ruskem o kontrole jaderných zbraní, Kreml to vítá

Americký prezident Joe Biden bude usilovat o pětileté prodloužení dohody s Ruskem o kontrole jaderných zbraní Nový START. Napsal to dnes deník The Washington Post (WP) a zprávu později potvrdila i prezidentova mluvčí. Smlouva byla podepsaná v roce 2010 v Praze a její platnost vyprší 5. února.

Antony Blinken, jehož Biden nominoval do funkce šéfa diplomacie, informoval Kongres, že Bidenova administrativa hodlá usilovat o pětileté prodloužení smlouvy. Kreml oznámil, že takové prodloužení uvítá.

Jak napsal WP, o prodloužení klíčového dokumentu, i když méně než o pět let, usilovala v posledních měsících i předchozí administrativa Donalda Trumpa. Nepodařilo se jí to kromě jiného kvůli tomu, že americký zmocněnec pro jadernou problematiku strávil měsíce přesvědčováním Číny, aby se k dohodě připojila. O možnosti zahrnout do prodloužené dohody Čínu se zmínil i generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

Zdroj: ČTK
Další zprávy