V Německu soudí zdravotníka z Osvětimi. Viní ho z podílu na smrti 3681 lidí

ČTK ČTK
Aktualizováno 12. 9. 2016 17:14
V Neubrandenburgu na severu Německa začal soud s 95letým zdravotníkem Hubertem Zafkem, který pracoval v nacistickém koncentračním táboře v Osvětimi. Zafke se podle státního zastupitelství podílel na smrti minimálně 3681 lidí v plynových komorách. Obhajoba vinu popírá.
Bývalý koncentrační tábor v Osvětimi.
Bývalý koncentrační tábor v Osvětimi. | Foto: Reuters

Neubrandenburg – Před soudem v německém Neubrandenburgu stanul 95letý zdravotník z nacistického koncentračního tábora v Osvětimi, který čelí obžalobě z účasti na smrti nejméně 3681 lidí. Zafke ale vinu popírá.

Soudní řízení bylo v minulosti už třikrát odloženo kvůli zdravotnímu stavu souzeného. Krátce před zahájením líčení Zafkeho, který přijel do soudní síně na kolečkovém křesle, z nařízení soudu opět prohlédl lékař, napsala agentura DPA.

Po přečtení obžaloby vypovídal lékařský expert, který Zafkeho v minulosti vyšetřoval. Podle něj trpí obžalovaný lehkou demencí.

Zafke od 15. srpna do 14. září 1944 pracoval jako příslušník zdravotní služby SS ve vyhlazovacím táboře Osvětim-Březinka. V té době tam bylo v plynových komorách povražděno 3681 lidí. Státní zastupitelství Zafkeho viní z toho, že svou činností přispěl k jejich smrti.

Obžaloba se soustřeďuje na 14 deportačních vlaků, které do Osvětimi-Březinky přijely většinou z Polska, Slovinska, Řecka a Německa. V jedné ze souprav byla i Anne Franková s rodinou. Tato židovská dívka se později dostala do povědomí celého světa díky deníku, který psala dva roky v úkrytu v Amsterodamu, než ji, její rodinu a několik dalších lidí objevili 4. srpna 1944 nacisté a poslali do koncentračních táborů.

Německo v poslední době před soud postavilo hned několik osob působících kdysi v Osvětimi. Loni v červenci soud v Lüneburgu odsoudil na čtyři roky do vězení 94letého dozorce z Osvětimi Oskara Gröninga za napomáhání k vraždě 300 000 lidí. Letos v únoru začal v Detmoldu v Severním Porýní-Vestfálsku proces s bývalým dozorcem z Osvětimi Reinholdem Hanningem, který čelí obžalobě z podílu na vraždě 170 000 lidí.

 

Právě se děje

Další zprávy