Dozorce z Osvětimi dostal u soudu pět let vězení. Podílel se na smrti 170 000 lidí

ČTK ČTK
Aktualizováno 17. 6. 2016 16:23
Pět let vězení vyměřil soud v německém Detmoldu 94letému Reinholdu Hanningovi. Obžaloba mu přičítala podíl na smrti 170 000 lidí. Někdejší člen nacistických jednotek SS působil v letech 1942 až 1944 jako dozorce v koncentračním táboře Osvětim. Tam mimo jiné dohlížel na přijíždějící židovské transporty. Muž se u soudu hájil, že nesloužil ve vyhlazovací části Březinka. Obhajoba pak tvrdila, že Hanning nikdy osobně žádného vězně nezbil či nezabil. V Německu šlo zřejmě o poslední proces s nacistou.
Koncentrační tábor Osvětim
Koncentrační tábor Osvětim | Foto: Reuters

Detmold - Německý soud v pátek poslal na pět let do vězení bývalého dozorce z nacistického vyhlazovacího tábora v Osvětimi. Čtyřiadevadesátiletého Reinholda Hanninga shledal vinným z podílu na vraždě 170 000 lidí.

Informovala o tom agentura DPA. Zatím není jasné, zda se některá ze stran proti rozsudku neodvolá. Prokuratura žádala šestiletý trest, obhajoba osvobození.

"Byl jste téměř půl druhého roku v Osvětimi, a tím jste podporoval masové vraždění," řekla soudkyně Hanningovi při vynesení rozsudku.

Šéf Světového židovského kongresu (WJC) Ronald Lauder rozsudek nad Hanningem uvítal. "Dostal trest, jaký si zasloužil," řekl. Hanning podle něj byl součástí bezcitné vražedné mašinérie. "Bez aktivní pomoci lidí jako je on by k Osvětimi nemohlo dojít," uvedl Lauder.

Hanning už dříve před soudem přiznal, že jako člen jednotek SS působil v Osvětimi jako dozorce od ledna 1943 do června 1944. Za své činy se omluvil a vyjádřil stud nad tím, že přihlížel bezpráví a nic proti němu neudělal. Jeho obhájci nicméně zdůrazňovali, že neexistují důkazy, že by se obviněný sám zapojil do vraždění. Proto žádali jeho osvobození.

Podle Centrály pro zločiny nacismu se Hanning svou službou v Osvětimi, kde bylo během druhé světové války usmrceno asi 1,1 milionu lidí, převážně Židů, podílel na holocaustu. Střežil údajně nejen tábor, ale dohlížel i na přijíždějící transporty.

Odebírejte zprávy Aktuálně.cz přes aplikaci WhatsApp

WhatsApp

Nepoužíváte WhatsApp? Zjistěte více >>

V Německu se v současnosti konají zřejmě poslední soudní procesy, v nichž se ze svých činů zodpovídají členové personálu nacistických koncentračních táborů. Loni soud v Lüneburgu odsoudil ke čtyřem letům vězení čtyřiadevadesátiletého dozorce z Osvětimi Oskara Gröninga, a to za napomáhání k vraždě 300 000 lidí.

Před soud byl postaven i pětadevadesátiletý příslušník zdravotní služby SS v Osvětimi Hubert Zafke, proces s ním ale kvůli jeho zdravotnímu stavu zatím nezačal. Soud s bývalým dozorcem a členem SS Ernstem Tremmelem, který měl v dubnu začít v hesenském Hanau, byl kvůli úmrtí obžalovaného zastaven.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Papež zrušil kvůli bolesti nohy obřady

Papež František kvůli bolesti nervů v noze zrušil dva náboženské obřady plánované na 24. a 25. ledna a každoroční projev pro diplomaty sloužící u Svatého stolce, který měl přednést v pondělí. Svou tradiční nedělní modlitbu Anděl páně ale přednese. Podobné zdravotní potíže trápily hlavu katolické církve již na přelomu roku. Nové problémy vznáší otazníky nad jeho cestou do Iráku plánovanou na začátek března, kterou už tak ohrožovala pandemie covidu-19. Papežovy zahraniční cesty jsou většinou velmi náročné, hlava církve se při nich setkává s velkým množstvím lidí, slouží dlouhé mše a hodně cestuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy