Deutschneudorf/Ústí nad Labem - Litvínovský podnik Chemopetrol svým zápachem obtěžuje i německé obyvatele za hranicí.
A to až tak, že tento týden přijel za ústeckou hejtmankou Janou Vaňhovou zápach řešit německý poslanec Heinz-Peter Haustein.
Obě strany se podle agentury DTPA shodly, že situaci je nutné vyřešit co nejdříve. Podle náměstka hejtmanky Arno Fišera má však Chemopetrol polského vlastníka, se kterým se obtížně jedná.
Náměstek proto německému poslanci doporučil řešit problém na úrovni ministerstev zahraničí. "V podstatě jsem se shodli, jak dál postupovat. Připravuji dopis pro ministra zahraničí," napsal si k cestě německý poslanec na své webové stránky.
Problém mají Němci také s větrníky u Moldavy na Teplicku.
Německý poslanec se dozvěděl, že o výhradách Němců k možnému rozšíření tamní větrné elektrárny má také rokovat jinde - tentokrát na ministerstvu životního prostředí.
Záměr postavit u Moldavy větrný park oznámila koncem roku 2008 společnost Czech Wind Holding, napojená na česko-slovenskou finanční skupinu J&T. Cílem je soustava 25 elektráren s instalovaným výkonem až 75 megawattů.
Celková investice by měla dosáhnout 2,5 miliardy korun. Obec Moldava se záměrem souhlasí, výhradami se však netají krajská reprezentace.
Hejtmanka Ústeckého kraje Jana Vaňhová se nechala již dříve slyšet, že plánovaný větrný park je příliš rozsáhlý a mohl by narušit krajinný ráz. Obdobně se již vyjádřilo saské ministerstvo životního prostředí a zemědělství.