Německý ministr vnitra navrhl zavést muslimské svátky. To nepřipadá v úvahu, vzkázal kolega z vlády

ČTK ČTK
Aktualizováno 14. 10. 2017 20:25
Německý ministr vnitra Thomas de Maiziére (CDU) sklidil kritiku za svůj návrh, že by Německo mohlo zavést státní muslimské svátky. Podle něj by mohly být významné dny islámu státními svátky v těch oblastech Německa, kde žije hodně muslimů. Podle ministra dopravy Alexandera Dobrindta však zavedení muslimských svátků nepřipadá v úvahu. Naopak šéf sociálních demokratů Martin Schulz se de Maiziéra zastal. V Německu existují státní svátky na celostátní úrovni, řadu svátků ale drží jen některé spolkové země, okresy nebo obce.
Thomas de Maiziére.
Thomas de Maiziére. | Foto: ČTK

Berlín - Kritiku z vlastní strany si v sobotu vysloužil německý ministr vnitra Thomas de Maiziére za nápad, že by Německo mohlo v určitých oblastech zavést i muslimské státní svátky. Informovala o tom agentura DPA.

V Německu existují státní svátky na celostátní úrovni, řadu svátků ale drží jen některé spolkové země, okresy či obce.

Ministr de Maiziére, který je členem Křesťanskodemokratické unie (CDU) kancléřky Angely Merkelové, navrhl zavedení muslimských státních svátků na shromáždění ve městě Wolfenbüttel, které se konalo před nedělními zemskými volbami v Dolním Sasku

Podle něj by mohly být významné dny islámu státními svátky v těch oblastech Německa, kde žije hodně muslimů.

Svátek Všech svatých se slaví také jen v oblastech, kde žijí katolíci, vysvětlil de Maiziére svůj nápad. "Proč bychom nemohli tam, kde žije hodně muslimů, uvažovat rovněž o muslimském svátku," uvedl.

Většina německých státních svátků je ze své podstaty křesťanská a tak by to mělo i zůstat, dodal ale zároveň ministr.

V Německu je zákonem stanoveno několik celostátních svátků, například Nový rok, Velikonoční pondělí či Den německé jednoty, řadu svátků ale mají v kalendáři pouze jednotlivé spolkové země.

Často se přitom liší svátky na převážně protestantském severu země a na katolickém jihu. Některé zákonem stanovené svátky drží dokonce i jen určité zemské okresy či obce.

Za nápad na zavedení muslimských svátků si de Maiziére vysloužil kritiku z vlastních řad. "O našem křesťanském dědictví nelze vyjednávat," řekl člen bavorské CSU a ministr dopravy Alexander Dobrindt. "Zavedení islámských svátků v Německu pro nás nepřipadá v úvahu," dodal.

Muslimové jsou součástí společnosti

Naopak předseda sociální demokracie (SPD) Martin Schulz řekl, že by se o takovém návrhu dalo přemýšlet. Schulz se de Maiziéra zastal a odsoudil křesťanské demokraty za kritiku na adresu ministra vnitra. Němci by podle něj měli být schopni něco navrhnout a pak o tom v klidu diskutovat, a ne hned útočit.

Také předseda Ústřední rady muslimů v Německu Aiman Mazyek návrh ministra vnitra přivítal. Zavedení muslimského svátku by podle něj ukázalo, "že muslimové jsou součástí společnosti".

Z celkového počtu 82 milionů obyvatel žije v Německu asi 4,7 milionu muslimů, většinou přistěhovalců z Turecka a jejich potomků. Několik set tisíc muslimů přišlo do Německa i v rámci migrační vlny z Blízkého východu a severní Afriky v posledních letech.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Německá CDU/CSU vybírá kancléřského kandidáta, průlom se zatím nečeká

Vedení poslanecké frakce vládní konzervativní unie CDU/CSU bude v neděli jednat o společném kandidátovi na kancléře pro nadcházející zářijové parlamentní volby. Přítomni budou předseda Křesťanskodemokratické unie (CDU) a premiér Severního Porýní-Vestfálska Armin Laschet a bavorský ministerský předseda a šéf Křesťanskosociální unie (CSU) Markus Söder, mezi kterými se podle všeho výběr nástupce dosluhující kancléřky Angely Merkelové rozhodne. Konečný verdikt se v neděli ale nečeká.

Rozpravy se zúčastní i Merkelová, která po čtyřech kancléřských mandátech a 16 letech ve vedení Německa odchází z politiky. Jejím nástupcem by se rád stal Laschet, který se veřejně nijak netají svým zájmem unii CDU/CSU do voleb vést. Nikdo ale nepochybuje o tom, že kancléřské ambice má i Söder, který prozatím vystupuje zdrženlivě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy