Islám do Německa patří, ale Turecko do EU ne. Merkelové vyšel televizní duel lépe než Schulzovi

Martin Novák Martin Novák
3. 9. 2017 23:00
Turecko nechceme v Evropské unii, shodli se v televizi Merkelová a Schulz. Kancléřka si v duelu vedla podle bleskového průzkumu televize ARD lépe. Hájila své rozhodnutí pustit v roce 2015 do země téměř milion uprchlíků. "Jaké jsme měli jiné možnosti? Pálit do nich vodními děly?" odpověděla na dotaz moderátora.
Jediný duel před televizními kamerami podstoupila před německými volbami kancléřka Angela Merkelová s lídrem sociálních demokratů Martinem Schulzem. | Video: Reuters

Berlín - První a zároveň poslední debata dvou hlavních soupeřů v německých parlamentních volbách skončila podle prvních reakcí spíše úspěchem kancléřky Angely Merkelové než kandidáta sociální demokracie Martina Schulze.

Foto: Reuters

Ten se snažil na Merkelovou útočit, a zároveň nebýt příliš agresivní. V řadě věcí se ale oba politici shodli.

Podle průzkumu televize ARD, provedeného ihned po skončení přenosu, se mu příliš nedařilo Němce přesvědčit, že by měli ve volbách dát přednost jeho straně.

49 procent respondentů hodnotilo lépe Merkelovou, jen 26 procent Schulze.

Televizní duel přitom analytici a politologové považovali za Schulzovu poslední šanci, jak stáhnout velký náskok křesťanských demokratů (CDU/CSU) před sociální demokracií (SPD).

Začátek televizního duelu byl věnován hlavně otázkám imigrace a role islámu a muslimů v Německu.

Podle komentáře časopisu Der Spiegel je z toho vidět, že islám a uprchlíci přece jenom jsou volebním tématem a také že krajně pravicová, antimuslimská Alternativa pro Německo (AfD) přece jenom změnila německou politiku.

Jak Schulz, tak Merkelová se shodli v tom, že islám patří k Německu a je součástí Německa. Podle kancléřky ale jen takový islám, který odpovídá ústavě.

Oba se vymezili proti Turecku a jeho prezidentovi Recepu Erdoganovi. Schulz řekl, že jako kancléř by zastavil jednání o vstupu Turecka do Evropské unie. Podle Merkelové se Turecko členskou zemí EU nikdy nestane.

V debatě o uprchlících sice Schulz soupeřku nekritizoval za jejich přijetí, ale řekl, že měla v roce 2015 svůj postup lépe koordinovat s evropskými sousedy.

Před dvěma lety přišlo do Německa téměř milion běženců přes Balkán a Rakousko.

"Byla to tehdy dramatická situace. Jsou chvíle v životě kancléře, kdy se musíte rozhodnout," uvedla Merkelová. Na to řekl moderátor Klaus Strunz, že vláda mohla zavřít hranice později během roku 2015.

"Jaké jsme měli jiné možnosti? Pálit do nich z vodních děl?" odpověděla kancléřka protiotázkou.

Kandidát sociálních demokratů pak Merkelové vyčetl, že prosazovala zavedení mýtného na německých dálnicích od roku 2018. Uvedl, že projekt bude nejspíš pro stát ztrátový. Kancléřka mu opáčila, že v parlamentu mýtné podpořila i jeho sociální demokracie.

Němci jdou k volbám 24. září. Vítězství CDU je téměř jisté. Otázkou je spíše, s kým půjde Angela Merkelová do koalice.

Zda znovu se sociálními demokraty, nebo s liberálními demokraty (FDP).

Video: Ondřej Houska
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy