Berlín - Německý ministr obrany Karl-Theodor zu Guttenberg přestane dočasně užívat akademický titul doktora práv.
Guttenberg čelí obvinění, že část své dizertační práce opsal, a dnes na něj byla již v této záležitosti podána v bavorském Bayreuthu, kde svou doktorandskou práci v roce 2006 obhajoval, dvě trestní oznámení.
Ministr obrany trvá na tom, že se žádného plagiátorství nedopustil, ale dnes v Berlíně řekl tisku: „Dočasně, opakuji dočasně, se vzdám svého doktorského titulu."
Guttenberg bude podle svých slov nyní čekat, až univerzita v Bayreuthu dokončí příslušné šetření, zda jsou obvinění proti němu vznesena oprávněně.
Naznačil ovšem, že mohl některý z 1200 odkazů ve své dizertaci uvést omylem na špatném místě.
Několik německých vysokoškolských profesorů však uvedlo, že Guttenberg má ve své tezi o 475 stranách nejméně 70 pasáží opsaných z jiných zdrojů, které v rozporu s akademickými pravidly necitoval.
Pan „Googleberg"
„Karl-Theodor zu Guttenberg mě u excerptů, které pocházejí z jednoho článku, který jsem kdysi napsala, neuvedl jako autora. To je v rozporu se všemi akademickými pravidly," řekla například stanici N24 profesorka Pasovské univerzity Barbara Zehnpfennigová.
Německý tisk ve světle této aféry překřtil devětatřicetiletého, fotogenického a v Německu dosud velmi populárního zu Guttenberga na „zu Googleberga".
Ministr se brání, že svou tezi napsal „v té nejupřímnější víře a na základě svých nejlepších znalostí". Jeho kritici však žádají, aby rezignoval na ministerskou funkci.
Šéfka německých Zelených Claudia Rothová řekla podle stanice Deutsche Welle, že „neexistuje způsob, jak by se Guttenberg mohl z této aféry vymluvit".
Pravice se však ministra obrany považovaného za budoucího předsedu bavorské CSU hájí a obvinění z plagiátorství označuje za „špinavé politické triky" a „útoky levice".
Sám Guttenberg dostal od univerzity v Bayreuthu čtrnáct dní na písemné vysvětlené této kauzy.