Německé ministerstvo zahraničí si kvůli případu předvolalo ruského velvyslance, uvedl deník Bild. Hlavním podezřelým je devětatřicetiletý Dieter S., který má německé i ruské státní občanství. Nejpozději od října 2023 podle vyšetřovatelů systematicky sledoval vojenské objekty, železniční tratě a další infrastrukturu a pořizoval fotografie a videa s cílem připravit bombové útoky na zásobovací linie pro ukrajinskou armádu.
Chtěl tak zabránit tomu, aby z Německa do Ruskem napadené východoevropské země směřovaly zbraně a další materiál. Jeho aktivity se vedle německých zařízení týkaly i objektů americké armády ve spolkové republice.
Dieter S. přitom podle tiskové zprávy nejvyššího státního zastupitelství "prohlásil, že je připraven spáchat bombové a žhářské útoky, především na infrastrukturu využívanou pro vojenské účely a průmyslové objekty v Německu". O svých plánech i získaných informacích hovořil se styčným důstojníkem ruské tajné služby.
"Budeme Ukrajinu i nadále masivně podporovat a nenecháme se zastrašit," uvedla ve čtvrtek v reakci na kauzu německá ministryně vnitra Nancy Faeserová, podle níž je to zvláště závažný případ ze strany "zločinného režimu". "Víme, že se ruský mocenský aparát zaměřuje i na naši zemi," poznamenal německý ministr spravedlnosti Marco Buschmann, podle něhož musí Berlín na tuto hrozbu reagovat rázně.
Ruské velvyslanectví v Německu uvedlo, že zatím nebylo o zatčení svých občanů podezřelých ze špionáže informováno.
Do hledáčku německých úřadů se Dieter S. dostal už dříve, protože v letech 2014 až 2016 bojoval na straně samozvané Doněcké lidové republiky proti Ukrajině. Německé nejvyšší státní zastupitelství jeho účast v bojích nyní posuzuje jako členství v zahraniční teroristické organizaci.
Je to první takový případ a podle ARD bude pravděpodobně mít diplomatické důsledky, protože se tím z německého pohledu Doněcká lidová republika, kterou Rusko nejprve podporovalo a pak se ji rozhodlo anektovat, stává teroristickou organizací.
Od března 2024 Dieterovi S. podle vyšetřovatelů se získáváním informací pomáhal sedmatřicetiletý Alexander J., kterého znal už z dob svého nasazení na straně Doněcké lidové republiky. Nápomoc Alexandera J. nejvyšší státní zastupitelství hodnotí jako zvlášť závažný případ práce pro zahraniční tajnou službu.
Stejně vidí i činnost Dietera S., který je navíc obviněn ze členství v teroristické organizaci a spiknutí za účelem bombového útoku a žhářství.
Policie oba muže zatkla ve středu ráno v Bayreuthu a prohledala jejich domovy a kanceláře. Pro Dietera S. nařídil ve středu večer soudce vazbu, ve čtvrtek dopoledne by před soudcem měl stanout i Alexander J.