Německo viní čínské diplomaty ze špiclování lidí

Naďa Straková
25. 11. 2009 22:30
Čínské úřady se zajímají o komunitu Ujgurů, kteří jsou v opozici vůči režimu
Ujgurská menšina v provincii Sin-ťiang je daleko chudší než dominantní skupina čínských Chanů.
Ujgurská menšina v provincii Sin-ťiang je daleko chudší než dominantní skupina čínských Chanů. | Foto: Ivo Dokoupil

Mnichov - Čínský konzulát v Mnichově nejspíš zaměstnává agenty, kteří sledují tamní ujgurskou komunitu.

Německá policie prohledala v úterý ráno mnichovské byty čtyř čínských obyvatel žijících trvale v Německu, u kterých existuje podezření, že vykonávali špionážní činnost.

Podle týdeníku Spiegel konali na příkaz čínského konzulátu v Mnichově. Ten vydal prohlášení, že se v zemi zabývá pouze německo-čínskými obchodními vztahy a vyřizuje víza.

Podle německých vyšetřovatelů je to však jen zástěrka a pod rouškou konzulárních činností se skrývá celá síť zpravodajských služeb.

V Mnichově žije jedna z největších ujgurských komunit na světě a sídlí zde Světový ujgurský kongres. Když jeho vůdčí představitelka Rebíja Kadirová letos na podzim navštívila Prahu, čínské velvyslanectví v Česku vydalo prohlášení, že přítomnost Kadirové v zemi "ohrozí diplomatické vztahy s Českem".

Většina z ujgurských uprchlíků se v Německu politicky angažuje a to je právě to, co čínské úřady přitahuje a o čem by chtěly vědět co nejvíce.

Němečtí vyšetřovatelé zjistili, že čínská vláda najímá informátory, kteří velmi důsledně sledují činnost mnichovské ujgurské komunity. Podle nich je řídí konzul z mnichovského konzulátu. Ten byl již několikrát spatřen na tajných schůzkách s dotyčnými agenty. Také prý posílá získané informace přímo do Pekingu, tvrdí vyšetřovatelé.

Když Prahu letos navštívila šéfka Ujgurů Rebíja Kadírová, čínská ambasáda v Praze se zlobila
Když Prahu letos navštívila šéfka Ujgurů Rebíja Kadírová, čínská ambasáda v Praze se zlobila | Foto: Naďa Straková

Konzul má v Německu diplomatickou imunitu, takže nemůže být na území SRN vyšetřován. Jeho čtyři podezřelé špiony už ale policie stíhá.

Před dvěma lety Německo opustil diplomat Ťi Wu-min, který byl také zaměstnancem mnichovského konzulátu. Jeho schůzek s agenty, kteří rovněž sledovali ujgurskou komunitu, si všimli němečtí vyšetřovatelé. Než ale stačili přistoupit k činu, diplomat ze země raději odjel.

Červencové nepokoje mezi etnickou menšinou Ujgurů s dominantní skupinou etnických Číňanů - Chanů v hlavním městě ujgurské provincie Sin-ťiang si vyžádaly nejméně 197 obětí. Čínská vláda popravila 9 mužů, kteří střety měli podněcovat.

 

Právě se děje

Další zprávy