"Lutherův čin byl budíčkem." Německo si připomíná pět set let od církevní reformace

ČTK ČTK
31. 10. 2017 16:33
Německo si připomíná pětisté výročí zahájení církevní reformace. Oslavy se konají hlavně ve Wittenbergu, který je s Martinem Lutherem spjatý. Na slavnostní mši v tamním kostele dorazila i kancléřka Angela Merkelová nebo prezident Frank-Walter Steinmeier.
95 tezí Martina Luthera.
95 tezí Martina Luthera. | Foto: Reuters

Berlín - 31. října 1517 přibil Martin Luther na dveře kostela ve Wittenbergu svých 95 tezí proti odpustkům. Ani o 500 let později Německo na svého rodáka a klíčovou osobu dějin nezapomíná.

Oslavy k 500. výročí zahájení církevní reformace se pořádají po celé zemi. Hlavní část akce se koná právě ve východoněmeckém Wittenbergu.

"Z Wittenbergu vyšla duchovní obnova, která uvedla lidi do pohybu. V Německu, Evropě a po celém světě," řekl šéf sdružení německých evangelíků Heinrich Bedford-Strohm.

Lutherův čin byl podle něj budíčkem, kterým vyzval církev k obnově. Připomněl, že profesor teologie a mnich v jedné osobě nechtěl založit novou církev, i když jeho krok v důsledku vedl k rozštěpení západních křesťanů na katolíky a protestanty.

Slavnostní mše ve wittenberském zámeckém kostele, před nímž se v úterý tvořily dlouhé fronty, se zúčastnili německý prezident Frank-Walter Steinmeier, kancléřka Angela Merkelová i řada dalších politiků. Právě Merkelovou při příchodu na místo vítaly stovky občanů. Další na ni ale podle německých médií pokřikovali, aby vypadla. Nevybíravou kritiku zažívá Merkelová kvůli své uprchlické politice na východě Německa opakovaně.

Oslav se zúčastnila i Angela Merkelová nebo Frank-Walter Steinmeier.
Oslav se zúčastnila i Angela Merkelová nebo Frank-Walter Steinmeier. | Foto: Reuters

Lutherovy kontroverze

I když je Wittenberg centrem dnešních událostí, Luthera si mimořádným celoněmeckým svátkem připomíná celá země.

Nevzpomíná se ale jen na zásadní církevní a společenské změny, na jejichž počátku Lutherův čin stál, ale i na kontroverze s ním spojené. Například na jeho tvrdě protižidovské postoje. Těmi podle historiků usnadnil šíření antisemitismu ve 20. století. Lutherovo štvaní vůči Židům v pátek odsoudil i Bedford-Strohm.

Luther, který se do dějin zapsal také svým překladem Bible do němčiny, šel kritikou odpustků svým způsobem ve stopách Jana Husa.

Odpustky, získanými za finanční úplatu, církev ve středověku nabízela možnost nahradit v životě nevykonaná pokání a vymazat tím tresty za hříchy, které by člověk musel podstoupit v očistci. Luther byl přesvědčen, že odpustky jsou jen falešnou zárukou spásy, a žádal zastavení jejich prodeje.

Život Luthera, který na rozdíl od Husa nezemřel jako mučedník, ale jako vážený muž, si Německo připomínalo celý rok řadou výstav, debat nebo studií.

Ve Wittenbergu, který leží asi dvě a čtvrt hodiny jízdy autem od českých hranic, se také uskutečnila několikaměsíční světová výstava k 500. výročí zahájení reformace. Řada akcí ale narazila na výrazně menší zájem veřejnosti, než se očekávalo.

Coming out byl pro mě kvůli rodině velký zásah, v církvi o mé orientaci věděli už dlouho předtím, říká „suspendovaný“ jáhen Jaroslav Lorman. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 32 minutami

Zaorálkův odhad: Muzea a galerie otevřou v půlce února, kina a divadla v březnu

Pokud se epidemická situace v Česku bude zlepšovat, muzea a galerie by mohly otevřít v polovině února, kina a divadla pak nejdřív v půlce března. V pondělním pořadu Události, komentáře České televize to řekl ministr kultury Lubomír Zaorálek z ČSSD.

Vláda ve středu představí upravený protiepidemický systém známý pod zkratkou PES. V pátém stupni nově umožní zprovoznit výdejní okénka pro knihovny, sdělil ministr. Ve čtvrtém stupni se teoreticky otevře šance pro hudbu či divadlo, avšak maximálně pro 20 procent kapacity hlediště a ne více než 300 lidí, kteří budou muset mít respirátory a prokázat se negativním testem. "Bude to pro mimořádné akce," naznačil Zaorálek. Fungování v takto omezeném režimu uplynulé dny kritizovali ředitelé pražského Národního divadla či ostravského Národního divadla moravskoslezského, podle nich se za těchto okolností nevyplatí fungovat.

Zaorálek tomu v Událostech, komentářích přitakal, když řekl, že tato opatření jsou pro běžný provoz příliš tvrdá. Podle něj by se tak koncerty a divadla mohly ve větší míře vrátit až po přechodu Česka do třetího stupně protiepidemického systému. "Tam by byla možnost jít bez negativních testů, bylo by to pouze s respirátory, a tam se otevře šance pro 30 procent diváků. První šance pro divadla a kina tak svitne v tom třetím stupni, což bude při pozitivním vývoji epidemie nejdříve v polovině března," odhaduje ministr kultury.

před 1 hodinou

Getafe vstřelilo v Bilbau rekordně rychlý gól, ale utrpělo debakl

Fotbalisté Getafe sice skórovali v Bilbau už v 18. sekundě a vstřelili svůj nejrychlejší gól ve španělské lize v historii, z Baskicka ale nakonec odjeli s debaklem 1:5. Athletic se po vysokém vítězství posunul z třináctého místa tabulky na deváté, na třinácté místo kleslo Getafe.

Hosté šli do vedení hned z první akce zápasu díky hlavičce Marca Cucurelly. Už ve 13. minutě však podobně zblízka, ale akrobaticky nohou, srovnal Raúl García. Athletic skóre otočil pět minut po přestávce díky hlavičce Yeraye Álvareze a pojišťovací trefu přidal po hodině hry také hlavou opět García. Další dvě branky domácí vstřelili v závěrečné čtvrthodině.

Španělská fotbalová liga - 20. kolo:

Bilbao - Getafe 5:1 (12. a 61. R. García, 50. Álvarez, 75. Berenguer, 82. De Marcos - 1. Cucurella).

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Zemřel designér a keramik Václav Šerák

Ve věku 89 let zemřel designér a sochař Václav Šerák. Byl autorem mnoha keramických plastik a designérem výrobků několika keramických závodů. Svůj monumentální expresivní styl uplatnil také v architektuře nebo při tvorbě plastik z ledu a sněhu. O jeho sobotním úmrtí v pondělí informovala kurátorka Dita Hálová, která mu roku 2014 v pražském Uměleckoprůmyslovém museu připravila retrospektivní výstavu.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Hvězdou týdne v NHL je díky pěti gólům Toffoli

Hvězdou týdne v NHL byl vyhlášen útočník Tyler Toffoli z Montrealu. Osmadvacetiletý Kanaďan byl ve sledovaném období nejlepším střelcem soutěže s pěti góly ze čtyř zápasů, během nichž si připsal celkově osm bodů.

Toffoli pomohl Canadiens stát se teprve druhým týmem v historii NHL, jenž získal alespoň bod v prvních šesti utkáních sezony. Montreal je navíc všechny odehrál na ledě soupeře.

Druhou hvězdou byl vyhlášen veterán Joe Pavelski. Šestatřicetiletý centr dovedl Dallas ke dvěma vítězstvím v úvodních dvou zápasech sezony sedmi body za tři góly a čtyři asistence, v obou případech navíc vstřelil vítězné branky.

Jako třetí byl oceněn brankář John Gibson z Anaheimu, který minulý týden zlikvidoval 95 z 99 střel. Ve třech utkáních měl průměr 1,33 inkasované branky na zápas a úspěšnost zásahů 96 procent.

Zdroj: ČTK
Další zprávy