Vzory jako byli parašutisté potřebujeme, hrozeb přibývá, řekl při modlitbě u krypty kardinál Duka

Jan Gazdík Jan Gazdík
18. 6. 2017 11:36
"Statečnost není až tak častá vlastnost, se kterou se dnes setkáváme," řekl kardinál Dominik Duka při půlnoční modlitbě za sedm parašutistů, kteří se podíleli na zlikvidování Reinharda Heydricha. Pietní modlitby se v noci na dnešek zúčastnily nedaleko kostela Cyrila a Metoděje desítky lidí, členů Čs. obce legionářské, ale i praneteř Josefa Gabčíka Katarína Tomčíková. Modlitba se konala na stejném místě, kam nacisté vynesli po bitvě v kostele a kryptě již mrtvé parašutisty k identifikaci.
Kardinál Duka během noční modlitby za padlé parašutisty u kostela sv. Cyrila a Metoděje v Praze.
Kardinál Duka během noční modlitby za padlé parašutisty u kostela sv. Cyrila a Metoděje v Praze. | Foto: Adam Hecl

A.cz: Není příliš obvyklé, aby se kardinál modlil o půl noci s lidmi jen tak na chodníku. Co vás k tomu přimělo?

Dominik Duka: Přišel jsem na pozvání historiků a badatelů Jaroslava Čvančary, Vlastimila Janíka či Eduarda Stehlíka. A přišel jsem i proto, že to cítím jako povinnost, protože statečnost není dnes až tak častá vlastnost. 

A pokud máme takové vzory, jako je sedm parašutistů z krypty kostela Cyrila a Metoděje i odkaz jejich statečného chování, považuji za povinnost ke kryptě chodit, dokud toho budu schopen.

I pro mě jsou tito parašutisté povzbuzením, aby se člověk nikdy nevzdával. Přesně tak, jak to oni odpověděli nacistům na jejich marné výzvy, aby se vzdali.

A jsou lidské vzory, jako byli tito parašutisté, pro nás i dnes důležité?

Určitě ano. A čím dále tím důležitější.

Nechci být skuhrajícím havranem, ale někdy se mi zdá, že nevidíme, co se děje ve světě, co se děje kolem nás. Že aktuálních nebezpečí a hrozeb přibývá.

Navíc je tu i strašlivě rozdělená česká společnost, která až kypí nenávistí a závistí. A to je to nejúrodnější místo, aby se znovu zrodily nebezpečné konflikty.

I proto bychom měli sedm parašutistů - a za dobu heydrichiády pochopitelně nejenom je - dětem a mladým lidem jako vzory chování připomínat. Velmi často se totiž setkáváme s nejrůznějšími "pavzory".

Každý z nás přece potřebuje v životě někoho o koho se může opřít. No a o Josefa Gabčíka, Jana Kubiše, Adolfa Opálku, Josefa Valčíka, Josefa Bublíka, Jana Hrubého a Jaroslava Švarce se tehdy před pětasedmdesáti lety opřela celá společnost.

Tito parašutisté se stali nosnou silou obnovení Československa v jeho předválečných hranicích. Politici by to sami nedokázali.

 

Právě se děje

před 27 minutami

Skokani budou mít po MS jen tři závody, vítězem SP je Granerud

Norský skokan na lyžích Halvor Egner Granerud se stal s předstihem celkovým vítězem Světového poháru. Mezinárodní lyžařská federace FIS dnes oznámila, že po mistrovství světa se uskuteční jen tři individuální závody v Planici, v nichž už Graneruda nemůže nikdo předstihnout.

Kvůli pandemii koronaviru byly zrušeny čtyři březnové závody SP v Norsku. FIS nakonec nenašla náhradní hostitele, pouze přidala ještě jeden závod k závěrečným dvěma v Planici. Finále seriálu se uskuteční na mamutím můstku ve Slovinsku od 25. do 28. března.

před 1 hodinou

Karlovarský festival se kvůli pandemii přesouvá na srpen

Letošní 55. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary se uskuteční od 20. do 28. srpna. Z tradičního termínu na přelomu června a července jej pořadatelé přesunuli kvůli pandemii koronaviru. "Posun o sedm týdnů nám nabídne lepší možnost uspořádat tuto kulturní akci tak, aby svým rozsahem byla co nejbližší podobě, na jakou jsou naši návštěvníci zvyklí," vysvětlují.

"Doufáme, že v průběhu následujících měsíců dojde k významnému rozšíření vakcinace a díky tomu zvládnutí pandemické situace tak, aby bylo možné uspořádat karlovarský festival v maximálně bezpečné formě. Jsme pochopitelně připraveni dodržet všechna platná opatření," doplňuje Jiří Bartoška, prezident festivalu. Ten loni nahradila čtyřdenní přehlídka filmů v kinech, zamýšlený podzimní překlenovací přehlídka se navzdory plánům neuskutečnila.

Zdroj: ČTK
Další zprávy