Vzory jako byli parašutisté potřebujeme, hrozeb přibývá, řekl při modlitbě u krypty kardinál Duka

Jan Gazdík Jan Gazdík
18. 6. 2017 11:36
"Statečnost není až tak častá vlastnost, se kterou se dnes setkáváme," řekl kardinál Dominik Duka při půlnoční modlitbě za sedm parašutistů, kteří se podíleli na zlikvidování Reinharda Heydricha. Pietní modlitby se v noci na dnešek zúčastnily nedaleko kostela Cyrila a Metoděje desítky lidí, členů Čs. obce legionářské, ale i praneteř Josefa Gabčíka Katarína Tomčíková. Modlitba se konala na stejném místě, kam nacisté vynesli po bitvě v kostele a kryptě již mrtvé parašutisty k identifikaci.
Kardinál Duka během noční modlitby za padlé parašutisty u kostela sv. Cyrila a Metoděje v Praze.
Kardinál Duka během noční modlitby za padlé parašutisty u kostela sv. Cyrila a Metoděje v Praze. | Foto: Adam Hecl

A.cz: Není příliš obvyklé, aby se kardinál modlil o půl noci s lidmi jen tak na chodníku. Co vás k tomu přimělo?

Dominik Duka: Přišel jsem na pozvání historiků a badatelů Jaroslava Čvančary, Vlastimila Janíka či Eduarda Stehlíka. A přišel jsem i proto, že to cítím jako povinnost, protože statečnost není dnes až tak častá vlastnost. 

A pokud máme takové vzory, jako je sedm parašutistů z krypty kostela Cyrila a Metoděje i odkaz jejich statečného chování, považuji za povinnost ke kryptě chodit, dokud toho budu schopen.

I pro mě jsou tito parašutisté povzbuzením, aby se člověk nikdy nevzdával. Přesně tak, jak to oni odpověděli nacistům na jejich marné výzvy, aby se vzdali.

A jsou lidské vzory, jako byli tito parašutisté, pro nás i dnes důležité?

Určitě ano. A čím dále tím důležitější.

Nechci být skuhrajícím havranem, ale někdy se mi zdá, že nevidíme, co se děje ve světě, co se děje kolem nás. Že aktuálních nebezpečí a hrozeb přibývá.

Navíc je tu i strašlivě rozdělená česká společnost, která až kypí nenávistí a závistí. A to je to nejúrodnější místo, aby se znovu zrodily nebezpečné konflikty.

I proto bychom měli sedm parašutistů - a za dobu heydrichiády pochopitelně nejenom je - dětem a mladým lidem jako vzory chování připomínat. Velmi často se totiž setkáváme s nejrůznějšími "pavzory".

Každý z nás přece potřebuje v životě někoho o koho se může opřít. No a o Josefa Gabčíka, Jana Kubiše, Adolfa Opálku, Josefa Valčíka, Josefa Bublíka, Jana Hrubého a Jaroslava Švarce se tehdy před pětasedmdesáti lety opřela celá společnost.

Tito parašutisté se stali nosnou silou obnovení Československa v jeho předválečných hranicích. Politici by to sami nedokázali.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Polský prezident Duda řekl, že navrhne mírnější znění protipotratového zákona

Polský prezident Andrzej Duda navrhne parlamentu mírnější znění nového návrhu protipotratového zákona, který se má zpřísnit po verdiktu ústavního soudu. Ten rozhodl, že přerušení těhotenství v případě poškození plodu odporuje ústavě, podle Dudy by ale měly mít na interrupci právo ženy, jejichž nenarozené dítě má závažné vývojové vady.

Duda se snahou o mírnější postup v případě interrupcí odchýlil od stanoviska konzervativního vedení katolické země. Prezident chce prosadit, aby ženy mohly podstoupit potrat v případě, kdy lékařská vyšetření ukážou tak závažné poškození plodu, že by se dítě narodí mrtvé nebo zemře krátce po porodu. "Doufám, že v této věci nastane politický konsensus," uvedl Duda.

Minulý týden ústavní soud, složený převážně ze soudců nominovaných vládnoucí stranou Právo a spravedlnost (PiS), shledal, že přerušení těhotenství z důvodu poškození plodu odporuje ústavě. Na tyto případy podle statistik připadalo 98 procent legálních potratů v minulých letech. Povoleny zůstávají interrupce v případě ohrožení života či zdraví matky, anebo pokud je těhotenství důsledkem znásilnění či incestu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy