Vzory jako byli parašutisté potřebujeme, hrozeb přibývá, řekl při modlitbě u krypty kardinál Duka

Jan Gazdík Jan Gazdík
18. 6. 2017 11:36
"Statečnost není až tak častá vlastnost, se kterou se dnes setkáváme," řekl kardinál Dominik Duka při půlnoční modlitbě za sedm parašutistů, kteří se podíleli na zlikvidování Reinharda Heydricha. Pietní modlitby se v noci na dnešek zúčastnily nedaleko kostela Cyrila a Metoděje desítky lidí, členů Čs. obce legionářské, ale i praneteř Josefa Gabčíka Katarína Tomčíková. Modlitba se konala na stejném místě, kam nacisté vynesli po bitvě v kostele a kryptě již mrtvé parašutisty k identifikaci.
Kardinál Duka během noční modlitby za padlé parašutisty u kostela sv. Cyrila a Metoděje v Praze.
Kardinál Duka během noční modlitby za padlé parašutisty u kostela sv. Cyrila a Metoděje v Praze. | Foto: Adam Hecl

A.cz: Není příliš obvyklé, aby se kardinál modlil o půl noci s lidmi jen tak na chodníku. Co vás k tomu přimělo?

Dominik Duka: Přišel jsem na pozvání historiků a badatelů Jaroslava Čvančary, Vlastimila Janíka či Eduarda Stehlíka. A přišel jsem i proto, že to cítím jako povinnost, protože statečnost není dnes až tak častá vlastnost. 

A pokud máme takové vzory, jako je sedm parašutistů z krypty kostela Cyrila a Metoděje i odkaz jejich statečného chování, považuji za povinnost ke kryptě chodit, dokud toho budu schopen.

I pro mě jsou tito parašutisté povzbuzením, aby se člověk nikdy nevzdával. Přesně tak, jak to oni odpověděli nacistům na jejich marné výzvy, aby se vzdali.

A jsou lidské vzory, jako byli tito parašutisté, pro nás i dnes důležité?

Určitě ano. A čím dále tím důležitější.

Nechci být skuhrajícím havranem, ale někdy se mi zdá, že nevidíme, co se děje ve světě, co se děje kolem nás. Že aktuálních nebezpečí a hrozeb přibývá.

Navíc je tu i strašlivě rozdělená česká společnost, která až kypí nenávistí a závistí. A to je to nejúrodnější místo, aby se znovu zrodily nebezpečné konflikty.

I proto bychom měli sedm parašutistů - a za dobu heydrichiády pochopitelně nejenom je - dětem a mladým lidem jako vzory chování připomínat. Velmi často se totiž setkáváme s nejrůznějšími "pavzory".

Každý z nás přece potřebuje v životě někoho o koho se může opřít. No a o Josefa Gabčíka, Jana Kubiše, Adolfa Opálku, Josefa Valčíka, Josefa Bublíka, Jana Hrubého a Jaroslava Švarce se tehdy před pětasedmdesáti lety opřela celá společnost.

Tito parašutisté se stali nosnou silou obnovení Československa v jeho předválečných hranicích. Politici by to sami nedokázali.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Adetokunbo v NBA dovedl Milwaukee k šesté výhře za sebou

Nejužitečnější hráč minulé sezony Janis Adetokunbo zaznamenal ve čtvrtečním utkání NBA proti Portlandu impozantní triple double za 24 bodů, 19 doskoků a 15 asistencí a byl strůjcem vítězství Milwaukee 137:129. Bucks se po šesté výhře za sebou osamostatnili v čele Východní konference.

Adetokunbo podruhé v sezoně dosáhl na dvojciferná čísla ve třech základních statistických ukazatelích a stal se prvním hráčem v historii klubu, který zaznamenal bilanci čítající alespoň 20+15+15. Jeho čtvrteční výkon v historii ligy předčili jen slavní Oscar Robertson, Wilt Chamberlain a Larry Bird.

Střelecky se přitom řecký basketbalista trápil a proměnil jen devět z 27 střel. V počtu finálních přihrávek ale ve své sedmé sezoně v lize dosáhl na osobní rekord. "Když mi to nepadalo, snažil jsem se nacházet spoluhráče. Udělal jsem ale jen půlku práce, to oni se trefovali," řekl Adetokunbo.

Další zprávy