Je to zrůdnost a hřích! Papež František se ostře vymezil proti zneužívání dětí katolickými kněžími

František Typovský František Typovský
17. 8. 2017 19:37
Papež František se doposud nejostřeji vyjádřil k případům katolických kněží, kteří zneužívali malé děti. Jde podle něj o "absolutní zrůdnost, hrůzný hřích, který odporuje všemu, co církev učí". Hlava katolické církve to napsala v předmluvě ke knize "Otče, odpouštím ti: Zneužitý, ale nezlomený" z pera švýcarského autora Daniela Pitteta. Ten sám byl obětí zneužívání ze strany katolického kněze. Papežova předmluva ke knize, která vyšla v německém deníku Bild, odpovídá kritikům, kteří Vatikán obviňují z toho, že se případům zneužívání ze strany katolických kněží nevěnuje dostatečně.
Papež František na Světových dnech mládeže v Polsku.
Papež František na Světových dnech mládeže v Polsku. | Foto: Reuters

Vatikán - Kniha osmapadesátiletého Švýcara Daniela Pitteta o zneužívání dětí ze strany katolických kněží by pravděpodobně neměla tak velký ohlas, kdyby nebylo jedné osoby - autora předmluvy.  

Tím se stala sama hlava římskokatolické církve, papež František.

Ve svém textu, umístěném na začátku knihy, František otevřeně kritizuje sexuální zločiny katolických kněží.

Autora knihy, který byl v dětství taky sexuálně zneužit katolickým knězem, zároveň chválí za jeho mimořádnou osobní odvahu.

A hluboce se omlouvá všem dětem, kterým vinou znásilňování vznikly psychické poruchy.

Je to nepřijatelné 

Vatikán tímto krokem nepřímo odpovídá na množící se kritiku, že proti sexuálnímu násilí páchanému katolickými kněžími na dětech nepostupuje dostatečně důrazně.

Marie Collinsová, Irka, kterou v dětství kněží také zneužili, už dříve řekla deníku The Guardian, že "míra spolupráce Vatikánu je ostudná".

"Zasáhneme proti kněžím, kteří zradili své povolání těmi nejpřísnějšími opatřeními. Platí to i pro duchovní a kardinály, kteří tyto kněze kryli," napsal nyní papež František v předmluvě.  

Případů sexuálního zneužívání v katolické církvi se v posledních letech objevila řada.

Ty nejzávažnější se objevily v katolickém Irsku, USA a také v Austrálii, kde čelí obvinění z krytí zneužívání dětí kněžími dosavadní blízký Františkův spolupracovník kardinál George Pell. 

Nejen potrestat, ale taky uzavřít  

O případu pedofilie mezi katolickými kněžími v americkém Bostonu dokonce vznikl Oscarový snímek Spotlight.

Popisuje práci bostonských novinářů, kteří odkryli systematické "uklízení" problematických duchovních po celých USA a neochotu církve je jakkoli potrestat.  

Podle švýcarského autora nové knihy s předmluvou papeže Františka nejde jen o přiznání viny pachatelů a případné odškodnění. Ale taky o šanci dosáhnout následného smíření a odpuštění. 

Sám po zveřejnění svého případu našel cestu ven z psychických potíží. A faráři, který ho víc než čtyři roky pravidelně znásilňoval, odpustil. 

"Odpuštění nevyléčí rány a nesmyje utrpení. Mně ale odpuštění pomohlo zničit pouta, která mě k němu připoutávala a bránila mi v životu," píše Pittet ve své nové knize.

Lidé směšují ty, co zneužívají děti, s pedofily, to není stejná množina. Desetina z těch, kteří se dopustí sexuálního zneužití, jsou pedofilové, říká Petr Weiss. Práci s dětmi jim ale nedoporučuje. | Video: DVTV

 

 

Právě se děje

před 9 minutami

Slovenský soud rozdal za tragickou explozi z roku 2007 podmínky

Soud uznal dva bývalé manažery Vojenského opravárenského podniku (VOP) ve slovenských Novákách vinnými z obecného ohrožení v souvislosti s mohutnou explozí, ke které v areálu došlo v roce 2007. Dvojici uložil podmíněné tresty. Tragédie si tehdy vyžádala životy osmi lidí a více než tři desítky zraněných. Další dva obžalované soud podle slovenských médií zprostil obžaloby. Proti verdiktu okresního soudu v Prievidzi se lze odvolat.

Exploze ve VOP Nováky, kde se likvidovala munice, byla 2. března 2007 do té doby největší průmyslovou tragedií v novodobých dějinách Slovenska. Výbuch poničil budovy závodu a vzniklá tlaková vlna poškodila okna v okruhu několika kilometrů.

Zdroj: ČTK
před 11 minutami

Severní Korea přivítala, že skončil Trumpův poradce Bolton

Hlavní severokorejský jaderný vyjednávač Kim Mjong-kil přivítal rezignaci bezpečnostního poradce Bílého domu Johna Boltona, který v minulosti kritizoval severokorejské vedení za porušování lidských práv a vyzýval ke změně režimu v KLDR. Bolton odešel z funkce na žádost amerického prezidenta Donalda Trumpa. Severokorejský vyjednávač ocenil také středeční Trumpovo vyjádření, že by při rozhovorech s KLDR mohl uplatnit "novou metodu".

Zdroj: ČTK
Další zprávy