Je to zrůdnost a hřích! Papež František se ostře vymezil proti zneužívání dětí katolickými kněžími

František Typovský František Typovský
17. 8. 2017 19:37
Papež František se doposud nejostřeji vyjádřil k případům katolických kněží, kteří zneužívali malé děti. Jde podle něj o "absolutní zrůdnost, hrůzný hřích, který odporuje všemu, co církev učí". Hlava katolické církve to napsala v předmluvě ke knize "Otče, odpouštím ti: Zneužitý, ale nezlomený" z pera švýcarského autora Daniela Pitteta. Ten sám byl obětí zneužívání ze strany katolického kněze. Papežova předmluva ke knize, která vyšla v německém deníku Bild, odpovídá kritikům, kteří Vatikán obviňují z toho, že se případům zneužívání ze strany katolických kněží nevěnuje dostatečně.
Papež František na Světových dnech mládeže v Polsku.
Papež František na Světových dnech mládeže v Polsku. | Foto: Reuters

Vatikán - Kniha osmapadesátiletého Švýcara Daniela Pitteta o zneužívání dětí ze strany katolických kněží by pravděpodobně neměla tak velký ohlas, kdyby nebylo jedné osoby - autora předmluvy.  

Tím se stala sama hlava římskokatolické církve, papež František.

Ve svém textu, umístěném na začátku knihy, František otevřeně kritizuje sexuální zločiny katolických kněží.

Autora knihy, který byl v dětství taky sexuálně zneužit katolickým knězem, zároveň chválí za jeho mimořádnou osobní odvahu.

A hluboce se omlouvá všem dětem, kterým vinou znásilňování vznikly psychické poruchy.

Je to nepřijatelné 

Vatikán tímto krokem nepřímo odpovídá na množící se kritiku, že proti sexuálnímu násilí páchanému katolickými kněžími na dětech nepostupuje dostatečně důrazně.

Marie Collinsová, Irka, kterou v dětství kněží také zneužili, už dříve řekla deníku The Guardian, že "míra spolupráce Vatikánu je ostudná".

"Zasáhneme proti kněžím, kteří zradili své povolání těmi nejpřísnějšími opatřeními. Platí to i pro duchovní a kardinály, kteří tyto kněze kryli," napsal nyní papež František v předmluvě.  

Případů sexuálního zneužívání v katolické církvi se v posledních letech objevila řada.

Ty nejzávažnější se objevily v katolickém Irsku, USA a také v Austrálii, kde čelí obvinění z krytí zneužívání dětí kněžími dosavadní blízký Františkův spolupracovník kardinál George Pell. 

Nejen potrestat, ale taky uzavřít  

O případu pedofilie mezi katolickými kněžími v americkém Bostonu dokonce vznikl Oscarový snímek Spotlight.

Popisuje práci bostonských novinářů, kteří odkryli systematické "uklízení" problematických duchovních po celých USA a neochotu církve je jakkoli potrestat.  

Podle švýcarského autora nové knihy s předmluvou papeže Františka nejde jen o přiznání viny pachatelů a případné odškodnění. Ale taky o šanci dosáhnout následného smíření a odpuštění. 

Sám po zveřejnění svého případu našel cestu ven z psychických potíží. A faráři, který ho víc než čtyři roky pravidelně znásilňoval, odpustil. 

"Odpuštění nevyléčí rány a nesmyje utrpení. Mně ale odpuštění pomohlo zničit pouta, která mě k němu připoutávala a bránila mi v životu," píše Pittet ve své nové knize.

Lidé směšují ty, co zneužívají děti, s pedofily, to není stejná množina. Desetina z těch, kteří se dopustí sexuálního zneužití, jsou pedofilové, říká Petr Weiss. Práci s dětmi jim ale nedoporučuje. | Video: DVTV

 

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Da Vinciho výstavu v Louvru navštívilo přes milion lidí

Více než milion lidí vidělo velkou výstavu, kterou u příležitosti 500. výročí úmrtí Leonarda da Vinciho uspořádalo pařížské muzeum Louvre. Na poslední podobnou retrospektivu, kterou instituce předloni věnovala francouzskému malíři Eugénovi Delacroixovi, přišlo zhruba o polovinu lidí méně, píše agentura AFP. "Je skvělé, že 500 let po smrti malíř italské renesance nadále tak fascinuje širokou veřejnost," konstatuje ředitel muzea Louvre Jean-Luc Martinez. Podle něj k návštěvnickému rekordu přispělo i to, že Louvre několikrát prodloužil otevírací hodiny do noci. Ty poslední tři byl vstup dokonce zdarma.

Zdroj: AFP/ČTK
Další zprávy