Berlín - 31. října 1517 přibil Martin Luther na dveře kostela ve Wittenbergu svých 95 tezí proti odpustkům. Ani o 500 let později Německo na svého rodáka a klíčovou osobu dějin nezapomíná.
Oslavy k 500. výročí zahájení církevní reformace se pořádají po celé zemi. Hlavní část akce se koná právě ve východoněmeckém Wittenbergu.
"Z Wittenbergu vyšla duchovní obnova, která uvedla lidi do pohybu. V Německu, Evropě a po celém světě," řekl šéf sdružení německých evangelíků Heinrich Bedford-Strohm.
Lutherův čin byl podle něj budíčkem, kterým vyzval církev k obnově. Připomněl, že profesor teologie a mnich v jedné osobě nechtěl založit novou církev, i když jeho krok v důsledku vedl k rozštěpení západních křesťanů na katolíky a protestanty.
Slavnostní mše ve wittenberském zámeckém kostele, před nímž se v úterý tvořily dlouhé fronty, se zúčastnili německý prezident Frank-Walter Steinmeier, kancléřka Angela Merkelová i řada dalších politiků. Právě Merkelovou při příchodu na místo vítaly stovky občanů. Další na ni ale podle německých médií pokřikovali, aby vypadla. Nevybíravou kritiku zažívá Merkelová kvůli své uprchlické politice na východě Německa opakovaně.
Lutherovy kontroverze
I když je Wittenberg centrem dnešních událostí, Luthera si mimořádným celoněmeckým svátkem připomíná celá země.
Nevzpomíná se ale jen na zásadní církevní a společenské změny, na jejichž počátku Lutherův čin stál, ale i na kontroverze s ním spojené. Například na jeho tvrdě protižidovské postoje. Těmi podle historiků usnadnil šíření antisemitismu ve 20. století. Lutherovo štvaní vůči Židům v pátek odsoudil i Bedford-Strohm.
Luther, který se do dějin zapsal také svým překladem Bible do němčiny, šel kritikou odpustků svým způsobem ve stopách Jana Husa.
Odpustky, získanými za finanční úplatu, církev ve středověku nabízela možnost nahradit v životě nevykonaná pokání a vymazat tím tresty za hříchy, které by člověk musel podstoupit v očistci. Luther byl přesvědčen, že odpustky jsou jen falešnou zárukou spásy, a žádal zastavení jejich prodeje.
Život Luthera, který na rozdíl od Husa nezemřel jako mučedník, ale jako vážený muž, si Německo připomínalo celý rok řadou výstav, debat nebo studií.
Ve Wittenbergu, který leží asi dvě a čtvrt hodiny jízdy autem od českých hranic, se také uskutečnila několikaměsíční světová výstava k 500. výročí zahájení reformace. Řada akcí ale narazila na výrazně menší zájem veřejnosti, než se očekávalo.