Množství tablet, které za 8,4 milionu eur (217 milionů korun) objednal Spolkový úřad pro ochranu před zářením, je čtyřikrát vyšší než současné německé zásoby. Úřad tak učinil i na základě stanoviska odborníků po jaderné nehodě v japonské Fukušimě.
Doporučení Komise pro ochranu před zářením, která je poradním orgánem vlády, počítají mimo jiné s tím, že v případě vážné jaderné nehody by ve více než osmdesátimilionovém Německu jodové tablety dostávali děti a mladiství a také těhotné matky na celém území země.
Hlavní nebezpečí ale podle zdejších odborníků nevychází z Německa. Šéf komise Wolfgang Müller má sice za to, že při uzavírání německých jaderných elektráren může dojít k menším nehodám. Radiace se při nich ale ve větším neuvolní, míní.
Za mnohem vyšší považuje Müller riziko z jaderných elektráren v sousedních a dalších blízkých zemích. "Myslete na Belgii, na Francii, na Švýcarsko, na Česko, na Švédsko. A když se tam něco stane, musíme samozřejmě německé obyvatelstvo chránit," uvedl.
Podobně před dvěma lety argumentovaly i západoněmecké Cáchy, které kvůli pochybám o stavu belgického jaderného reaktoru u města Tihange preventivně rozdávaly jodové tablety všem obyvatelům mladším 45 let. Někteří však tento krok hodnotili jako vyvolávání paniky.
Müller to tak v případě nynější rozsáhlé objednávky jodových tablet nevidí. "Panika se tím nevyvolá, ale možná hodně pochopení pro to, že je potřeba být dobře připraven," poznamenal s tím, že jaderné elektrárny v sousedních zemích budou fungovat ještě desítky let.