Německo přitvrdí v nových opatřeních, od středy uzavře restaurace, obchody i školy

ČTK ČTK
Aktualizováno 13. 12. 2020 13:41
Německo výrazně zpřísní protiepidemická opatření ve snaze zbrzdit šíření nového koronaviru. Kancléřka Angela Merkelová a premiéři spolkových zemí se dohodli, že zpřísnění bude platit od 16. prosince do 10. ledna. V té době budou zavřené obchody s výjimkou těch, které prodávají nezbytný sortiment, jako jsou například potraviny. Kromě toho mají být v zásadě zavřené i školy.
Německá kancléřka Angela Merkelová.
Německá kancléřka Angela Merkelová. | Foto: Reuters

Veřejný život se v Německu od středy kvůli protiepidemickým opatřením výrazně zklidní. Otevřeny budou smět zůstat pouze obchody se zbožím denní potřeby, sdělila Merkelová po dopoledním jednání s premiéry 16 spolkových zemí.

Otevřené mohou zůstat obchody jako potraviny, lékárny, drogerie, optiky, čerpací stanice, ale také trhy, autodílny, čerpací stanice, banky, pošty či trafiky. Naopak zavřít budou muset služby, jako je kadeřnictví a kosmetické, masážní a tetovací salony.

Dosud bylo Německo v takzvaném částečném lockdownu se zavřenými restauracemi, ale s otevřenými obchody a školami. Dosavadní částečná uzávěra země platná od začátku listopadu nestačila, zdůraznila Merkelová. "Jsme nuceni konat a teď také konáme," dodala kancléřka. Exponenciální nárůst počtu nově nakažených se sice podle ní podařilo na nějakou dobu zastavit, ale v posledních dnech se opět vrátil.

"Korona se vymkla kontrole," upozornil bavorský premiér Markus Söder. Vlastně je za pět minut dvanáct," poznamenal. "Filozofie je zůstat doma," komentoval opatření berlínský starosta Michael Müller.

Školáci i děti ze školek mají nejpozději od středy zůstat v celém Německu na 3,5 týdne doma. Některé spolkové země se už dříve rozhodly, že nechají děti doma od pondělí.

Mezi dalšími ohlášenými opatřeními je zákaz shromažďování na Silvestra a na Nový rok. Spolková vláda se s těmi regionálními navíc dohodla, že před Silvestrem bude v Německu v zásadě zakázán prodej zábavní pyrotechniky. Na veřejných místech má být od 16. prosince do 10. ledna zakázán prodej alkoholu.

Merkelová také řekla, že zaměstnavatelé by pro zaměstnance měli rozšířit možnosti práce z domova. Rodiče předškolních dětí mají mít možnost si v daném období vzít placenou dovolenou.

O Vánocích mohou Němci pozvat pouze čtyři příbuzné

Soukromá setkání jsou nadále omezena na maximálně pět lidí ze dvou různých domácností plus děti. Ve vánočním období od 24. do 26. prosince bude povoleno pozvat si čtyři příbuzné z jiných domácností a jejich děti, pokud to v závislosti na vývoji epidemie povolí jednotlivé spolkové země.

Bohoslužby v kostelích, synagogách a mešitách i sešlosti komunit věřících mají být přípustné pouze při dodržování minimálních rozestupů 1,5 metru. Dalšími podmínkami je dodržování rouškové povinnosti a naopak zákazu zpěvu.

Pro zasažené firmy spolková vláda připravuje další finanční pomoc. Od ledna má být horní limit možné podpory jednotlivým firmám přímo či nepřímo zasaženým uzávěrou zvýšen ze současných 200 tisíc na 500 tisíc eur (zhruba 13,2 milionu korun) měsíčně. Kompenzovány jim tak mají být fixní náklady.

Söder v neděli rovněž ohlásil přísný noční zákaz vycházení pro celé Bavorsko, a to od 21:00 do 05:00. Opatření teď platí v místech s více než 200 nově nakaženými na 100 tisíc obyvatel za poslední týden, ale to už nyní platí pro Bavorsko jako celek, zdůvodnil opatření bavorský premiér.

Merkelová a ministerští předsedové mají další opatření platná od 11. ledna projednat 5. ledna.

V Německu v poslední době stále rychleji přibývá nakažených. Ve čtvrtek jich bylo 29 875, což je nejvyšší denní přírůstek od začátku epidemie. Ve čtvrtek také zemřelo rekordních 598 infikovaných. Dnes Institut Roberta Kocha hlásil 20 200 nově nakažených a 321 dalších úmrtí za poslední den.

Video: Vypadá to na Vánoce s lockdownem, pořád jsme ale daleko za Českem, říká německý novinář

V Německu panuje velká obava, že se částečný lockdown protáhne na několik měsíců a nedostaneme se z toho, říká novinář Steffen Neumann. | Video: Daniela Drtinová
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 minutami

Čtyřicetiletá série Dukly skončila. Primátorky vyhrála osma Slavie Praha

Vítězem 108. ročníku Primátorek jsou veslaři Slavie Praha. Druhá skončila na Vltavě se ztrátou tří sekund osma společenství Slavie s Přerovem a třetí dojela posádka pražského ČVK s Mělníkem, jež měla manko dalších tří vteřin.

Po změně pravidel se dnes konal první ročník po omezení startu veslařů takzvaných resortních sportovních center včetně Dukly. V hlavním závodě tak formálně skončila více než čtyřicetiletá vítězná série Dukly, v nejrychlejší posádce však sedělo hned šest veslařů, kteří jsou v současnosti členy armádního klubu.

Zdroj: ČTK
před 29 minutami

Schodek letošního státního rozpočtu bude kolem 400 miliard Kč, řekla Schillerová

Schodek státního rozpočtu za celý letošní rok bude zřejmě kolem 400 miliard Kč, řekla v neděli v pořadu České televize Otázky Václava Moravce ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Deficit by tak byl vyšší než vloni, ale menší proti plánu. Původně plánovaný letošní schodek činil 500 miliard Kč. Na příští rok ministerstvo financí (MF) navrhuje schodek 376,6 miliardy Kč.

Podle Schillerové od května postupně tempo růstu schodku klesá, podle jejího odhadu by tak konečný deficit měl být kolem 400 miliard Kč. "Roli ale ještě sehrají především investice," dodala ministryně.

Deficit státního rozpočtu tak bude zřejmě vyšší než vloni. Tehdy stát hospodařil podle nedávno schváleného závěrečného účtu se schodkem 367,4 miliardy korun. Sněmovna původně schválila schodek 40 miliard, ale postupně ho kvůli dopadům pandemie zvýšila až na 500 miliard korun.

Letošní schodek rozpočtu by se podle předpokladů ministryně měl ve zbývající části roku zvýšit asi o 100 miliard Kč, ke konci srpna podle údajů MF činil 298,1 miliardy korun. Šlo o nejhorší srpnový výsledek od vzniku ČR. Loni ke konci srpna byl schodek 230,3 miliardy korun miliardy Kč.

Zdroj: ČTK
Další zprávy