Německo bude zachraňovat euro. Zákon podepsal prezident

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
22. 5. 2010 18:40
Po dvojitém souhlasu obou komor německého parlamentu podepsal zákon i Horst Köhler.
Německý prezident Horst Köhler. Nadějné vyhlídky?
Německý prezident Horst Köhler. Nadějné vyhlídky? | Foto: BPA

Berlín - Německý prezident Horst Köhler podepsal zákon, který umožní, aby německá ekonomika přispěla k záchrannému plánu pro eurozónu v celkové výši 750 miliard eur (přes 19 bilionů Kč). Informovala o tom jeho prezidentská kancelář.

Zákon již v pátek schválil německý parlament. Německo tak jako první člen eurozóny odsouhlasilo, že v případě potřeby poskytne zemím, které by se kvůli svým dluhům dostaly do rizika platební neschopnosti, úvěrové garance až na 148 miliard eur.

Německý příspěvek ve středu obhajovala kancléřka Angela Merkelová. Zdůvodňovala ho nutností bránit euro, protože to je podle ní "v nebezpečí". Merkelová se snaží o prospěšnosti plánu přesvědčit rozzlobenou německou veřejnost, která se ostře staví proti pomoci zemím, které žily nad poměry.

Odpůrci se však nacházejí i v politických řadách. Spolkový poslanec za CSU Peter Gauweiler již podle Frankfurter Allgemeine Zeitung podal stížnost k ústavnímu soudu.

Němečtí poslanci již před dvěma týdny odhlasovali, že jejich země přispěje částkou 22,4 miliardy eur k záchrannému plánu Řecka.

Finance pro oba dva plány budou pocházet jednak z členských zemí eurozóny, ale i z Mezinárodního měnového fondu. Ten na záchranu Řecka přispěje 30 miliardami eur, na záchranný účet pro euro, kde se má celkem shromáždit 750 miliard eur, pak přidá 250 miliard.

Mladší z obou plánů vznikl v reakci na řeckou krizi a má zabránit jejímu rozšíření na další jihoevropské členy eurozóny, především na Španělsko, které krize poškozuje nejvíc. Cílem vytvoření záchranného konta je stabilizace eura a finančních trhů, které na nejistotu v eurozóně velmi citlivě reagují například zvyšováním úroků z dluhopisů zadlužených států i pádem akcií.

 

Právě se děje

před 4 minutami

Na Maltě zadrželi muže, kterého podezírají ze zprostředkování vraždy novinářky

Maltská policie zadržela muže, kterého považuje za zprostředkovatele vraždy novinářky Daphne Caruanaové Galiziové. S odvoláním na své zdroje o tom v úterý informovala agentura Reuters. Podle listu Times of Malta zadržený nabídl policii spolupráci výměnou za prezidentskou milost. Novinářka, která psala o korupci ve vládních kruzích, zahynula při výbuchu bomby ve svém voze v říjnu 2017.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Izraelská armáda zneškodnila čtyři rakety vypálené ze Sýrie

Izraelská armáda v úterý zneškodnila čtyři rakety, které byly na izraelské území vypáleny ze Sýrie. Agentura AP oznámila, že kvůli raketovému útoku se rozezněly varovné sirény na Golanských výšinách. Syrská agentura SANA informovala o výbuchu, který byl slyšet poblíž damašského mezinárodního letiště. Bližší informace neposkytla.

Izrael v minulých měsících útočil na íránské cíle v Sýrii a minulý týden také izraelská raketa dopadla na dům jednoho z vůdce palestinské radikální organizace Islámský džihád v Damašku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy