Německý parlament dal dvojité ANO záchraně eura

Ekonomika ČTK Ekonomika, ČTK
21. 5. 2010 15:01
Dolní i horní komora německého parlamentu odhlasovala příspěvek do záchranného fondu pro euro. Zbývá podpis prezidenta.
Německý parlament rozhoduje, zda přispěje do fondu na záchranu eura.
Německý parlament rozhoduje, zda přispěje do fondu na záchranu eura. | Foto: Aktuálně.cz

Berlín - Obě komory německého parlamentu řekly ano fondu na záchranu eura. Po Bundestagu schválila plán, který umožní nejsilnější evropské ekonomice příspěvek k záchraně eura, i horní komora parlamentu.

Zákon, na jehož základě Německo přispěje na záchranné konto pro zadlužené země eurozóny 123 až 148 miliardami eur, schválila dolní komora parlamentu 319 hlasy, 75 poslanců bylo proti, 195 se zdrželo hlasování. Odpoledne jej posvětila i komora horní. Nyní je zapotřebí ještě podpis prezidenta Horsta Köhlera..

Němečtí poslanci jsou v "házení" miliardových záchranných kruhů již dobře proškoleni, Před dvěma týdny odhlasovali, že jejich země přispěje částkou 22,4 miliardy eur k záchrannému plánu Řecka.

Obě konta nabízející spasení čerpají finance jednak z členských zemí eurozóny, ale i z Mezinárodního měnového fondu. Ten na záchranu Řecka přispěje 30 miliardami eur, na záchranný účet pro euro, kde se má celkem shromáždit 750 miliard eur, pak přihodí 250 miliard.

Mladší z obou plánů vznikl v reakci na Řeckou krizi a má zabránit jejímu rozšíření na další jihoevropské členy eurozóny, především na Španělsko, které krize drtí nejvíc. Cílem vytvoření záchranného konta je stabilizace eura a finančních trhů, které na nejistotu v eurozóně velmi citlivě reagují například zvyšováním úroků z dluhopisů zadlužených států i pádem akcií.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Před pěti lety z bankomatu v Mělníku zmizelo šest milionů korun, policie nyní obvinila dva muže

Policie zadržela dva muže, kteří jsou podezřelí z toho, že před pěti lety vykradli bankomat v Mělníku. Podle kriminalistů z něho odnesli šest milionů korun. Hrozí jim pět až 12 let vězení.

"Pracovali v bezpečnostní agentuře, která poskytuje služby v převozu peněz a provozuje bezpečnostní systémy. Měli tak detailní znalosti o chodu společnosti, znali způsob manipulace s kazetami na bankovky a jejich doplňování do bankomatů," uvedla mluvčí.

Policisté oba, čtyřicetiletého a čtyřiačtyřicetiletého muže, zadrželi 4. prosince. Obvinili je z vloupání.

Zdroj: ČTK
Další zprávy