Německé lékárny přestaly vydávat certifikáty o očkování, v systému je chyba

ČTK ČTK
Aktualizováno 22. 7. 2021 20:50
Německé lékárny přestaly vystavovat certifikáty o očkování proti covidu-19. Německý list Handelsblatt totiž objevil bezpečnostní mezeru na serveru Německého svazu lékáren. Svaz ve čtvrtek oznámil, že od středy lékárny v celém Německu po dohodě s ministerstvem zdravotnictví přestaly potvrzení vydávat.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jakub Plíhal

Německému deníku se podařilo "s pomocí profesionálně zfalšovaných dokumentů" získat přístup fiktivního majitele lékárny k serveru svazu, a vygenerovat tak dva očkovací certifikáty. Nyní z toho důvodu procházejí provozovny kontrolou. Zatím se však neobjevily informace o dalších neoprávněných přístupech, uvedla agentura DPA.

Handelsblatt uvedl, že je správné, že list objevil závažnou bezpečnostní mezeru při vystavování digitálních potvrzení. Přístup do systému přitom nezískal deník samotný, ale dva experti na výpočetní techniku, kteří tak ukázali, že portál má výrazné nedostatky, zdůraznilo vydavatelství Handelsblattu.

Podle Německého svazu lékáren není jasné, kdy budou moci lékárny opět certifikáty vydávat. Svaz je ale přesvědčen, že všech více než 25 milionů dosud vydaných potvrzení pochází od právoplatně registrovaných lékáren.

 

Právě se děje

Další zprávy