Německá ministryně školství čelí obvinění, že opisovala

Zahraničí Zahraničí
5. 5. 2012 12:19
Německá ministryně před třiceti roky údajně opsala téměř šestinu dizertační práce
Německá ministryně údajně při psaní doktorské práce opisovala.
Německá ministryně údajně při psaní doktorské práce opisovala. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Berlín - Německá ministryně školství Annette Schavanová musí vysvětlovat nepříjemné obvinění, které se týká její třicet let staré doktorské práce.

S tvrzením, že disertace je z velké části opsaná, přišel nejprve anonymní blogger. Aféra ale nyní nabírá na obrátkách.

Ministryni nově kritizoval profesor berlínské Humboldtovy univerzity Gerhard Dannemann, který její práci spolu s kolegy přezkoumával na protiplagiátorském softwaru VroniPlag.

"Jde o těžké vědecké selhání," řekl Danneman německému týdeníku Focus.

Tvrdší slova volil rakouský odborník na oblast médií a plagiátorství Stefan Weber. "Pokud se obvinění potvrdí, pak se jedná o zcela jasný, úmyslný plagiát," uvedl Weber, podle kterého by pak disertace Schavanové byla "vědecky bezcenná".

Opsaná je údajně šestina práce

Právě Schavanová patřila k nejtvrdším kritikům někdejšího ministra obrany Karla-Theodora zu Guttenberga, který loni kvůli plagiátorství odstoupil z funkce a přišel i o titul doktor práv.

Ministryně Schvanová získala doktorský titul v roce 1980 na univerzitě v Düsseldorfu, kde se věnovala pedagogice. Podle blogu Schavanplag v závěrečné práci opsala 56 z celkem 325 stran. Členka kabinetu se ale obviněním chce bránit a už před několika dny řekla, že je připravená všechny nejasnosti kolem disertace podrobně vysvětlit.

Plagiátorské aféry politiků se v posledních letech množí. Kromě zu Guttenberga nedávno stálo opisování křeslo i maďarského prezidenta. Pál Schmitt z funkce odstoupil letos začátkem dubna poté, co mu domovská Semmelweisova univerzita odebrala doktorský titul.

 

Právě se děje

Další zprávy