Politik s opsanou diplomkou míří pro další titul

Sabina Slonková
25. 5. 2011 6:00
Poslanec ČSSD Miroslav Svoboda zahájil doktorandská studia na Policejní akademii
Poslanec Miroslav Svoboda.
Poslanec Miroslav Svoboda. | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Případ diplomové práce poslance ČSSD Miroslava Svobody, která v celých mnohastránkových pasážích kopíruje bez přiznání texty jiných autorů, začíná vlivnému politikovi bortit jeho akademické plány.

Redakce Aktuálně.cz zjistila, že Svoboda díky zmíněné diplomové práci a nabytému titulu inženýra zahájil v minulých letech další - už o stupeň vyšší - doktorandské studium na Policejní akademii v Praze.

Proti tomu se po odhalení aféry s diplomkou rozhodla zasáhnout Vysoká škola finanční a správní, kde poslanec práci obhájil a inženýrský titul získal.

Škola sepsala o poslancově provinění zprávu a posílá ji Policejní akademii. "Paní rektorka se hned v pondělí rozhodla a připravila dopis pro tuto školu," uvedla mluvčí Vysoké školy finanční a správní Magdalena Straková.

Ukázalo se také, že jako vedoucí Svobodova doktorandského studia na Policejní akademii byl určen stejný pedagog, který dohlížel i na "opsanou" diplomovou práci na VŠFS. I to by se nyní mělo změnit.

Aktuálně.cz na celou věc přišlo, když začalo v rozsáhlejším projektu zkoumat, zač stojí akademické tituly politiků. 

Titul bychom odebrali

Vysoká škola finanční a správní považuje provinění Svobody za natolik závažné, že kdyby mohla, titul by mu odebrala. Vysokoškolský zákon jí to však neumožňuje.

"Mohu vás ujistit, že kdybychom mohli, šli bychom do toho. Byli jsme z toho skutečně nepříjemně překvapeni," tlumočila postoj vedení školy mluvčí Magdalena Straková.

Omezena je v postupu proti podvádějícím studentům také Policejní akademie.

Ta redakci Aktuálně.cz potvrdila, že poslanec Svoboda je k doktorandskému studiu řádně zapsán (i když nyní na rok na vlastní žádost studia přerušil), ale těžko může jeho studia kvůli opsané diplomové práci ukončit.

"My nezkoumáme obsah té práce," sdělil kancléř akademie František Volevecký. "Pro nás je rozhodující, že předložil doklad o ukončení (inženýrského) studia a že ten doklad nebyl padělkem."

Současně ale kancléř dodal, že škola bude Svobodův případ rozhodně řešit i bez dopisu rektorky VŠFS.

"Zcela jistě se tím zabývat budeme, neobyčejně nás to zajímá, protože si v tomto slova smyslu chceme zachovat čistý štít," dodal kancléř.

Školitel Nahodil

Politikova snaha o získání dalšího akademického titulu na Policejní akademii má s inženýrským studiem na VŠFS jednoho společného jmenovatele.

S osvědčeným docentem po boku se vydal politik k dobývání akademických vrcholů.
S osvědčeným docentem po boku se vydal politik k dobývání akademických vrcholů. | Foto: Ondřej Besperát

Tím je docent František Nahodil - byl vedoucím jeho diplomové práce na Vysoké škole finanční a správní, odtud odešel na Policejní akademii a zde se stal takzvaným školitelem (pedagogickým vedoucím) Miroslava Svobody během doktorandských studií.

Redakce Aktuálně.cz tuto okolnost zjistila při osobní schůzce s Miroslavem Svobodou. Politik má ve své kancláři vyvěšen dekret, kterým mu rektor Policejní akademie Nahodila k doktorandskému studiu přiděluje.

Policejní akademie nyní uvedla, že se i tímto rozměrem Svobodových studií bude zabývat. "Na nejbližším zasedání Oborové rady navrhnu výměnu školitele pana doc. Františka Nahodila jako školitele pana Svobody," uvedl prorektor Jiří Straus.

Kdo je Miroslav Svoboda
Autor fotografie: Ondřej Besperát

Kdo je Miroslav Svoboda

  • Do nynější sněmovny se dostal až jako náhradník za Martina Pecinu. Ač nemá nyní významné funkce, řadí se mezi vlivné postavy pražské politiky.
  • Mandát, který získal poprvé v roce 2002, neobhájil před rokem napřímo díky zásahu voličů. Ti jej jako trojku na pražské kandidátce ČSSD "vykroužkovali" - dali hromadně preferenční hlasy níže postaveným kandidátům.
  • Svoboda se v minulosti ve sněmovně profiloval jako člen rozpočtového výboru.
  • V roce 2007 umožnil při takzvaném porcování medvěda (poslanci přidělují přímo státní dotaci projektům podle svého uvážení), aby podnikatel z jeho volebního okrsku získal jeden z tehdy největších příspěvků - 23 milionů korun.
  • V minulosti vedl také tenisový tým poslanců, který si nechával proplácet cesty na turnaje do zahraničí.
  • Je znám schopností komunikovat s takzvanou šedou zónou pražské politiky, například s Tomášem Hrdličkou z ODS.

Už se prý poučili

Nahodila se redakci nepodařilo kontaktovat, podle svých spolupracovníků je nyní na státnicích, na otázky zaslané e-mailem zatím nereagoval. Vysvětlení, jak Svobodovu práci kontroloval, když obsahuje v podstatných částech doslovné pasáže z cizích textů, tak neposkytl.

Vysoká škola finanční a správní trvá na tom, že dnes by se podobný případ už stát nemohl. Vedoucí diplomových prací mají povinnost práce kontrolovat pomocí speciálního programu, který odhalí plagiátorství.

"Z rozhodnutí rektorky je to od roku 2009 povinné. V době studia Miroslava Svobody tato povinnost nebyla," uvedla mluvčí školy Straková.

Škola totiž měla v minulosti potíže s rychlostudiem některých komunálních politiků, kteří získali tituly v rekordně krátké době.

 

Právě se děje

Další zprávy