Podezření z opsání práce padlo na ústeckého náměstka

Domácí Domácí
19. 6. 2011 19:47
Práce Jana Řeřichy se takřka celá shoduje s materiály města

Ústí nad Labem - Pochybnostmi nad pracemi politiků, za něž posléze získali vysokoškolský titul, nekončí.

Nejnověji padlo podezření z plagiátorství na náměstka ústeckého primátora Jana Řeřichu (ODS).

Jak informovala Česká televize, kromě úvodu a závěru je práce z více jak 80 procent shodná s oficiálním dokumentem města, který dřív zpracovali úředníci magistrátu.

Jedním z nich přitom byl oponent Řeřichovy práce, vedoucí městského odboru strategického rozvoje František Podrápský. Ten ji - stejně jako vedoucí práce - označil za "kvalitní a inovativní". "Jsou tam určité citace," řekl televizi. "To, jestli jsou ve vhodném rozsahu, musí posoudit ti ostatní."

Problém v tom nevidím

Sám politik plagiátorství odmítá. "Velmi blízce jsem spolupracoval s inženýrem Podrábským a s dalšími pracovníky a spoustu těch věcí jsem měl v počítači," brání se Řeřicha.

V práci sice přiznává, že s dokumentem pracoval, ale doslovné citace v ní neoznačil. "Já jsem v tom tehdy neviděl žádný problém a samozřejmě ani teď," tvrdí.

Vysoká škola finanční a správní, kde náměstek v pátek získal titul inženýra, nechá práci prověřit. Teprve poté rozhodne o případném odebrání titulu.

Online deník Aktuálně.cz před necelým měsícem informoval o práci dlouholetého poslance ČSSD Miroslava Svobody.

Ten už několik let používá titul inženýra, který však získal na základě diplomové práce, která v celých dlouhých pasážích takřka doslovně kopíruje už dříve napsané texty. Ani on v tom ale nevidí problém a nehodlá titul vrátit.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Při sebevražedném útoku v Somálsku zemřelo nejméně sedm lidí

Nejméně sedm lidí v sobotu zemřelo při sebevražedném útoku nedaleko prezidentské rezidence v somálské metropoli Mogadišo, informovala agentura Reuters s odvoláním na místního představitele. Osm lidí je po výbuchu zraněných., dalších osm je zraněnýc

Bomba nastražená v autě explodovala ve chvíli, kdy byl vůz na křižovatce. Svědek agentuře Reuters popsal, že viděl sedm zničených automobilů a tři rikši. Celá křižovatka byla podle něj potřísněna krví.

Kdo za útokem stojí, zatím není zřejmé. Podobné útoky nicméně často provádí islamistické hnutí Šabáb, které je napojeno na teroristickou síť Al-Káida. Šabáb chce v africké zemi svrhnout vládu a prosadit svůj přísný výklad islámského práva.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Kanadská katolická církev se omluvila za utrpení, které musely snášet domorodé děti v internátních školách

Kanadská katolická církev se veřejně omluvila za utrpení, které musely snášet statisíce domorodých dětí v internátních školách, kde se usilovalo o jejich násilnou asimilaci. Biskupové v prohlášení napsali, že cítí hlubokou lítost a upřímně se omlouvají za to, že se církev podílela na systému, jehož cílem bylo vymazání domorodé kultury a spirituality, a za to, že její představitelé týrali a zneužívali své svěřence.

Internátními školami, které financoval stát a které provozovaly povětšinou katolické misionářské kongregace s cílem asimilovat děti původních obyvatel, prošlo v Kanadě v 19. a 20. století na 150 000 nezletilých. Vyšetřovací zpráva kanadských úřadů z roku 2015 označila systém, který vynucoval odloučení dětí od rodičů, za "kulturní genocidu". Děti navíc byly často vystaveny týrání, sexuálnímu zneužívání a hladovění, odhadem 6000 jich zemřelo.

Letos se o zločinech spáchaných v těchto školách a otřesných podmínkách, které tam panovaly, opět začalo mluvit kvůli nálezům hromadných pohřebišť na pozemcích internátů. Na místě bývalé internátní školy v Marievalu v provincii Saskatchewan objevili vyšetřovatelé na 750 neoznačených hrobů. U někdejší církevní školy ve městě Kamloops v Britské Kolumbii se našly ostatky 215 dětí, těm nejmladším byly zhruba tři roky.

"Řada katolických komunit a diecézí se podílela na systému, který vedl k potlačování domorodých jazyků, kultury a spirituality a nedokázal respektovat bohatou historii, tradice a moudrost původních obyvatel. Uznáváme, že někteří členové katolického společenství spáchali těžké přečiny," uvedli biskupové.

Zdroj: ČTK
Další zprávy