Berlín – Německo se v pátek probudilo do mrazivého rána. Tlaková níže Axel, která v uplynulých dnech způsobila záplavy na pobřeží Severního a Baltského moře, přinesla na většinu území Německa arktický vzduch.
Na nejvyšší hoře Německa – alpské Zugspitze – klesla v noci teplota až na minus 25 stupňů Celsia.
Wenn ich es mir recht überlege: lieber nasse Füße als eine nasse Innenverkleidung. #dpareporter @dpa pic.twitter.com/Ouh4RwCeAo
— Fabian Wegener (@fabweg) January 4, 2017
Teploty pod nulou panovaly ráno na celém území Německa. Noc byla podle mluvčího Německé meteorologické služby (DWD) nejchladnější od začátku zimy.
Obzvlášť mrazivo bylo v Bavorsku. Mezi Smrčinami a Bavorským lesem, horskými hřbety na hranicích s Českou republikou, klesla rtuť teploměru až k minus dvaceti stupňům. Meteorologická stanice u Chamu, který leží asi 30 kilometrů jihozápadně od Domažlic, naměřila dokonce 22,1 stupně pod nulou.
Mírnější byly teploty na severu Německa, kde se pohybovaly kolem minus dvou až čtyř stupňů.
Slunečný, ale mrazivý by měl v zemi zůstat i celý den. Teploty se v Německu budou pohybovat od nuly až do minus 15 stupňů. Řada měst po celé zemi kvůli počasí nabídla lidem bez domova dočasné přístřeší.
Silné záplavy
Na severu Německa se v pátek začaly sčítat škody, které způsobily záplavy řadě měst a obcí na Baltu.
Ministerstvo životního prostředí spolkové země Meklenbursko-Přední Pomořansko vyšle nad pobřeží pozorovací letadlo, které pomocí laserového skenování zdokumentuje škody způsobené velkou vodou od Lübecku na západě po ostrov Usedom na východě, uvedla agentura DPA.
Podle dosavadních informacích například mezi obcemi Binz a Prora na Rujáně utrhly vlny na některých místech tři až osm metrů písečného břehu.
Podle předběžných odhadů způsobily záplavy vyvolané vzedmutím moře a zvýšením hladin v ústí řek škody v řádu milionů eur. Na baltském pobřeží šlo podle německých meteorologů o nejhorší záplavy za posledních deset let.
Mrazivo bylo v noci na pátek také ve Švýcarsku. Na takzvané Švýcarské Sibiři v okolí obce La Brévine u hranic s Francií naměřili v noci minus 29,8 stupně Celsia. Švýcarský rekord, který La Brévin drží, ale nepadl. V lednu 1987 tam naměřili dokonce minus 41,8 stupně.
Mráz kolem 20 stupňů pod nulou se v noci nevyhnul ani západní části Rakouska. Pod nulou teploty podle meteorologů zůstanou v celé zemi po celý den i v sobotu.
V platnosti ve všech spolkových zemích, na jejichž území leží vysoké hory, zůstává výstraha před pádem lavin. Utrhnout je může podle místních úřadů i jediný neopatrný lyžař. Třetí z pěti stupňů lavinového nebezpečí stejně jako v Rakousku platí dál také v bavorských Alpách.