Berlín - Ještě nedávno to vypadalo, že je pravicový extremismus v Německu na ústupu. Statistiky mluvily jasně: v roce 2009 výrazně klesl počet členů dvou největších německých krajně pravicových stran.
Stranickou legitimaci Národnědemokratické strany Německa (NPD) loni mělo 6800 lidí. Tedy o 400 méně než v roce 2007. Německé lidové unii (DVU) se dokonce předpovídal zánik. Před čtyřmi lety se k ní hlásilo 8500 členů, v roce 2009 jen 4500.
Jenže - to, kolik má ta která strana členů, není rozhodující. Záleží spíš na tom, jaké množství lidí dokážou extremisté oslovit.
Německá krajní pravice vsadila na nového koně. Místo provolávání slávy Adolfu Hitlerovi na koncertech, na něž přijde stěží pár desítek lidí, se zaměřila na nová média.
Prostřednictvím sociálních sítí a internetu vůbec líčí hlavně na německou mládež. Podle nové výroční zprávy, zveřejněné tento týden v Essenu, nebylo na síti ještě nikdy tolik pravicově extremistických webových stránek jako teď.
Sázka na internet
"Internet je dnes pro pravicový radikalismus propagační platformou číslo jedna," stojí ve zprávě, kterou na popud německých spolkových zemí vypracovala skupina Jugendschutz.net.
Přívržence extremisté hledají prostřednictvím sociálních sítí, jako jsou Facebook nebo Twitter. Na YouTube či MyVideo zase umísťují štvavé videospoty. A přes e-shopy prodávají zakázanou hudbu, obrázky, odznaky a knížky.
"Neonacisté jsou na síti čím dál aktivnější," tvrdí Thomas Günter, expert na krajní pravici z Jugendschutz.net.
Jen německy mluvících neonacistických stránek loni Günter a jeho kolegové evidovali přes 1870. Přesně o 839 víc než v roce 2005. Krajně pravicových příspěvků v internetových diskusích a na sociálních sítích napočítali několik tisíc.
Neonacistické ukolébavky
Samotná NPD byla například ještě předloni napojena na 190 webových stránek. Teď jich je přes 240. Radikálové na ně umísťují třeba xenofobní komiksy nebo hudbu neonacistických skupin, jejímž prostřednictvím chtějí oslovit hlavně učně a žáky středních škol.
Extremisté jdou ale ještě dál. Třeba v červenci na web umístili klipy na melodie klasických německých ukolébavek pro děti. Všechny přebásnili tak, aby oslavovaly Třetí říši, útočily na Židy a černochy a vyzývaly k jejich pronásledování a likvidaci.
"Příslušná videa pověsili na YouTube, kde si je následně stáhlo bezpočet uživatelů internetu," napsal deník Der Tagesspiegel.
Německé "hnědé bahno"
Pokud lidé ze skupiny Jugendschutz.net nebezpečný obsah na internetu objeví, kontaktují většinou přímo providery.
Jedná-li se o německé servery, neonacistickou propagandu ve čtyřech z pěti případů neprodleně stáhnou. Jinak by porušili německé zákony.
S německy mluvícím obsahem, který běží přes zahraniční servery (aktuálně hlavně přes ty ve Spojených státech), ale Němci nezmůžou nic. Pomoc by potřebovali přímo od Facebooku nebo YouTube.
Právě tihle internetoví giganti "musí nasadit mnohem více technických i personálních prostředků, aby mladé uživatele na svých platformách efektivně uchránili před nenávistnou propagandou", řekl novinářům Stefan Glaser z Jugendschutz.net.
Německo se s neonacisty potýká dlouhodobě. Vliv mají hlavně v regionech bývalé NDR, například v s Českem sousedícím Sasku.
Jen v posledních komunálních volbách NPD na východě Německa získala desítky mandátů. V krajně pravicových baštách, jako je obvod Uecker-Randow v Meklenbursku-Předním Pomořansku, po sečtení hlasů pravidelně dosahují dvouciferných čísel
.