Němci už znají jména obou teroristů

Red Zah, Reuters, ČTK
24. 8. 2006 12:20
Berlín - Také druhý muž plánující útok na německé vlaky byl Libanonec. Podle generální prokuratury byl zatčen v Libanonu, jen pět dní po svém komplicovi.

Devatenáctiletý Džihád Hamad se údajně sám vydal do rukou libanonské policie. Německo nyní bude usilovat o jeho vydání. 

Již v sobotu zatkla německá policie prvního podezřelého - Jussufu Mohammeda. Podle podezření německých úřadů připravoval nezdařený červencový teroristický útok.

Generální prokurátorka Monika Harmsová na mimořádné tiskové konferenci oznámila, že zatčen byl v časných ranních hodinách na vlakovém nádraží v severoněmeckém Kielu. V tomto přístavním městě bydlel a studoval. V Německu podle Harmsové pobýval od roku 2004.

Pachatel je členem větší skupiny 

Vyšetřovatelé se domnívají, že atentát souvisel se současnými boji na Blízkém východě. Příprava útoku byla tak sofistikovaná, že Libanonec musel být součástí dobře organizované skupiny, uvedla Harmsová. Již v neděli stane zadržený před vyšetřovacím soudcem.

Policie prohledává podezřelý kufr na nádraží v Dortmundu.
Policie prohledává podezřelý kufr na nádraží v Dortmundu. | Foto: Reuters

Jeho otisky prstů i DNA podle Harmsové odpovídají těm, které byly zjištěny na dvou opuštěných kufrech, které byly 31. července nalezeny ve dvou vlacích směřujících z Kolína nad Rýnem do Dortmundu a Koblenze. 

Podle prokuratury je Libanonec, kterého agentura AFP identifikuje jako Jussufa Mohammeda, vidět i na videozáznamu pořízeném bezpečnostními kamerami na hlavním nádraží v Kolíně nad Rýnem. Má na sobě tričko německé fotbalové reprezentace.

Ministr vnitra: Situace je velmi vážná

"Situace je velmi vážná. Hrozba velkých teroristických útoků v Německu nebyla ještě nikdy tak velká. Musíme v boji proti teroru použít vše, co máme k dispozici," uvedl dnes ministr vnitra Wolfgang Schäuble.

Ministr už dříve prosazoval projekt takzvané teroristické databáze, v níž by se shromažďovaly informace od policie, zpravodajských služeb a úřadů jednotlivých spolkových států. Tento návrh však naráží na odpor, protože mnoha lidem připomíná praktiky, které byly v minulosti vlastní hitlerovskému režimu a později východoněmecké tajné policii Stasi.

Infobox
Autor fotografie: Aktuálně.cz

Infobox

Vše podstatné o zmařených teroristických útocích čtěte v našem speciálu

"Doufám, že nynější pokus o útok bude budíčkem pro všechny, kdo dosud pochybovali o nutnosti přísných bezpečnostních opatření," prohlásil poslanec Bundestagu za vládní křesťanské demokraty (CDU) Wolfgang Bosbach.

Německu se dosud vyhýbaly velké atentáty islamistů, jako byly útok na vlakové nádraží v Madridu v březnu 2004 či série londýnských explozí loni v červenci. Hamburská buňka Al-Káidy však stála za útoky na New York a Washington z 11. září 2001.

Merkelová: Je to úspěch

Kancléřka Angela Merkelová označila zatčení Libanonce za velký úspěch v boji proti terorismu a pochválila bezpečnostní složky za bezchybnou práci. Německo v poslední době žádný velký teroristický útok nezažilo, sociálnědemokratický poslanec Spolkového sněmu Dieter Wiefelspuetz uvedl, že zatčení je důkazem, že hrozba terorismu dosáhla v Německu nové úrovně.

Policie dále pátrá po druhém pohřešovaném, jehož totožnost ještě není známa. "Je stále na útěku, a proto trvá nebezpečí," řekl na tiskové konferenci šéf Federálního kriminálního úřadu Jörg Ziercke.

Pyrotechnici byli rychlejší

Německé úřady dávají záležitosti kolem nezdařeného atentátu mimořádnou důležitost, protože atentátníci mohli připravit o život velké množství osob. Tragédii zabránil jen fakt, že policejním pyrotechnikům se podařilo včas zabránit explozi náloží.

V pátek německá policie poprvé zveřejnila videozáznam bezpečnostních kamer z nádraží v Kolíně. Záznam ukázal dva muže "jižního vzhledu" ve věku mezi 25 a 30 lety, které vyšetřovatelé označili jako osoby podezřelé z příprav atentátu. Úřady vypsaly za informace vedoucí k dopadení podezřelých odměnu ve výši 50 000 eur.

Podle dosavadního vyšetřování měly nálože explodovat ve stejný okamžik, a to ve 14:30 SELČ 31. července, upřesnil v pátek policejní mluvčí. Pokud by se útok zdařil, připravili by atentátníci o život desítky lidí, prohlásil mluvčí.

Planý poplach v Hamburku

Strach neopustil Německo ani večer. Hlavní vlakové nádraží v severoněmeckém Hamburku bylo uzavřeno kvůli bombovému poplachu. 

Podle mluvčího hamburské policie obdržely městské úřady telefonát, v němž anonym varoval, že "ukryl na hlavním železničním nádraží bombu". Nádraží bylo evakuováno.

Po dvou hodinách pátrání policie oznámila, že žádnou výbušninu nenašla, a nádraží bylo opět uvedeno do provozu.

 

Právě se děje

Další zprávy