Němci před volbami experimentují s negativní kampaní

Naďa Straková
27. 5. 2009 20:50
SPD rozdává rány: FDP jsou prý finanční žraloci, CDU horší než bezhlavá kuřata

Berlín - Zhrubnutí politické kultury, včetně negativně laděné předvolební kampaně, se podle všeho netýká jen Česka.

Také v sousedním Německu je probíhající předvolební kampaň tamní sociální demokracie (SPD) podle komentátorů agresívnější než kdy jindy.

Své potenciální příznivce se SPD tentokrát rozhodla lákat zejména negativními plakáty kritizujícími stranu kancléřky Angely Merkelové, Křesťanské demokraty (CDU). Jeden z nich hlásá, že hlasovat pro CDU znamená hlasovat pro základní platy.

Jiný plakát, na němž je vyobrazen usmívající se žralok s vázankou, symbolizující dravé finančníky, jasně odkazuje k bezbřehému ekonomickému liberalismu, který SPD předhazuje Svobodným demokratům (FDP).

Ti jsou tradičně považováni za přirozeného programového spojence CDU narozdíl od SPD, která s křesťanskými demokraty utvořila velkou koalici na federální úrovni jen kvůli bezvýchodné patové situaci po minulých volbách.

Německý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier (SPD) a kancléřka Angela Merkelová (CDU). Partneři z nutnosti, rivalové z přesvědčení.
Německý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier (SPD) a kancléřka Angela Merkelová (CDU). Partneři z nutnosti, rivalové z přesvědčení. | Foto: Reuters

"Je to jednoznačně negativní kampaň, která v Německu zatím moc nefungovala," cituje agentura Reuters profesora Josefa Schmida z univerzity v Tübingenu v jihozápadním Německu.

"SPD by toto nikdy neriskovala ve federálních volbách, chtějí si nyní (eurorovolbách) vyzkoušet, co tomu řeknou voliči," dodává Schmid.

Průzkumy veřejného mínění ale naznačují, že CDU má před SPD asi desetiprocentní náskok. Právě proto, že jsou v současnosti obě strany koaličními partnery, ale hlavní rival Angely Merkelové a její kolega ve vládě, ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier (SPD) přímou kritikou její osoby poněkud šetří a spíše svá ostrá slova míří na CDU jako takovou.

"Vedle nich by i hejno bezhlavých kuřat vypadalo jako organizovaný tým," řekl Steinmeier o CDU na nedělním předvolbením mítinku. Experti však předvídají, že pokud SPD v evropských volbách uspěje, Steinmeier ještě přitvrdí.

Foto: Aktuálně.cz

Obě strany se - podobně jako jejich protějšky v České republice, které rovněž na podzim čekají volby do národního parlamentu - zaměřily i v "evropské" kampani zejména na domácí témata, z nichž nejvíce dominuje krizí nemocná ekonomika.

Drobný úspěch zaznamenala partaj Angely Merkelové o víkendu, kdy spolkový sněm znovu zvolil kandidáta CDU Horsta Köhlera do prezidentského křesla.

Komentátoři obecně považovali volbu prezidenta za jakýsi lakmusový papírek, který měl ukázat sílu Angely Merkelové před nadcházejícími (dvojitými) volbami. Nyní tipují, že se "nejmocnější ženě světa", za niž ji opakovaně vyhlásil týdeník Forbes, podaří na podzim čtyřletý mandát rovněž obhájit.

 

Právě se děje

Další zprávy