Německo zvolilo staronovým prezidentem Köhlera

Simona Holecová
23. 5. 2009 15:20
Jde i o vítězství politiky Angely Merkelové
Německý prezident Horst Köhler obhájil svůj post.
Německý prezident Horst Köhler obhájil svůj post. | Foto: Reuters

Berlín - Finančník Horst Köhler, který pět let zastával funkci německého prezidenta, v sobotu obhájil svůj post.

Spolkové shromáždění jej na dalších pět let posílá do prezidentského paláce.

Köhler, za jehož vzestupem stojí křesťanský blok CDU/CSU kancléřky Angely Merkelové, zvítězil již v prvním kole, když získal potřebnou absolutní většinu hlasů.

Pro Merkelovou, která už měsíce bojuje s ekonomickou krizí v Německu a recepty na její zažehnání působí dennodenní roztržky, je to dobrá zpráva. A to jak o poměrech uvnitř partaje, tak o vztazích se spřátelenými liberály (FDP).

Staronový prezident, někdejší šéf Mezinárodního měnového fondu, získal 613 hlasů z 1 224 možných. Je to přesně tolik, kolik potřeboval pro vítězství. A jen o jediný hlas méně, než mu celkově mohly CDU/CSU a FDP poskládat.

Protikandidátkou mu byla žena, Gesine Schwanová. Prezidentku univerzity nominovali sociální demokraté (SPD). Ve volbě získala 503 hlasů. A je pikantní, že podobným poměrem hlasů ji Köhler porazil při prezidentské volbě v roce 2004.

Fakta:

Horst Köhler

  • Narodil se 22. února 1943; o místě narození panují pochybnosti. Zatímco Köhler uvádí obec Skierbieszów v dnešním Polsku, list Bild vypátral, že prezident během své návštěvy v saském Markkleebergu (kde Köhlerova rodina kdysi žila) zjistil, že v matrice tamního kostela je jako místo jeho narození uveden rakouský Sankt Pölten.
  • Ekonomii vystudoval Köhler na univerzitě v Tübingenu, kde také od roku 1969 pracoval jako referent Institutu pro aplikovaný ekonomický výzkum.
  • V roce 1976 vstoupil do služeb spolkového ministerstva hospodářství, odkud ale po pěti letech odešel dělat referenta do úřadu předsedy vlády spolkové země Šlesvicko-Holštýnsko.
  • V roce 1981 Köhler vstoupil do Křesťanskodemokratické unie Německa (CDU), jejímž členem je dosud.
  • V letech 1982 až 1993 zastával Köhler různé posty na spolkovém ministerstvu financí, včetně funkce náměstka ministra. Mimo jiné se podílel na přípravě měnové unie obou tehdejších německých států.
  • V roce 1993 se Köhler stal předsedou Německého svazu spořitelen (DSGV) a od července 1998 do března 2000 stál v čele Evropské banky pro obnovu a rozvoj.
  • Hlavním ředitelem Mezinárodního měnového fondu byl Köhler od března 2000 do jara 2004, kdy na funkci rezignoval.
  • Horst Köhler je ženatý, s manželkou Evou Luisou má dvě děti.

Zdroj: ČTK

Výsledky jsou zajímavější o to, že Německo čekají v září parlamentní volby. Komentátoři obecně považovali volbu prezidenta za lakmusový papírek, který ukáže sílu Angely Merkelové. Nyní tipují, že se nejvlivnější ženě světa podaří na podzim čtyřletý mandát rovněž obhájit; zvlášť proto, že se bude moci spolehnout na koaliční partnery a vládu s nimi vytvořit.

Jinak je volba šestašedesátiletého Köhlera ve světových médiích brána jako zpráva menšího významu: Německý prezident nemá reálnou politickou moc. V minulosti ovšem byli mnozí z nich - kupříkladu Richard von Weizsäcker - považováni za morální autority. Köhler je ovšem stále brán spíš jako ekonom. Naposledy na sebe výrazně upozornil, když hovořil o krizi jako o šanci, že státy pochopí nemožnost vytvářet si trvale výhody na úkor ostatních.

Spolkové shromáždění se schází vždy jen jednou za pět let právě za účelem volby prezidenta. Tvoří jej 612 členů parlamentu, zbytek je poskládán z delegátů šestnácti spolkových zemí.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 20 minutami

Drony v Českém Švýcarsku nalézají po uhašení požáru místa se zvýšenou teplotou

Drony v Českém Švýcarsku v pondělí večer objevily čtyři místa se zvýšenou teplotou, v úterý při ranním průzkumu nalezly několik dalších. Místa prolévají hasiči vodou a rozhrabávají motykami. Na Twitteru to uvedl mluvčí hasičů Lukáš Marvan.

Nejrozsáhlejší požár v České republice se rozhořel 24. července, vystřídalo se u něj 6000 hasičů. V pátek hasiči zásah ukončili a poslední hašené místo předali správě národního parku. Správa si zajistila dobrovolné jednotky hasičů, které hlídají jednotlivé úseky. Pomáhají jim v tom pracovníci národního parku a pomoct přijeli také revírníci z dalších národních parků v zemi. Celkově činnost koordinuje hasičský záchranný sbor. Ráno a večer řídí společný briefing, poskytuje technologickou podporu. Na místě je i lezecká skupina.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Češi už požádali o příspěvek 5000 korun zhruba pro 211 tisíc dětí

Lidé již zažádali o jednorázový příspěvek 5000 korun asi pro 211 tisíc dětí. Uvedl to v úterý ráno na Twitteru ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). Celkem by mohlo podle ministerstva dostat příspěvek 1,1 milionu domácností zhruba na 1,6 milionu dětí. Z nich pro 240 tisíc dětí dostanou lidé dávku automaticky, protože na ně již pobírají dětské přídavky. Výdaje na mimořádný příspěvek dosáhnou asi 7,8 miliardy korun. Příspěvkem chce vláda zmírnit dopady zdražování na rodiny.

Dávka je určena na všechny děti s trvalým pobytem a bydlištěm v Česku, kterým nebylo letos k 1. srpnu ještě 18 let, nebo které se do konce tohoto roku teprve narodí. Získat ji mohou rodiny s loňským hrubým příjmem do milionu korun. Domácnosti s přídavky na děti příspěvek dostávají automaticky a ostatní o něj musí požádat buď on-line na webu ministerstva, nebo osobně přes tzv. Czech Pointy. Celkem bylo podle dnešních informací Jurečky podáno už přes 132 tisíc žádostí, z toho přes on-line aplikaci asi 117 tisíc a na Czech Pointech přes 15 tisíc.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Čína uvalila sankce na sedm tchajwanských činitelů, Tchaj-pej to odsoudil

Čína uvalila sankce na sedm tchajwanských činitelů včetně diplomatické zástupkyně ve Spojených státech. Chce je tím potrestat za údajnou podporu nezávislosti Tchaj-wanu, uvedla agentura Reuters s odvoláním na čínská státní média. Tchajwanské ministerstvo zahraničí sankce odsoudilo a označilo je za zastrašování.

Sankce přicházejí poté, co na začátku srpna navštívila Tchaj-pej předsedkyně americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová. Podle Číny, která považuje demokraticky spravovaný Tchaj-wan za nedílnou součást svého území, krok vyslal špatný signál tchajwanským politickým silám usilujícím o nezávislost ostrova. V neděli a v pondělí byla na Tchaj-wanu také delegace amerického Kongresu.

Mezi osobami, na něž čínský úřad pro záležitosti Tchaj-wanu uvalil sankce, je nově šéfka diplomatického zastoupení Tchaj-wanu ve Spojených státech Siao Mej-čchin, předseda tchajwanské Rady národní bezpečnosti či politici z vládnoucí Demokratické pokrokové strany (DPP). Podle Pekingu osoby na sankčním seznamu "úmyslně zvýšily napětí v Tchajwanském průlivu a lehkomyslně podkopaly stabilitu a mír v regionu".

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

V pondělí přibylo v Česku 2881 případů covidu, pozitivní testy byly častější

V pondělí v Česku přibylo 2881 potvrzených případů koronaviru. Proti minulému týdnu je to mírný pokles. Méně se ale také testovalo, pozitivita byla u všech tří typů testů vyšší. Od víkendu se zvýšil počet hospitalizovaných, je jich téměř tisíc. Incidence se v posledních dnech mění jen minimálně, na 100 000 obyvatel připadá v uplynulém týdnu 116 nakažených. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

V mezitýdenním srovnání epidemie v ČR zpomaluje od konce července. Výjimkou byla sobota, kdy se počet nově nakažených proti předchozímu týdnu zvýšil asi o 50.

Trvale se ale snižuje také zájem o testy. V pondělí jich laboratoře provedly asi 10 000, zhruba o tisíc méně než o týden dříve. U nejpočetnějších diagnostických testů, které podstupují lidé vykazující příznaky nemoci, se covid prokázal u více než 36,5 procenta vzorků. Je to nejvyšší pozitivita zhruba za dva týdny. Preventivní testy odhalily covid u necelých devíti procent testovaných a epidemiologické testy, které se dělají například kvůli kontaktu s nakaženým, měly pozitivitu 23 procent.

Zdroj: ČTK
Další zprávy