Dortmund - V Německu se schyluje k soudnímu procesu, který časopis Der Spiegel označuje za pravděpodobně poslední výkon spravedlnosti na nacistických zločincích.
Státní žalobce v Dortmundu chce dostat před tribunál šestaosmdesátiletého Heinricha Boereho, bývalého příslušníka jednotek SS. Po otci Nizozemce, po matce Němce.
Boere dnes dožívá v domově důchodců v německém městečku Eschweiler a dosud se mu dařilo vyhýbat se odsouzení a trestu, ačkoliv svoji vinu nepopírá.
Vraždy nizozemských odbojářů
Byl členem komanda, které v roce 1944 potlačovalo odboj v Nizozemsku. Boere osobně zastřelil tři lidi, mezi nimi lékárníka a majitele obchodu s koly, který měl pět dětí.
Centrum Simona Wiesenthala, které shromažďuje informace o válečných zločincích, ho má v záznamech jako jednoho z mála nepotrestaných a dosud žijících příslušníků SS.
Po válce byl zajat Američany, ale podařilo se mu z tábora uniknout. Nizozemský soud mu vyměřil v roce 1949 trest smrti, ale západoněmecké úřady jej nevydaly s poukazem na to, že má německé občanství.
Později pracoval jako horník a neúspěšná byla i další nizozemská žádost o jeho vydání v osmdesátých letech. V Dortmundu má být letos konečně zahájen proces. Obžaloba tvrdí, že má dost důkazů i jednoho ještě žijícího svědka.
"Modlím se za mrtvé"
Boere o svých činech promluvil jen jednou. V rozhovoru s reportéry týdeníku Der Spiegel.
"Mrzí mě, co se tenkrát stalo. Každou noc se modlím za tehdejší mrtvé a za všechny mrtvé, kteří v té válce zemřeli. Až po ní jsem pochopil, že jsem tehdy jako fanatik věřil úplným nesmyslům," řekl důchodce.
- Přečtěte si:
- Bývalý nacista postavil v USA pomník Hitlerovi
- Německo hledá řád pro hrdiny. Vrátí se symbol nacistů?
Dodal, že zůstal sám, nezbývá mu už mnoho let života a vlastně jen čeká na to, až zemře.
Německou justici vyzvalo k rychlým řešením neuzavřených případů z druhé světové války před šesti lety Centrum Simona Wiesenthala v kampani nazvané Poslední šance. Sám Wiesenthal, který proslul jako "lovec nacistů," zemřel v roce 2005.