Řiďme letadla ze země, navrhují po tragédii airbusu Němci

ČTK ČTK
15. 4. 2015 16:12
Nová technologie by podle leteckého úřadu mohla rovněž minimalizovat riziko únosu letadla.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Berlín - Německý úřad řízení letového provozu DFS na základě zkušenosti se zřícením letounu Germanwings vyzval letecké firmy a úřady k vyvinutí technologie, která by v krajním případě umožnila ovládat letadla ze země a navést je na přistání.

Podle úřadu by přitom šlo navázat na výsledky výzkumného projektu EU z let 2006-2009, který se takovou možností zabýval.

"Musíme přemýšlet o tom, co přijde po dnešních technologiích, a také o ovládání ze země," prohlásil dnes na tiskové konferenci šéf DFS Klaus-Dieter Scheurle. Nová technologie by podle něj mohla být zavedena v příštím desetiletí.

Už po teroristických útocích z 11. září 2001 EU zahájila projekt Sofia (Safe automatic flight back and landing of aircraft). Během něj se v simulátoru testovaly možnosti ovládání uneseného letadla ze země. Programu se zúčastnilo několik národních úřadů řízení letového provozu a leteckých firem.

Díky novým možnostem by se dalo předejít i situaci, kdy pilot se strojem záměrně havaruje.

Při katastrofě letounu Germanwings z 24. března druhý pilot navedl stroj letící na trase z Barcelony do Düsseldorfu zřejmě úmyslně ke zřícení ve francouzských Alpách. V troskách boeingu zahynulo všech 150 lidí na palubě.

Nicméně i řízením ze země by letadlo podléhalo lidskému faktoru, jehož selhání v současné době jednoduše nelze předejít.

 

Právě se děje

před 1 minutou

V Nizozemsku vjelo auto na zahrádku kavárny, šest lidí je zraněných

Šest lidí ve středu utrpělo zranění, když ve městě Gennep na východě Nizozemska vjelo auto na zahrádku kavárny. Proč se tak stalo, není jasné, uvedla nizozemská agentura ANP. Poranění pěti lidí je lehké, šestý člověk byl převezen do nemocnice. Případ vyšetřuje policie, která řidiče auta zadržela. Podle místních médií není vyloučené, že nějakou roli při této nehodě mohly sehrát drogy. Město Gennep leží u hranice s Německem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy