Prohra pro Trumpa: Nejvyšší soud USA zamítl žalobu Texasu zpochybňující výhru Bidena

ČTK ČTK
Aktualizováno 12. 12. 2020 8:29
Nejvyšší soud USA zamítl žalobu amerického státu Texas zpochybňující vítězství Joea Bidena v prezidentských volbách. Je to další rána pro dosluhujícího prezidenta Donalda Trumpa, který se spolu s Texasem snažil zvrátit výsledek hlasování ve čtyřech jiných amerických státech - Georgia, Michigan, Pensylvánie a Wisconsin ve svůj prospěch. Informovaly o tom světové agentury.
Vítěz amerických prezidentských voleb Joe Biden
Vítěz amerických prezidentských voleb Joe Biden | Foto: Reuters

Devět soudců, z nichž tři jmenoval nynější republikánský prezident, rozhodlo, že Texas nemá právo vměšovat se do organizace voleb jiných amerických států. Trump, který stále neuznal svou volební porážku, snahu Texasu podpořil a s ním i více než 100 republikánských členů Kongresu.

"Nejvyšší soud nás opravdu zklamal, žádná moudrost, žádná odvaha!" napsal Trump na Twitteru v reakci na verdikt. Texaský ministr spravedlnosti Ken Paxton, který žalobu podal, označil soudní rozhodnutí za nešťastné a řekl, že bude dál bojovat. "Budu dál neúnavně hájit integritu a bezpečnost našich voleb," citovala Paxtona CNN.

Podle mluvčího Bidenovy kampaně Mikea Gwina není rozhodnutí soudu "žádným překvapením". "Nejvyšší soud rozhodně a rychle odmítl poslední z útoků Donalda Trumpa a jeho spojenců na demokratický proces," uvedl Gwin v prohlášení. "Bidenovo jasné vítězství v pondělí ratifikuje sbor volitelů a 20. ledna bude uveden do úřadu," dodal Gwin.

Agentura AP označila požadovanou intervenci za bezprecedentní. Podle odborníků na volební právo žaloba neměla šanci na úspěch. Všechny čtyři dotčené státy ve čtvrtek soud vyzvaly, aby ji odmítl.

Texas si stěžoval na to, že dané státy letos změnily pravidla voleb a rozšířily možnost hlasování poštou, nedodal však konkrétní případy nesrovnalostí. K podnětu se připojilo i dalších 17 států, které vedou republikáni. Společně žádali nejvyšší soud USA, aby v žalovaných státech zneplatnil jmenování prezidentských volitelů podle výsledků voleb.

Neúspěšných bylo u různých soudů i dalších více než 50 stížností Trumpova tábora. Ten argumentuje, že jeho soupeř zvítězil ve volbách 3. listopadu díky masivním podvodům, nedodal ale přesvědčivé důkazy pro svá tvrzení.

Tohle jí chybět nebude: Melania Trump naposledy vánočně vyzdobila Bílý dům

Tohle jí chybět nebude: Melania Trump naposledy vánočně vyzdobila Bílý dům | Video: Twitter/Melania Trump
 

Právě se děje

Další zprávy