Trump měl v úřadu jistou imunitu, rozhodl nejvyšší soud. Případ vrátil nižší instanci

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
Aktualizováno včera
Nejvyšší soud Spojených států v pondělí vrátil nižšímu soudu k posouzení otázku, zda má exprezident Donald Trump imunitu vůči trestnímu stíhání za snahu zvrátit poslední prezidentské volby. Konzervativní soudní většina rozhodla, že bývalí prezidenti mají jistou imunitu spojenou s činy vykonanými v úřadu, Trumpův případ ale definitivně nerozsoudila, informují americká média.
Americký exprezident Donald Trump
Americký exprezident Donald Trump | Foto: Reuters

Spor se nyní vrací k federální soudkyni, která kvůli projednávání Trumpovy námitky pozastavila proces, v němž je exprezident obžalován mimo jiné ze spiknutí s cílem potlačit volební právo Američanů. Již před pondělním verdiktem bylo velmi nepravděpodobné, že by proces dospěl k rozuzlení před listopadovými prezidentskými volbami, v nichž Trump znovu kandiduje. Podle agentury AP nyní tato pravděpodobnost dál klesá.

Nejvyšší soud se zcela neztotožnil s Trumpovým argumentem, že exprezidenti nemohou být stíháni za žádné činy z doby výkonu funkce, které by bylo možné považovat za oficiální úkon. Trumpův zástupce při tom vyjádřil stanovisko, že za takový krok lze považovat i nařízení převratu nebo vraždy politického oponenta.

Podle verdiktu šesti konzervativních členů nejvyššího soudu existuje absolutní imunita, která se vztahuje na činy spadající pod "základní ústavní pravomoci", vysvětluje deník The New York Times. Exprezidenti mají také nárok na "alespoň nějakou… imunitu vůči stíhání za všechny své oficiální úkony". "U neoficiálních úkonů žádná imunita není," pokračuje rozhodnutí.

Nižší soudy Trumpovu námitku plošně odmítly. Nyní má prvoinstanční soudkyně Tanya Chutkanová za úkol posoudit, zda stíhání exprezidenta za snahu narušit schvalování výsledků prezidentských voleb neohrožuje "autoritu a funkce exekutivy".

Tři liberální členky nejvyššího soudu označily rozhodnutí většiny za "výsměch" stěžejnímu principu, že před zákonem jsou si v USA všichni rovni. "Při jakémkoli uplatnění své oficiální moci je nyní prezident králem, který stojí nad zákonem… S obavami o naši demokracii dávám najevo nesouhlas," napsala soudkyně Sonia Sotomayorová, přičemž své stanovisko neuzavřela obvyklou frází o "uctivém" nesouhlasu.

Americký nejvyšší soud se prezidentskou imunitou vůči trestnímu stíhání zabýval poprvé. Před Trumpem ještě nikdy žádný exprezident USA obžalobě nečelil, republikánský prezident z let 2017 až 2021 se loni stal terčem hned čtyř a v jednom případě již porota uznala jeho vinu. Pondělní rozhodnutí by mohlo kromě federálního volebního procesu ovlivnit také obžalobu ve státě Georgia, která rovněž souvisí s Trumpovou snahou zvrátit svou porážku v roce 2020.

Trump v prohlášení vydaném těsně po rozhodnutí nejvyššího soudu uvedl, že je hrdý na to, že je Američan. "Velké vítězství pro naši ústavu a demokracii," napsal na sociální síti Truth Social.

Kromě dalších průtahů není příliš jasné, jaké důsledky bude pro federální obžalobu ze zásahů do voleb pondělní vývoj mít. Podle New York Times však Trumpa rozhodnutí nejvyššího soudu chrání před obviněními, která pramení z jeho interakcí s ministerstvem spravedlnosti. Tyto "chráněné činy" zároveň nemohou být u soudu použity jako důkazy na podporu jiných obvinění, upozornil expert Steve Vladeck z právnické fakulty Texaské univerzity v Austinu.

Trump také požádal newyorský soud, aby odložil vynesení výše trestu v jeho kauze s falšováním finančních záznamů kvůli platbám za mlčenlivost pornoherečce. Rozhodnutí o trestu by mělo padnout příští čtvrtek. Informovala o tom agentura AP s odkazem na dopis, který Trumpovi právníci zaslali soudci. Obhajoba se v dokumentu odvolává na pondělní rozhodnutí nejvyššího soudu o prezidentské imunitě, které by podle ní měl soudce vzít v úvahu.

Biden: Nebezpečný precedens

Rozhodnutí amerického nejvyššího soudu vytváří nebezpečný precedens, prohlásil v noci na úterý SELČ šéf Bílého domu Joe Biden. Moc prezidentů již nebude omezena zákonem, dodal.

"Tento stát byl založen na principu, že v Americe není nikdo král… nikdo není nad zákonem, dokonce ani prezident USA," řekl v televizním projevu Biden. "Vím, že já budu respektovat omezení prezidentské moci, jak jsem také tři a půl roku činil. Ale jakýkoli prezident, včetně Donalda Trumpa, bude nyní moci zákony ignorovat," dodal.

Trump po prohře v roce 2020 neuznal výsledek voleb a místo toho jej prohlašoval za podvodný, jakkoli byly volby podle úřadů zcela regulérní. Vedle burcování stoupenců vyvíjel nátlak na činitele, kteří byli na různých úrovních zapojení do potvrzování výsledků, a jeho spojenci se mu snažili neprávem přisoudit vítězství v několika státech.

Podle Bidena si Američané zaslouží znát odpověď soudů v případu před listopadovými prezidentskými volbami. Je ale velmi nepravděpodobné. že by verdikt do voleb padl, dodal prezident.

 

Právě se děje

Další zprávy