Nejvlivnější osobnosti: Putin, Obama i Björk a šéf Applu

ČTK ČTK
16. 4. 2015 20:24
Čtenářskou anketu časopisu Time letos vyhrál ruský prezident Vladimir Putin. Z českých osobností nezaujal nikdo.
Mezi stovkou nejvlivnějších osobností světa podle časopisu Time nechybí ani populární islandská zpěvačka Björk.
Mezi stovkou nejvlivnějších osobností světa podle časopisu Time nechybí ani populární islandská zpěvačka Björk. | Foto: Björk

New York - Mezi stovkou nejvlivnějších osobností světa pro letošní rok se v redakčním výběru amerického magazín Time ocitl řecký premiér Alexis Tsipras vedle islandské zpěvačky Björk, šéfa společnosti Apple Tima Cooka nebo vůdkyně francouzské krajně pravicové Národní fronty Marine Le Penové.

Rejstřík, který není klasifikací, vždy zahrnuje osobnosti, které se výrazně zapisují do mediálního povědomí. Jsou velmi rozdílného zaměření - jde o umělce, sportovce, politiky, podnikatele a další obzvláště pozoruhodné jednotlivce.

Vedle tradičních vůdců mocností, jako jsou ruský prezident Vladimir Putin a jeho kolegové z USA Barack Obama nebo Číny Si Ťin-pching a německá kancléřka Angela Merkelová, mají své místo také například šéf severokorejského státu Kim Čong-un nebo kubánský prezident Raúl Castro.

Z dalších osobností je na seznamu demokratická favoritka pro příští prezidentské volby v USA Hillary Clintonová, jeden z jejích soupeřů za republikány Jeb Bush či izraelský premiér Benjamin Netanjahu. Tsipras zaujal nesmlouvavým střetnutím s eurozónou.

Mezi mimořádnými osobnostmi se udržela Pákistánka Malala Júsufzaiová, která se po vážném zranění islamisty stala zosobněním práv dětí a práva dívek na vzdělání.

Je mezi nimi i papež František, francouzský ekonom Thomas Piketty, kterého proslavil světový bestseller Le Capital au XXIe siecle (Kapitál v 21. století), anebo známý japonský spisovatel Haruki Murakami.

Mezi umělci zaujali například americká herečka Julianne Mooreová, britský scenárista a režisér Christopher Nolan, americký rapper Kanye West či televizní hvězda Kim Kardashianová.

Čtenářskou anketu letos vyhrál ruský prezident Vladimir Putin. Z českých osobností nezaujal nikdo.

Obama je v přehledu Time již po desáté, čímž dohnal moderátorku Oprah Winfreyovou, která z žebříčku loni vypadla. Po deváté v něm je Clintonová, která by v případě zvolení prezidentkou měla Obamu snadnou předehnat. Po sedmé je mezi nejvlivnějšími taky Merkelová.

 

Právě se děje

Další zprávy