Peter Jackson: Hollywoodu kraluje nerd ze zapadákova

Jan Gregor Jan Gregor
29. 12. 2012 7:10
Nejočekávanější filmovou premiérou roku byl Hobit. Co se skrývá za jeho úspěchem?
Peter Jackson
Peter Jackson | Foto: Reuters

Praha - Když se zmíní jméno Peter Jackson, člověk si s ním nejspíše spojí představu velkého přerostlého dítěte, žijícího plně ve své fantazie, která strhává miliony diváků po celém světě.

Jeho životní příběh popisovaný většinou ve stylu "jak se nerd a outsider z australského zapadákova stal králem Hollywoodu" má sám filmové parametry.

Příběh cesty od kultovních splatterových komedií Bad Taste - Vesmírní kanibalové a Živí mrtví, jež natáčel na koleně s kamarády o víkendech ve svém rodném městečku, na pozici jednoho z nejvlivnějších režisérů dneška, by se ale asi i scenáristům s přebujelou fantazií zdál přitažený za vlasy. 

Přesto se stal.

Grafika: Velký průvodce světem Hobita

Jak je možné, že se z nadšeného filmového amatéra, který v šestnácti opustil školu, aby si vydělal na kameru šestnáctku, vyklubal tvůrce, jemuž si neodváží vzdorovat aní šéfové velkých studií?

Je to proto, že jeho image nepraktického snílka s vizáží dobráckého půlčíka (je o něm známo, že na place chodí nejraději bos, což před lety vedlo moderátora Oscarů Billyho Crystala k pobavenému údivu, že si na ceremoniál vzal boty) je jen jednou částí jeho osobnosti.

Fotogalerie: Cesta do Hobitína a zase zpátky

Kromě toho je totiž režisér dlouho očekávané trojdílné adaptace Hobita, jejíž první část nedávno vstoupila do kin, také docela tvrdým podnikatelem a chytrým vyjednavačem s ostrými lokty, před jehož zarputilostí a schopností dosáhnout svého už kapitulovala nejedna veřejná kapacita, která se jeho záměrům postavila do cesty.

A v neposlední řadě je vzývaným hrdinou, který zbavil Nový Zéland traumatu malé země ve stínu Austrálie a pomohl napumpovat peníze do místní ekonomiky.

Rozsáhlý profil Petera Jacksona přináší placený Deník Insider ve svém vydání 28.12.

 

Právě se děje

před 47 minutami

Tunisko nejspíš čekají předčasné volby, potvrdil tamní prezident

Tuniský prezident Kaís Saíd potvrdil záměr vypsat předčasné volby v případě, že nová vláda nezíská důvěru. Sestavením kabinetu je momentálně pověřený někdejší ministr financí Iljás Fachfách, kterého Saíd navrhl v lednu poté, co jeho předchozího kandidáta parlament neschválil. Informovala o tom agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Nejlepšími sportovci roku jsou Messi, Hamilton a Bilesová

Držiteli trofeje Laureus pro nejlepší sportovce minulého roku jsou argentinský fotbalista Lionel Messi, britský pilot formule 1 Lewis Hamilton a americká sportovní gymnastka Simone Bilesová. Ta obhájila loňské prvenství, ocenění označované za sportovního Oscara poprvé získala už v roce 2016. Messi s Hamiltonem, kteří v mužské části ankety dostali stejný počet hlasů, zvítězili poprvé.

Hamilton, jenž se loni pošesté stal mistrem světa F1, převzal trofej od bývalého francouzského fotbalového trenéra Arsénea Wengera. Messi, který je v dvacetileté historii ankety prvním vítězným zástupcem kolektivního sportu, ani Bilesová se dnešního vyhlášení v Berlíně nezúčastnili.

Bilesová na loňském světovém šampionátu rozšířila sbírku zlatých medailí o dalších pět, v 22 letech už má na kontě rekordních 19 titulů. V anketě dostala přednost před americkou lyžařkou Mikaelou Shiffrinovou, jamajskou sprinterkou Shelly-Ann Fraserovou-Pryceovou, japonskou tenistkou Naomi Ósakaovou, americkou fotbalistkou Megan Rapinoeovou a americkou běžkyní Allyson Felixovou.

Mezi muži se do finálové nominace dostali kromě Messiho s Hamiltonem i keňský maratonec Eliud Kipchoge, španělský tenista Rafael Nadal, španělský motocyklový jezdec Marc Márquez a americký golfista Tiger Woods.

V kategorii Návrat roku zvítězila německá pilotka formule 3 Sophia Flörschová, která se po těžkém zranění páteře dokázala vrátit k závodění. Za průlom roku byl oceněn kolumbijský cyklista Egan Bernal, vítěz Tour de France. Týmem roku jsou jihoafričtí ragbyoví mistři světa, nejlepší v akčních sportech je americká snowboardistka Kim Chloeová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy