Největší z tajných věznic CIA byla v Polsku

gaz
26. 6. 2008 8:40
Obhájci práv kritizují členy EU. Za mučení a mlčení

Londýn - Podle lidskoprávní organizace Amnesty International (AI) členské státy Evropské unie "strkají hlavu do písku". Proč?

Tváří se prý totiž jako propagátoři lidských práv a přitom odmítají přiznat svou roli v programu tajných leteckých transportů a věznic CIA, kde jsou mučeni lidé podezíraní z terorismu.

Vyplývá to ze 70stránkové zprávy, kterou o participaci evropských vlád na zadržování domnělých "nepřátelských bojovníků" organizace sepsala.

"51. stát USA"

Podle deníku New York Times se přitom vůbec největší tajná věznice CIA nacházela v Polsku. Sto šedesát kilometrů na sever od Varšavy ve vesnici Szymany.

Letadlo s označením N227SV (dříve N85VM), podle Amnesty International údajně používané k převážení podezřelých z terorismu
Letadlo s označením N227SV (dříve N85VM), podle Amnesty International údajně používané k převážení podezřelých z terorismu | Foto: Amnesty International

"Polsko je 51. státem USA," prohlásil prý kdysi bývalý šéf tajných operací CIA James L. Pavitt, se kterým souhlasí i další - tentokrát nejmenovaný - agent americké tajné služby.

Podle něj byli polští důstojníci výzvědných služeb "horliví" spolupracovníci a země byla údajně vybrána i kvůli tomu, že zde nebyly žádné kulturní a náboženské vazby na Al-Káidu, což snižovalo možnost infiltrace či útoku.

V obci Szymany byl podle listu po svém převozu z Pákistánu držen i domnělý organizátor útoků z 11. 9. Chálid Šajch Muhammad.

Polsko ústy svého ministra obrany Bogdana Klicha v pondělí svou participaci na programu CIA znovu odmítlo. Amnesty to však vidí jinak.

Vinno je i Česko

"Evropské vlády strkají hlavu do písku a už dlouho se vyhýbají pravdě," tvrdí mezinárodní nevládní organizace ve své zprávě. "Jejich účast na programu ilegálních letů a věznic je v příkrém rozporu s jejich tvrzeními o tom, že bojují proti terorismu zodpovědně."

Zpráva se zabývá detailně případy třinácti zadržených "nepřátelských bojovníků", z nichž šest je dnes stále na Guantánamu.

Země EU prý umožnily Spojeným státům, aby tyto vězně držely na evropském území, a povolovaly přelety a zastávky letadlům CIA, která zajatce převážely.

AI zmiňuje i Českou republiku. Letadlo registrované pod značkou N379P v Česku údajně přistálo na své cestě do Jordánska, kde "vyzvedlo jemenského státního příslušníka Muhammada Bašmiláha", kterého "nezákonně převezlo do tajné věznice v Afghánistánu".

Stejné letadlo se v Čechách objevilo o tři měsíce později. Letělo tehdy z Afghánistánu pod značkou N8068V, když tam předtím z Iráku dopravilo Chalída Maktárího.

Více o participaci ČR na letech CIA: CIA využívala k převozu zajatců Ruzyni

Vlády brání spravedlnosti

Amnesty upozorňuje, že přestože se o problému mluví už dlouho, politici nevyvinuli žádnou snahu, aby byl řádně vyšetřen. Přestože na věznice CIA v Evropě upozornila i zpráva Rady Evropy.

Vlády prý jednají dvěma způsoby. Buď nedělají nic, nebo se snaží vyšetřování zabránit.

"Přestože návladní v Itálii a Německu vedli vyšetřování, která by operativce CIA učinila zodpovědnými za únosy, ...jejich iniciativy byly podkopány jejich vlastními vládami," stojí ve zprávě.

Problém podle AI přetrvává. Podezřelé lety byly údajně v Portugalsku zaznamenány ještě v prosinci 2007.

 

Právě se děje

Další zprávy