V Bratislavě přistávají záhadná neoznačená letadla

Red Zah
10. 3. 2008 9:40
Reportáž zveřejnila televize Joj
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Bratislava - Neoznačená letadla, ze kteých nikdo nevystupuje ani do nich nenastupuje, přistávají v posledních měsících a týdnech na bratislavském letišti Milana Rastislava Štefánika.

S odvoláním na pracovníky letiště to uvedla slovenská televize Joj.

Podle svědků vozí posádku z letadla nebo k letadlu auta s tmavými skly a samotný letoun má přes okna nalepené neprůhledné fólie.

Podle televize Joj a některých zaměstnanců letiště se možná jedna o letadlo CIA, které tajně převáží po světě vězně, zajaté americkými vojáky v Afghánistánu, Iráku a dalších zemích.

Ministr vnitra Robert Kaliňák to popřel. Novinářům řekl, že jde o komerční lety, na kterých není nic podezřelého a není důvod je monitorovat.

Televize Joj tvrdí, že jeden ze strojů, které nyní stojí na letišti, patří americké společnosti Vision Airlines. Ta oficiálně provozuje pouze vnitrostátní lety ve Spojených státech.

V souvislosti s tajnými lety CIA se hovořilo v minulosti i o existenci tajných věznic, kde jsou zadržení lidé, podezřelí z terorismu, vyslýcháni.

Tyto věznice se podle svědectví měly nacházet v Polsku, Rumunsku a některých islámských zemích. Dosud však jejich existence nebyla prokázána.

Vyšetřováním se zabývala i zvláštní komise Evropského parlamentu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 minutami

Vláda chce zdanit mimořádný zisk výrobců energie 40 až 60 procenty, uvedl Kupka

Mimořádný zisk výrobců energie chce vláda zdanit 40 až 60 procenty. Konkrétní výše se určí na nadcházejícím jednání. Stát by tak mohl získat až 100 miliard korun. V Partii Terezie Tománkové na CNN Prima News to v neděli řekl ministr dopravy Martin Kupka (ODS). Cesta, kterou vláda jde, je podle místopředsedy Sněmovny a bývalého ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (ANO) velmi nešťastná.

Vláda podle Kupky dělá konkrétní opatření, aby lidem s cenami energií pomohla. Stanovení cenového stropu je jedním z nich. Pro domácnosti, kterým stanovení maximálních cen nebude stačit, je podle Kupky připraven například příspěvek na bydlení.

Podle Havlíčka jsou připravená opatření špatná. Nahrávají firmám, které vyrábějí a zároveň prodávají elektřinu. Vláda podle něj měla stanovit maximální výrobní ceny energií, a omezit tak cenu přímo u výrobců, nikoliv až při jejím prodeji přes obchodníky. Vláda nyní podle Havlíčka nemůže vědět, kolik ji bude opatření stát. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) již dříve uvedl, že zastropování cen energií by mělo stát nejvýše 130 miliard korun.

Členské země EU se ve snaze zmírnit dopady aktuální energetické krize dohodly na snižování spotřeby elektřiny ve špičce a zdanění mimořádných zisků elektráren a dodavatelů fosilních paliv. Peníze odebrané energetickým společnostem plánují využívat na podporu zranitelných skupin obyvatel a podniků nebo na financování úsporných opatření.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Policisté na hranicích se Slovenskem zadrželi 240 migrantů a tři převaděče

Policisté od sobotního rána prověřili za 24 hodin na hranicích se Slovenskem 18 781 lidí, zadrželi 240 migrantů a tři převaděče. Vstup odepřeli 31 lidem, zpět na Slovensko vrátili 30 lidí. Policie to v neděli uvedla na Twitteru. Kontroly začaly o půlnoci ze středy na čtvrtek kvůli vysokému počtu uprchlíků, hlavně Syřanů, kteří přes Česko přecházejí do Německa a Rakouska.

V sobotu ráno havaroval na kraji Břeclavi převaděč s dodávkou, v níž převážel 29 utečenců ze Sýrie. Předtím se pokoušel ujet policii. Při nehodě se zranilo 21 lidí, bylo mezi nimi i pět dětí. Převaděč, který nehodu způsobil, vyvázl za volantem bez zranění.

Od zahájení kontrol do pátečního rána policie prověřila 23 521 lidí, zadržela 364 migrantů a 23 převaděčů, vstup odepřela 176 lidem, převážně ze Sýrie. Téměř tři desítky bývalých hraničních přechodů se Slovenskem i tzv. zelenou státní hranici budou stovky policistů hlídat minimálně deset dnů.

O dočasném zavedení kontrol rozhodla vláda v pondělí. Od začátku letošního roku zajistili policisté na území republiky téměř 12 tisíc migrantů, což výrazně překračuje čísla z roku 2015, kdy v Evropě vrcholila migrační krize. Zadrželi také 125 převaděčů, zatímco v minulých letech šlo řádově o jednotky či nižší desítky případů ročně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy