Japonci znovu pátrají po obětech tsunami

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
25. 4. 2011 15:05
Pětadvacet tisíc japonských vojáků hledá mrtvé po tsunami
Japonský voják pátrající v nánosech bahna a odpadků po tělech mrtvých
Japonský voják pátrající v nánosech bahna a odpadků po tělech mrtvých | Foto: Reuters

Tokio - Japonsko v pondělí zahájilo rozsáhlou pátrací akci po zbývajících obětech v oblastech postižených březnovým zemětřesením a především následnou tsunami.

Při této živelné katastrofě zahynulo více než 14300 osob, dalších 11 900 se pohřešuje, ale předpokládá se, že rovněž přišly o život.

Do dvoudenní operace, která je už třetí od pohromy, je zapojeno 25 000 vojáků. Pomáhají jim i americké jednotky a také japonští policisté a příslušníci pobřežních hlídek.

Pátrací týmy prohledávají metr po metru zdevastované pobřeží na severovýchodě Japonska a pátrat musejí i několik kilometrů hluboko ve vnitrozemí, protože až tak daleko se na mnoha místech dostala přívalová vlna.

Prohledat musejí tuny trosek a odpadu a také ruiny zničených domů.

Na mnoha místech jako například ve městě Šičigahamamači zůstaly nánosy bahna, do kterých musejí pátrači zhruba každého půl metru zarážet bidla, aby se ujistili, že žádné tělo neuniklo pozornosti.

Ve městě bylo nasazeno 370 vojáků, kteří pátrají po desítce pohřešovaných. Kromě toho museli odstranit hory odpadků.

Většinu mrtvých zřejmě odneslo moře

Při prvních dvou podobných akcích se podařilo vyhrabat pouhých 440 mrtvých. Zatím není jasné, jaký úspěch přinese nynější operace.

Je dost možné, že velkou část těl pohřešovaných lidí odnesla vlna také do moře. Po katastrofickém zemětřesení a tsunami v Indickém moři o Vánocích roku 2004 se ze 164 000 osob prohlášených za mrtvé 37 000 nikdy nenašlo.

Do pátrání je zapojena asi stovka vrtulníků a letadel a také pět desítek lodí a stovka vojenských potápěčů.

Minulý týden prohledávaly mořské hlubiny podél pobřeží také robotické batyskafy, které našly hromady aut, kusů domů a odpadu, ale žádné oběti.

Situace v oblasti se nicméně dál pozvolna vrací k normálu, což potvrdilo i pondělní obnovení provozu rychlovlaků na lince dlouhé 300 kilometrů mezi Tokiem a městem Sendai, který byl přerušen šest týdnů.

Premiér dál ztrácí na popularitě

Vláda premiéra Naoto Kana ztrácí po krátkém vzestupu po katastrofě na popularitě kvůli zdlouhavému odstraňování následků tsunami na jedné z fukušimských jaderných elektráren, z níž uniklo velké množství radioaktivních částic a kvůli níž bylo území v okruhu 20 kilometrů kolem komplexu označeno za zakázanou zónu.

Expres Šinkansen míjí minisídliště pro postižené zemětřesením
Expres Šinkansen míjí minisídliště pro postižené zemětřesením | Foto: Reuters

Vládní Demokratická strana přišla v nedávných dvou místních volbách o desítky křesel.

Kan v pondělí v parlamentu zopakoval, že vláda dělá vše, co je v jejích silách, aby zabránila dalšímu šíření radiace. "Jaderná havárie stále pokračuje. Naší hlavní prioritou právě teď je stabilizovat ji," podotkl.

V centru Tokia protestovalo v neděli asi 5000 lidí proti jaderné energii a požadovalo rozsáhlejší využívání alternativních zdrojů.

Odpor vůči jaderné energetice v zemi významně stoupl právě kvůli vážnému poškození jaderné elektrárny Fukušima 1.

Společnost TEPCO, která elektrárnu provozuje, oznámila, že do začátku června vybuduje mezisklady, které by měly pojmout  31 400 tun kontaminované vody. Desítky tisíc tun radioaktivní vody nyní ztěžují práce v poškozených reaktorech.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 4 hodinami

Corbyn by prý při novém referendu o brexitu zůstal neutrální

V případě referenda o brexitové dohodě vyjednané vládou Labouristické strany by její lídr Jeremy Corbyn zaujal neutrální stanovisko a neprosazoval žádnou ze dvou možností. Britský opoziční předák dnes tento svůj záměr potvrdil v debatě s občany, kterou vysílala BBC. Před asi 150 diváků postupně předstoupili lídři čtyř nejsilnějších politických stran a museli se vypořádat s těžkými otázkami i bezprostředními reakcemi publika. Předseda britské vlády Boris Johnson řekl, že bez dokončení brexitu nelze skutečně oživit ekonomiku Británie.

Labourista Corbyn čelí dotazům ohledně svého názoru na vystoupení z Evropské unie dlouhodobě a kvůli nejasným vyjádřením je terčem kritiky a posměchu ze strany vládních konzervativců. Ačkoli dnes neřekl, zda odchod své země z EU v principu podporuje, či nikoli, podle britských médií poprvé jasně řekl, jak by se zachoval v případě referenda o svém brexitovém plánu.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Neymar se po výletu na Davis cup vrátil do sestavy PSG

Brazilský útočník Neymar se po delší zdravotní pauze vrátil na hřiště, odehrál 65 minut a pomohl fotbalistům Paris St. Germain k domácí ligové výhře 2:0 nad Lille. Obhájci titulu po ní vedou tabulku s náskokem 11 bodů.

Nejdražší hráč světa Neymar nastoupil poprvé od zranění stehna z říjnové reprezentační přípravy. Kouč Thomas Tuchel ho zařadil do základní jedenáctky i přesto, že Neymar v týdnu o své vůli odletěl na finálový turnaj tenisového Davisova poháru. V úterý večer v Madridu sledoval zápas světové jedničky Rafaela Nadala.

Neymar byl na hřišti u obou branek PSG, které v prvním poločase vstřelili Mauro Icardi a Ángel di María. V 65. minutě ho vystřídal Kylian Mbappé.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Americký regulátor označil čínské firmy Huawei a ZTE za ohrožení národní bezpečnosti

Americká Federální komise pro spoje (FCC) dnes jednohlasně označila čínské firmy Huawei a ZTE za ohrožení národní bezpečnosti. Největšími klienty těchto firem jsou v USA hlavně venkovští operátoři, kteří při nákupu produktů a služeb Huawei a ZTE nemohou napříště využít prostředky z vládního fondu, jenž má k dispozici 8,5 miliardy dolarů (bezmála 197 miliard Kč). Telekomunikační regulátor navrhuje, aby se čínské vybavení stávajících telekomunikačních sítí nahradilo, informovala agentura Reuters.

Jde o poslední z řady kroků americké vlády, jejichž cílem je zamezit nákupu vybavení od Huawei a ZTE. Konečné nařízení jejich vybavení ze sítí odstranit se podle Reuters očekává nejdříve příští rok. Huawei krok FCC považuje za nezákonný a komisi žádá, aby rozhodnutí "založené na iracionálních spekulacích a dohadech" znovu zvážila.

před 6 hodinami

Airbnb mimo USA a Čínu měla loni zisk 46 milionů USD

Aktivity Airbnb mimo Spojené státy a Čínu loni vykázaly zisk 46,47 milionu USD (1,1 miliardy Kč) ve srovnání se ztrátou 97,22 milionu USD v předchozím roce. Uvádí to zpráva, kterou firma zprostředkovávající ubytování v soukromí předložila úřadům v Irsku a jejíž obsah dnes zveřejnila. Výnosy, které tvoří poplatky vybrané Airbnb, nikoliv celkové peníze vybrané od hostů, se zvýšily o více než 35 procent na 2,42 miliardy USD (56 miliard Kč).

Další zprávy