Největší jaderný zločinec je volný, Západu navzdory

Roman Gazdík
6. 2. 2009 14:00
Abdul Kadír Chán prodal nákresy technologií Íránu, Libyi i KLDR
Abdul Kadír Chán mluví s reportéry po vyhlášení rozsudku před svým domem v Islámábádu
Abdul Kadír Chán mluví s reportéry po vyhlášení rozsudku před svým domem v Islámábádu | Foto: Reuters

Islámábád - Muž, který stál v centru největšího jaderného skandálu historie, je volný.

Před pěti lety pákistánský vědec Abdul Kadír Chán přiznal, že prodal informace o zbrojním nukleárním programu Íránu, Libyi a Severní Koreji, v pátek jej soud po pěti letech propustil z domácího vězení.

Dvaasedmdesátiletý jaderný fyzik je v Pákistánu považován za hrdinu. Byl vedoucím týmu, kterému se v devadesátých letech podařilo zkonstruovat jadernou pumu a vyrovnat se tak odvěkému regionálnímu rivalovi Indii.

Indie provedla svůj  první test v květnu 1974, Pákistán o dvacet čtyři let později.

Obětní beránek?

"Je to radostná zpráva. Rozhodnutí je z milosti Alláha dobré," řekl Chán novinářům krátce po vynesení rozsudku. Když byl pak tázán, co si o tom podle něj bude myslet mezinárodní společenství, odpověděl:

"Jen ať si mluví. Jsou spokojeni s naším Bohem? Jsou spokojeni s naším Prorokem? Jsou spokojeni s našimi vůdci? Nikdy, tak proč bychom se měli starat o to, co o nás říkají?" prohlásil podle BBC před pákistánskými novináři a dodal: "Víc mi záleží na tom, co o mně tvrdíte vy, než to, co říká Bush nebo Dick Cheney. Je mi to zatraceně jedno."

Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Pákistánská vláda vždy tvrdila, že Chán byl jediný, kdo se podílel na nelegálním šíření jaderných zbraní. Existují však důvody, proč se domnívat, že to bylo jinak.

Předně sám Chán v interview pro televizi ABC v květnu 2008 prohlásil, že se stal pouze obětním beránkem a že Írán ani Libyi nikdy nenavštívil. Severokorejský jaderný program byl údajně v době jeho návštěvy už velmi rozvinutý.

Za druhé byl jen měsíc po svém přiznání prezidentem a tehdejším šéfem armády Parvízem Mušarafem omilostněn. Nesměl však opustit svůj dům.

Chán volný, nevíme stále nic

Od nynějška bude podle agenturních zpráv moci vycházet bez omezení, pokud však bude chtít odjet z Islámábádu, musí úřady uvědomit 48 hodin předem. Podle vlády je to jen kvůli vlastní Chánově bezpečnosti.

Chána jsme vyslechnout chtěli, nedovolili nám to, řekl před časem Aktuálně.cz exnáměstek ministra zahraničí USA Kim Holmes
Chána jsme vyslechnout chtěli, nedovolili nám to, řekl před časem Aktuálně.cz exnáměstek ministra zahraničí USA Kim Holmes | Foto: Ondřej Besperát

Po nástupu nové a demokraticky zvolené vlády na jaře minulého roku byla bezpečnostní opatření okolo Chána uvolněna a bylo mu dovoleno i mluvit s novináři. Ne však nadlouho: červencový soudní příkaz mu opět nasadil úřední roubík.

Další otázky vzbuzuje i nynější rozsudek. Podle Chánova právníka Alího Zafára citovaného televizní stanicí Geo News totiž „soud prohlásil, že (Chán) se neúčastnil šíření jaderných technologií a kriminálních aktivit, obvinění proti němu neexistují, takže je svobodným občanem."

Pákistán nikdy nedovolil Spojeným státům, aby Chána vyslechly, ačkoliv o to velmi stály. USA na něj a dalších 13 osob a společností z jeho okruhu před měsícem uvalily sankce.

Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) minulý rok informovala, že kromě prodeje nákresů Íránu, Libyi a Severní Koreji byla Chánova skupina aktivní ještě v dalších devíti zemích.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Slovenským fotbalistou roku je počtvrté za sebou Škriniar

Slovenským fotbalistou roku se počtvrté za sebou stal Milan Škriniar. Stoper Interu Milán ve svazové anketě porazil Stanislava Lobotku z Neapole o 18 bodů, což je pátý nejmenší rozdíl v třicetileté historii ankety. Výsledky byly vyhlášeny během galavečera v Senci před kvalifikačními zápasy o mistrovství Evropy proti Lucembursku a Bosně a Hercegovině.

Třetí pozici obsadil rekordman ankety, osminásobný vítěz Marek Hamšík z Trabzonsporu. Bývalý reprezentační kapitán se mezi nejlepšími třemi umístil už pošestnácté za sebou. Čtvrtý skončil bývalý sparťanský obránce Dávid Hancko, jenž v srpnu přestoupil do Feyenoordu Rotterdam.

Prvenství mezi trenéry obhájil Vladimír Weiss starší ze Slovanu Bratislava, jenž vyhrál anketu již posedmé. Jeho stejnojmenný syn a svěřenec byl vyhlášen nejlepším hráčem domácí soutěže za loňský rok a ve Fotbalistovi roku byl pátý.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

OSN: Země překročí úroveň kritického oteplení v příštím desetiletí

Planeta Země dosáhne úrovně kritického globálního oteplení o 1,5 stupně Celsia proti hodnotám před průmyslovou revolucí už v příštím desetiletí. Tvrdí to Šestá hodnotící zpráva Mezivládního panelu OSN pro změnu klimatu (IPCC). Podle jejích tvůrců jde zatím o nejrozsáhlejší zprávu o stavu globálního klimatu. Změna je podle vědců stále možná, vyžadovala by ale miliardy dolarů a mezinárodní spolupráci. Zprávu podpořily všechny členské země včetně České republiky.

Oteplení planety o 1,5 stupně Celsia ve srovnání s předprůmyslovým obdobím je považováno za úroveň, při jejímž překročení budou vlny veder, záplavy, sucho, zemědělská neúroda a vymírání druhů pro lidstvo velice obtížně zvladatelné. K udržení oteplení pod touto úrovní se přihlásily takřka všechny státy světa v pařížské klimatické dohodě z roku 2015. Její vědecký základ poskytla mimo jiné Pátá hodnotící zpráva IPCC.

Šestá zpráva nyní uvádí, že lidstvo má ke změně poslední příležitost, a pokud chce změny dosáhnout, musí omezit vypouštění skleníkových plynů na polovinu do roku 2030 a zcela přestat vypouštět oxid uhličitý do atmosféry v 50. letech tohoto století. Pokud lidstvo tyto dva cíle naplní, bude mít zhruba poloviční šanci, že oteplení planety nepřekročí oněch 1,5 stupně Celsia, tvrdí IPCC.

Zdroj: ČTK
Další zprávy