Zkáza z nebes. Co se před 70 lety psalo o Hirošimě

Petr Jemelka Petr Jemelka
Aktualizováno 5. 8. 2015 16:31
Hrůzná ničivá síla dvou jaderných pum, které USA svrhly na Japonsko, šokovala natolik, že žádná země už atomovou bombou nikdy nezaútočila.

New York - Před sedmdesáti lety svrhlo americké letectvo na japonská města Hirošima a Nagasaki jaderné pumy, čímž definitivně rozhodlo druhou světovou válku.

Hrůzně ničivá síla štěpné reakce zároveň vyděsila svět natolik, že už se žádná další země k použití atomové bomby neuchýlila. 

Jak o rozhodujících dnech války, při nichž během jediného okamžiku umíraly desítky tisíc civilistů, informoval tehdejší tisk?

Americká agentura Associated Press zalovila v archivu a publikovala zprávy, jež tehdy k událostem vydala, jakožto i přepis dobových zpráv japonského rozhlasu. 

Pokusili jsme se vybrat to nejzajímavější.

6. srpna 1945

Je ráno 6. srpna 1945 a tokijský rozhlas oznamuje další spojenecký nálet.

"V 8:20 podnikla menší skupina amerických B-29 nálet na ostrov Honšú, shazovaly zápalné a ničivé pumy," zaznělo bez dalších podrobností.

Významnější škody tehdy japonský rozhlas nehlásil... a nemohl se mýlit víc.

Jediný bombardér B-29 Superfortress tehdy během okamžiku prakticky vymazal z mapy víc než polovinu zástavby 340tisícového strategicky významného města Hirošima i s jeho obyvatelstvem.

Agentura AP krátce nato vydala zprávu, v níž konstatovala, že byla na "Japonsko svržena atomová bomba, o níž se hovoří jako o nejstrašnější zbrani v historii".

Ve 23:00 amerického východního válečného času pak vystoupil v živém televizním vysílání prezident Harry Truman, aby informoval národ o "svržení pumy, která je 2000krát ničivější než jakákoliv bomba, jež kdy spatřila světlo světa".

"Ještě není konec. Pokud nepřijmou naše podmínky, mohou očekávat zkázu z nebes, kterou ještě nikdo nikdy neviděl," varoval Truman.

Agentura AP jeho projev přetiskla a přidala následující: "Jde o výsledek výzkumu v hodnotě dvou miliard dolarů a jednoho z nejúzkostlivěji střežených tajemství války. Pokyn k vývoji atomové zbraně dali už Franklin D. Roosevelt a Winston Churchill. Pokoušeli se o to i Němci, ale podle Trumana neuspěli," informovala.

9. srpna 1945

O svržení druhé jaderné bomby se americká, potažmo světová veřejnost dozvěděla takřka okamžitě.

Tři dny po prvním jaderném náletu - 9. srpna 1945 - vydává agentura AP následující zprávu: "Dnes v poledne byla na strategické město Nagasaki na západě ostrova Kjúšú shozena druhá jaderná bomba, nejničivější zbraň, jakou kdy člověk sestrojil. Posádka hlásí, že byl nálet úspěšný, generál Carl A. Spaatz ale prohlásil, že podrobnosti budou sděleny až po ukončení mise".

Japonský rozhlas ale o "podrobnostech" informoval dřív: "Prakticky všechno živé - lidé i zvířata - bylo doslova sežehnuto zaživa. Výbuch doprovázel ohromný žár a tlaková vlna, oběti byly spáleny k nepoznání," hlásilo rádio.

"Ti, kdo byli v době výbuchu venku, byli sežehnuti, ty, kdo zůstali uvnitř budov, zabil žár a tlaková vlna," informoval rozhlas.

"Rozsah škod zatím úřady nedovedou odhadnout. Zdravotníci, kteří přispěchali na místo ze širokého okolí, nejsou po úderu nové bomby nepřítele schopni rozeznat mrtvé od zraněných," hlásilo dále japonské rádio.

14. srpna

Jaderné pumy Japonce definitivně zlomily. O dalších pět dní později mohla agentura Associated Press vydat zprávu, na niž čekal celý svět: "Druhá světová válka, nejsmrtonosnější a nejničivější období v historii, dnes večer skončila bezpodmínečnou japonskou kapitulací," psalo se v jedné z nejdůležitějších agenturních zpráv 20. století.

"Japonsko přijalo bez jakýchkoliv výhrad podmínky postupimské deklarace a bezpodmínečně kapituluje. Japonský císař přijde o veškerou moc. Skrze něho už nebude docházet k jakékoliv vojenské diktatuře. Hirohito i jakýkoliv jeho nástupce bude dostávat rozkazy od generála McArthura," psalo se dále.

O konci války informoval i japonský rozhlas: "Spojenci začali používat novou a nejkrutější zbraň - atomovou bombu. Další boje by vedly k vyhlazení lidské civilizace," vysvětloval před 70 lety občanům japonský císař důvod kapitulace.

Dokument, jenž obrátil kormidlem dějin. Plán operace svržení atomové bomby na Hirošimu:

 

Právě se děje

Další zprávy