Foto: Skrytá dramata. Češi jako geniální váleční fotografové

Foto: Skrytá dramata. Češi jako geniální váleční fotografové
Na podzim 1944 se k nepřátelům československých vojáků v Karpatech přidalo i počasí.
V letech války se mimořádně dařilo i lásce, Velká Británie 1942.
Vyčerpaní povstalci odpočívají v přestávce mezi boji na pražských barikádách v květnu 1945.
Češi se chtěli aktivně podílet na osvobození své země a pomoci tak Spojencům. V Kolíně vypuklo povstání 5. května 1945.
Foto: Fotografie ze sbírek Vojenského historického ústavu Praha
Druhá světová válka očima českých vojáků. Unikátní, dosud nikde nepublikované snímky, jež jsou nyní prvně k vidění na Pražském hradě na výstavě "70" pořádané k sedmdesátému výročí konce války.

Praha - Sugestivní portrét velitele 312. československé stíhací perutě Královského vojenského letectva (RAF) Aloise Vašátka, jednoho z nejúspěšnějších stíhacích pilotů. Anebo záběr na holící se "tobruckou krysu" (jak si říkali vojáci bojující u severoafrického Tobruku), napůl zalezlou ve své pouštní díře.

Autoři většinou zcela neznámých snímků jsou Čechoslováci - řadoví vojáci. Pouze několik fotografů se historikům podařilo identifikovat: kapitána Otakara Jaroše (padl u ukrajinského Sokolova), Bohumila Vrbíčka (dentista zvláštní londýnské skupiny D) a Otakara Neckáře (tankistu 1. čs. obrněné brigády ve Velké Británii).

Sedmdesát válečných snímků bude od pondělí 27. dubna k vidění na unikátní výstavě v Jiřském klášteře.

 

Právě se děje

před 53 minutami

Tenisový turnaj žen na Spartě se bude hrát v červenci po Wimbledonu

Tenisový turnaj žen Prague Open okruhu WTA se letos uskuteční od 12. do 18. července. Nový termín v upraveném kalendáři WTA Tour, v němž naváže na Wimbledon, dnes potvrdili pořadatelé turnaje. Dosud se v areálu pražské Sparty ve Stromovce hrálo na přelomu dubna a května, loňský ročník se kvůli pandemii koronaviru neuskutečnil.

"Věřím, že díky pozdějšímu termínu se můžeme těšit na stabilnější počasí, když speciálně v tomto roce dává navíc naději na přítomnost diváků na tribunách, které bychom si po všech omezeních zaviněných pandemií všichni moc přáli," uvedl na facebookovém profilu turnaje jeho ředitel David Trunda.

Prague Open je součástí okruhu WTA od roku 2015, kdy povýšilo ze seriálu ITF hraného od roku 2010. První vítězkou byla Karolína Plíšková, o rok později uspěla Lucie Šafářová a v roce 2018 kralovala Petra Kvitová. O sezonu byla ve finále Kristýna Plíšková a v roce 2019 Karolína Muchová.

Letos se nově bude hrát místo antuky na betonovém povrchu. Kvalifikace začne 10. července.

Další zprávy