Foto: Skrytá dramata. Češi jako geniální váleční fotografové

Foto: Skrytá dramata. Češi jako geniální váleční fotografové
Na podzim 1944 se k nepřátelům československých vojáků v Karpatech přidalo i počasí.
V letech války se mimořádně dařilo i lásce, Velká Británie 1942.
Vyčerpaní povstalci odpočívají v přestávce mezi boji na pražských barikádách v květnu 1945.
Češi se chtěli aktivně podílet na osvobození své země a pomoci tak Spojencům. V Kolíně vypuklo povstání 5. května 1945.
Foto: Fotografie ze sbírek Vojenského historického ústavu Praha
Jan Gazdík Obrazová sekce, Jan Gazdík
23. 4. 2015 15:22
Druhá světová válka očima českých vojáků. Unikátní, dosud nikde nepublikované snímky, jež jsou nyní prvně k vidění na Pražském hradě na výstavě "70" pořádané k sedmdesátému výročí konce války.

Praha - Sugestivní portrét velitele 312. československé stíhací perutě Královského vojenského letectva (RAF) Aloise Vašátka, jednoho z nejúspěšnějších stíhacích pilotů. Anebo záběr na holící se "tobruckou krysu" (jak si říkali vojáci bojující u severoafrického Tobruku), napůl zalezlou ve své pouštní díře.

Autoři většinou zcela neznámých snímků jsou Čechoslováci - řadoví vojáci. Pouze několik fotografů se historikům podařilo identifikovat: kapitána Otakara Jaroše (padl u ukrajinského Sokolova), Bohumila Vrbíčka (dentista zvláštní londýnské skupiny D) a Otakara Neckáře (tankistu 1. čs. obrněné brigády ve Velké Británii).

Sedmdesát válečných snímků bude od pondělí 27. dubna k vidění na unikátní výstavě v Jiřském klášteře.

 

Právě se děje

před 59 minutami

Podmínky ve zpracovatelském průmyslu se dále zlepšovaly, index ale mírně klesl

Podmínky v českém zpracovatelském sektoru se v červenci dále zlepšovaly, nicméně index PMI mírně klesl na 62 bodů z červnových 62,7 bodu. I tak jde o druhý nejlepší údaj od začátku sběru dat v červnu 2001. Informovala o tom společnost IHS Markit. Úroveň 50 bodů v indexu je předělem mezi růstem a poklesem.

"Český zpracovatelský sektor v červenci mírně ztratil na tempu, ale jeho expanze byla přesto robustní. Průzkum naznačil, že růst výstupu možná na konci druhého čtvrtletí dosáhl vrcholu, ale přesto byl - i přes bezprecedentní narušení odběratelsko-dodavatelských řetězců a nedostatky materiálu - značný," uvedla ekonomka IHS Markit Sian Jones.

Narušení odběratelsko-dodavatelských řetězců podle průzkumu v červenci vedlo k růstu cen vstupů na nový rekord. "Výkony dodavatelů se zhoršily do největší míry v historii průzkumu vzhledem k silné globální poptávce po vstupech a výrazným materiálovým nedostatkům. Dodavatelé následně zvýšili své ceny," uvedla společnost IHS Markit. Navíc podle průzkumu velká většina výrobců zpracovatelského zboží během července převedla vyšší cenovou zátěž na zákazníky. Tempo zvýšení cen výstupů tak bylo nejrychlejší od začátku sběru dat v lednu 2003, upozornila IHS Markit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy