Foto: Skrytá dramata. Češi jako geniální váleční fotografové

Foto: Fotografie ze sbírek Vojenského historického ústavu Praha
Jan Gazdík Obrazová sekce, Jan Gazdík
23. 4. 2015 15:22
Druhá světová válka očima českých vojáků. Unikátní, dosud nikde nepublikované snímky, jež jsou nyní prvně k vidění na Pražském hradě na výstavě "70" pořádané k sedmdesátému výročí konce války.

Praha - Sugestivní portrét velitele 312. československé stíhací perutě Královského vojenského letectva (RAF) Aloise Vašátka, jednoho z nejúspěšnějších stíhacích pilotů. Anebo záběr na holící se "tobruckou krysu" (jak si říkali vojáci bojující u severoafrického Tobruku), napůl zalezlou ve své pouštní díře.

Autoři většinou zcela neznámých snímků jsou Čechoslováci - řadoví vojáci. Pouze několik fotografů se historikům podařilo identifikovat: kapitána Otakara Jaroše (padl u ukrajinského Sokolova), Bohumila Vrbíčka (dentista zvláštní londýnské skupiny D) a Otakara Neckáře (tankistu 1. čs. obrněné brigády ve Velké Británii).

Sedmdesát válečných snímků bude od pondělí 27. dubna k vidění na unikátní výstavě v Jiřském klášteře.

 

Právě se děje

před 30 minutami

Kofola koupila stoprocentní podíl v Karlovarské Korunní a Ondrášovce

Skupina Kofola koupila stoprocentní podíl ve společnostech Karlovarská Korunní a Ondrášovka. Transakci musí ještě schválit Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Kofola cenu obchodu po dohodě s druhou stranou nezveřejnila. Dokončení obchodu firmy očekávají v první polovině příštího roku.

Kofola uvedla, že nákupem Karlovarské Korunní a Ondrášovky chce rozšířit své portfolio o tradiční české minerální vody a posílit na českém trhu svou pozici v kategorii balených vod.

Zdroj: ČTK
Další zprávy