Nejsme agenti, chtěli jsme navštívit památky, tvrdí Rusové vinění z otravy Skripala

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 13. 9. 2018 15:40
Dvojice Rusů, které Britové obviňují z útoku na bývalého dvojitého agenta Sergeje Skripala, poprvé promluvila.
Podezřelí z výbuchu ve Vrběticích. Takto se hájili v propagandistickém rozhovoru | Video: Reuters

Moskva/Londýn - Dvojice Rusů, které Britové obviňují z útoku na bývalého dvojitého agenta Sergeje Skripala, poprvé promluvila. Ruské televizi RT řekli, že nejsou agenti. Muži tvrdí, že Británii navštívili jen jako turisté.

"Přijeli jsme do Salisbury 3. března a pokusili jsme se projít si město, ale vydrželi jsme to jen půl hodiny, protože byl všude sníh," tvrdí Alexandr Petrov. "Možná jsme míjeli Skripalův dům, ale ani nevíme, kde leží," dodal Ruslan Boširov, druhý podezřelý.

Oba shodně tvrdí, že v Británii chtěli navštívit památky. Britové přitom mají proti Petrovovi a Boširovovi důkazy. Včetně kamerových záběrů z jihoanglického města Salisbury, kde byli Skripal a jeho dcera Julija 4. března otráveni. 

Rusové jsou podle Londýna agenty ruské vojenské rozvědky GRU a v březnu Skripala a jeho dceru otrávili bojovou nervově paralyzující látkou novičok. V první reakci na jejich vyjádření Britové zopakovali, že si za názorem stojí.

"Vláda si je jistá, že tito muži jsou důstojníci ruské vojenské zpravodajské služby GRU, kteří v ulicích naší země použili nesmírně toxickou, ilegální chemickou zbraň," sdělila mluvčí britské vlády. "Opakovaně jsme vyzvali Rusko, aby vysvětlilo, co se v březnu v Salisbury stalo. Dnes, jak jsme právě viděli, odpověděli mlžením a lhaním," dodala.

"Chtěli jsme vidět katedrálu"

Oba muži potvrdili, že na snímcích, které britské úřady zveřejnily, jsou skutečně oni. Uvedli, že do Salisbury jeli jako turisté na doporučení svých přátel. Ve městě se 3. března zdrželi jen krátce kvůli špatnému počasí, které jim zabránilo navštívit všechna zajímavá místa, jak prý původně chtěli. "Nebyli jsme v Salisbury déle než hodinu kvůli časovému rozestupu mezi vlaky," řekl Boširov.

Muži uvedli, že do Londýna přiletěli 2. března v době, kdy v Anglii panovaly dopravní problémy kvůli velké sněhové nadílce. Další den odjeli do Salisbury podívat se na historická místa Stonehenge a Old Sarum, ale "nemohli jsme kvůli marastu, který byl všude. Město bylo pokryté rozbředlým sněhem, byli jsme celí promáčení, sedli jsme na nejbližší vlak a vrátili se (do Londýna)."

"4. března jsme se (do Salisbury) vrátili, hlavně protože v Londýně všechno roztálo, bylo teplé a slunečné počasí. Konkrétně jsme jeli podívat se na Old Sarum a na katedrálu a rozhodli jsme se tu věc dokončit 4. března," řekl Petrov.

Na to Simoňjanová zareagovala otázkou: "Dokončit tu věc. To je jaká věc?"

"Podívat se na tu proslulou katedrálu, zajít na Old Sarum," doplnil Petrova pohotově Boširov.

Normální chlápci s ženským parfémem?

Pokud jde o lahvičku s parfémem, jež podle britských vyšetřovatelů obsahovala novičok, Boširov ironicky odmítl, že by něco takového u sebe měli.

"Není hloupé, aby normální chlápci u sebe měli ženský parfém? Celníci prověřují všechno, asi by se ptali, proč mají muži ve svých zavazadlech ženský parfém. Ne, neměli jsme to," odpověděl Boširov na dotaz šéfredaktorky RT Margarity Simonjanové, která s nimi rozhovor vedla.

Muži se však vyhnuli odpovědi na otázku novinářky, co je spojuje - na všech snímcích jsou společně. "Nebudeme vstupovat do soukromého, osobního života. My jsme přišli za vámi požádat o ochranu," řekl Boširov.

S Petrovem pak uvedli, že po mediálním víru, v němž se ocitli, se nyní cítí ztracení a mají obavy o sebe, o své blízké a přátele. Mimo jiné také řekli, že očekávají omluvu od britských úřadů, které je podle nich křivě obvinily.

Oba pak sdělili, že podnikají v oblasti produktů určených pro sportovce a pro správnou výživu. Toto podnikání bylo také cílem většiny jejich cest do zahraničí, nikoli však všech.

 

Právě se děje

Další zprávy