Skripalová jela do Británie, protože se měla vdávat. Otce chtěla požádat o požehnání

ČTK ČTK
11. 9. 2018 10:21
Julija Skripalová podle deníku New York Times věděla, že její otec nebude moci na svatbu konanou v Rusku přijet.
Dcera bývalého dvojitého agenta Sergeje Skripala.
Dcera bývalého dvojitého agenta Sergeje Skripala. | Foto: Reuters

Londýn / New York - Julije Skripalová, kterou spolu s jejím otcem, bývalým ruským agentem Sergejem Skripalem, otrávili v březnu nervově paralytickou látkou novičok, přijela do Británie, aby otci oznámila, že se bude vdávat. Informoval o tom americký list The New York Times (NYT).

Britský bulvární list The Daily Mirror mezitím uvedl, že vyšetřovatelé kromě dvou agentů ruské vojenské rozvědky GRU Alexandra Petrova a Ruslana Boširova podezřívají z podílu na otrávení Skripalových ještě další čtyři Rusy.

Podle NYT, který hovořil v Moskvě se ženou, již Skripalová pověřila renovací svého bytu, vyrazila Julije do Salisbury, aby otci oznámila, že se bude vdávat za svého dlouholetého přítele Stěpana Vikejeva. V bytě v západní části Moskvy chtěla Skripalová údajně zrekonstruovat především místnost, který se měl stát dětským pokojem.

Do Británie za svým otcem podle NYT vyrazila Skripalová proto, že věděla, že její otec Sergej nebude moci na svatbu do Ruska přijet. Podle ženy, která měla dohlížet na renovaci bytu Skripalové, si chtěla od otce vyžádat požehnání.

Bývalý dvojitý agent Sergej Skripal a jeho dcera Julije byli otráveni nervově paralytickou látkou novičok na počátku března v jihoanglickém městě Salisbury. Oba strávili dlouhé týdny v nemocnici, ale nakonec útok přežili.

V červenci však zemřela Britka Dawn Sturgessová, která s látkou novičok přišla rovněž do styku. Její partner náhodný kontakt s látkou přežil.

Londýn z útoku na Skripalovy obvinil Rusko. Moskva jakýkoli podíl na otravě odmítá, podle ní chybějí k obvinění jakékoli důkazy. Podle britské premiérky Theresy Mayové ale šlo o operaci schválenou v nejvyšších patrech ruského státu. Podle britských vyšetřovatelů ji provedli dva příslušníci ruské vojenské rozvědky GRU Alexandr Petrov a Ruslan Boširov.

Bulvární list The Daily Mirror uvedl, že Petrov a Boširov byli součástí "vražedného komanda", které mělo celkem šest členů. Čtyři další lidé byli podle něj "záložním týmem", který přiletěl do Británie zhruba ve stejné době jako zbylí dva agenti, ale na jiné letiště.

 

Právě se děje

před 9 hodinami

Colorado hlásí druhý případ hokejisty nakaženého koronavirem

V kádru hokejistů Colorada Avalanche se objevil druhý případ hráče nakaženého novým typem koronaviru. Klub jméno nezveřejnil, pouze oznámil, že hráč je v domácí izolaci. V NHL se ví dohromady o čtyřech případech, další dva pocházejí z týmu Ottawy.

Klub z Denveru v prohlášení uvedl, že všichni, kdo přišli s hráčem do blízkého kontaktu, byli informováni a zůstávají v karanténě, kterou dříve nařídilo vedení ligy. Žádný další hokejista ani člen realizačního týmu podle klubu nevykazuje příznaky nemoci COVID-19.

Ve čtvrtek vedení Colorada, v němž působí i brankář Pavel Francouz a útočník Martin Kaut, oznámilo první případ nákazy. Nejmenovaný hráč se podle klubu už zcela zotavil.

NHL je přerušená od 12. března, do konce základní části v té době zbývaly zhruba tři týdny. Nyní jsou v karanténě všichni hráči NHL zatím do 6. dubna. Ve Spojených státech amerických počet nakažených koronavirem už přesáhl 100.000 a jsou nejvíce zasaženou zemí na světě.

Další zprávy