Rusko lituje podpory Západu Britům v případu otravy bývalého agenta Skripala

ČTK ČTK
7. 9. 2018 20:38
USA, Německo, Francie a Kanada uvedly, že plně důvěřují závěru Londýna, že útok byl dílem členů ruské vojenské rozvědky.
Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov.
Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. | Foto: Reuters

Moskva/Kyjev - Ruské ministerstvo zahraničí vyjádřilo politování nad podporou, kterou dala ve čtvrtek Británii najevo čtveřice západních zemí v případu otravy bývalého ruského agenta Sergeje Skripala. USA, Německo, Francie a Kanada uvedly, že plně důvěřují závěru Londýna, že útok byl dílem členů ruské vojenské rozvědky. V Pátek se k tomuto postoji přihlásila i Ukrajina.

Podle prohlášení ruské diplomacie, jež zaznamenala agentura TASS, uvedené čtyři země ve společném prohlášení "zopakovaly neopodstatněné výtky vůči Rusku v souvislosti s událostmi v Salisbury a Amesbury". "Chopily se lži a ochotně zavřely oči nad nedostatkem jakýchkoli důkazů o tom, k čemu při použití jedovatých látek v Británii došlo," uvedlo ministerstvo.

Někteří západní činitelé podle prohlášení "setrvávají v zajetí svých geopolitických ambicí" a pokračují v pokusech "vytvořit z Ruska obraz nepřítele a vyvolávají ve svých zemích rusofobní nálady".

V pátek se k uvedenému stanovisku Washingtonu, Berlína, Paříže a Ottawy přidal také Kyjev. V prohlášení ukrajinského ministerstva zahraničí se vyjadřuje "plná solidarita" se závěrem Británie o "použití chemických zbraní Ruskem v Salisbury a Amesbury".

"Zjištění Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW), že jedovaté chemické látky použité při útocích v Amesbury a Salisbury jsou stejného původu, jsou dalším potvrzením pokračující agresivní politiky Ruské federace, namířené proti svrchovaným státům a mající za cíl podkopat mezinárodní právo a pořádek," uvádí se v prohlášení.

 

Právě se děje

Další zprávy