Útok tajemného kmene i dojemná záchrana chlapců z jeskyně. Tohle jsou příběhy roku

Adéla Očenášková Adéla Očenášková
Aktualizováno 27. 12. 2018 11:43
Boj britských rodičů za život těžce nemocného dítěte, 145 dnů hladovění uvězněného režiséra Oleha Sencova a záchrana chlapců uvázlých v thajské jeskyni. Podívejte se na výběr deseti nejvýraznějších příběhů, z nichž každý nějakým způsobem hýbal rokem 2018.
Bývalý ruský agent Sergej Skripal na archivní fotografii, na které ho zatýkají členové bezpečnostních služeb. Není jasné, ze kdy a odkud přesně snímek pochází.
Bývalý ruský agent Sergej Skripal na archivní fotografii, na které ho zatýkají členové bezpečnostních služeb. Není jasné, ze kdy a odkud přesně snímek pochází. | Foto: Reuters

Sergej Skripal

Rusko letos figurovalo i v dalším nepřehlédnutelném příběhu. Západní země ukazovaly na Moskvu jako na viníka, když byl letos v březnu v jihoanglickém městě Salisbury otráven bývalý důstojník ruské armádní rozvědky GRU Sergej Skripal a jeho dcera Julija. 

Skripalovy se někdo pokusil zabít nervově paralytickým jedem novičok. Oba ale i přes velmi špatné prognózy útok přežili a po několika týdnech strávených v nemocnici byli propuštěni. Kvůli tomu, že Skripal přežil, se v zákulisí hovoří o nepovedené akci GRU.

Moskva obvinění, že za otravou stáli ruští agenti, od začátku odmítá. Mimo jiné se v minulosti bránila tím, že armádní jed novičok se v Rusku ani dříve v Sovětském svazu nikdy nevyvíjel, nevyráběl ani neskladoval. Kreml za možného původce látky označil mimo jiné Česko, což následně popřely české tajné služby. Naopak se objevila svědectví několika sovětských vědců, kteří potvrdili, že SSSR novičok vyvíjel. 

Proč si měl vraždu objednat právě Kreml? Skripal byl dlouholetým důstojníkem GRU a jednu dobu vedl i její personální oddělení, měl tak přístup k řadě cenných tajných informací. V roce 1995 ho do svých služeb naverbovala britská tajná služba MI6, které za peníze ony cenné informace vynášel. Moskva to později odhalila a Skripala v roce 2006 poslala na třináct let do vězení. O čtyři roky později byl ale agent vyměněn za deset ruských špionů chycených v USA. 

Britští vyšetřovatelé v září identifikovali dva příslušníky GRU, kteří měli za pokusem o vraždu sedmašedesátiletého bývalého agenta a jeho dcery stát. Vyšetřovatelé je identifikovali jako Alexandra Petrova a Ruslana Boširova. Investigativní média následně zjistila, že jde o fingovaná jména, pod nimiž se skrývají Alexandr Miškin a Anatolij Čepiga

Záběry z bezpečnostních kamer zachytily dvojici mužů při návštěvě Salisbury, kde procházejí dokonce i poblíž Skripalova bydliště přímo v den útoku, 4. března. Oba následně tvrdili, že do Anglie přicestovali pouze jako turisté, kteří si chtěli prohlédnout památky. 

V návaznosti na případ "Skripal" také řada zemí vyhostila ruské diplomaty a na Moskvu byly uvaleny nové sankce. 

 

Právě se děje

Další zprávy