Na 20 civilistů zemřelo při náletu na velitele afghánského Tálibánu. NATO to popřelo

ČTK ČTK
Aktualizováno 15. 12. 2018 19:02
Nejméně 20 afghánských civilistů, včetně 12 dětí, podle afghánských představitelů zahynulo v noci na dnešek při náletu na velitele islamistického hnutí Tálibán v afghánské provincii Kunar. Mluvčí operace NATO Resolute Support (Rozhodná podpora) nicméně civilní úmrtí popřela. Několik civilistů podle ní pouze utrpělo zranění.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: U.S. Air Force/Wikimedia Commons

Novou operaci, jejímž cílem je zlikvidovat vysoké představitele Tálibánu, zahájila afghánská armáda na začátku měsíce. Afgháncům pomáhají američtí poradci a ze vzduchu rovněž americké letecké údery. Kvůli náletům se nicméně zvýšilo riziko civilních obětí, poznamenala agentura Reuters.

Podle jednoho z představitelů provincie Kunar zahynulo při posledním náletu osm žen a 12 dětí a dalších 15 civilistů utrpělo zranění. Guvernér provincie Kunar doplnil, že při operaci afghánských sil přišlo o život rovněž 38 bojovníků Tálibánu a teroristické sítě Al-Káida, včetně čtyř cizinců. Dalších 12 jich utrpělo zranění. Pokud jde o civilisty, přesný počet obětí neuvedl, dodal ale, že do oblasti byl vyslán speciální tým, který má zjistit podrobnosti.

"Tálibán nadále využívá civilistů jako štítů a při střetech s afghánskými silami se zabarikádovává uvnitř budov," uvedla Debra Richardsonová, mluvčí operace NATO Resolute Support. Jak dodala, americké nálety podporují novou strategii afghánské armády, kterou je cílit na celé hnutí Tálibán, od pouhých bojovníků až po vysoce postavené vůdce. "Máme informace, že při operacích vedených Afghánci a podpořených americkými leteckými údery v provincii Kunar bylo zabito přes 40 bojovníků Tálibánu," řekla mluvčí.

Počet afghánských civilistů, kteří byli usmrceni při amerických a afghánských náletech, letos vzrostl. Spojenci totiž zvýšili počty leteckých úderů ve snaze přimět Tálibán, aby souhlasil s mírovými rozhovory. Podle OSN zemřelo při náletech za prvních devět měsíců letošního roku 313 civilistů a dalších 336 jich utrpělo zranění. Jde o 39 procent více, než ve stejném období v roce 2017.

Povstalecké hnutí Tálibán bojuje proti afghánské vládě a mezinárodním jednotkám od konce roku 2001, kdy jeho vládu svrhla americká invaze.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Policie evakuuje stovky obyvatel Kuřimi. Nedaleko ulice U Rybníka se našla asi padesátikilogramová letecká puma.

před 1 hodinou

Návrh na spojení agentury CzechInvest, CzechTrade a CzechTourism projedná vláda, plán kritizuje Hospodářská komora

Sestěhování agentur CzechInvest, CzechTrade a CzechTourism v České republice i v zahraničí by mělo v následujících třech letech přinést úsporu 138 milionů korun. Novinářům to před pondělním zasedáním vlády řekl ministr průmyslu a obchodu a dopravy Karel Havlíček (za ANO).

Kabinet v pondělí projedná přestěhování agentur CzechTrade a CzechTourism do státní budovy ve Štěpánské ulici v Praze, kde sídlí agentura CzechInvest. 

V neděli plánované sloučení ostře zkritizovala Hospodářská komora. "Projekt synergie, tedy sloučení státních agentur CzechTrade, CzechInvest a CzechTourism, kterým se v pondělí zabývá vláda, bude místo revoluční změny podpory podnikání a exportu pouhým sestěhováním těchto subjektů bez zásadních změn a důkladného auditu jejich fungování," uvedla komora v tiskové zprávě.

Vládní materiál podle Hospodářské komory například vůbec neřeší roztříštěné řízení podpory zahraničního obchodu tuzemských firem v zahraničí. Havlíček výtky odmítl, vyjádření komory má za velmi překvapivé.

Zdroj: ČTK
Další zprávy