Nejlíp se žije v Norsku, nejhůř v Africe

rst, Reuters
9. 11. 2006 14:20
New York - Norsko, Island, Austrálie, Irsko a Švédsko - to je pět zemí, ve kterých se lidem žije nejlépe. Uvnitř: ŽEBŘÍČEK ZEMÍ

Infobox
Autor fotografie: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Infobox

Nejlépe se žije...

1. Norsko 2. Island 3. Austrálie 4. Irsko 5. Švédsko 6. Kanada 7. Japonsko 8. USA 9. Švýcarsko 10. Nizozemsko

Nejhůře se žije...

168. Mozambik 169. Burundi 170. Etiopie 171. Čad 172. Středoafrická republika 173. Guinea-Bissau 174. Burkina Faso 175. Mali 176. Sierra Leone 177. Niger

Spojené státy obsadily v žebříčku kvality lidského života, který dnes vydalo OSN, osmé místo - hned za Kanadou a Japonskem.

V potaz je brán nejen příjem osob, ale také úroveň vzdělání, zdravotní péče a délka života. Z těchto vzniká tzv. Index lidského rozvoje, který Organizace spojených národů určuje každoročně už od roku 1990.

České republice patří v žebříčku třicáté místo. O jednu příčku lépe skončil Kypr, za Českem následuje Barbados a Malta. Slovensko obsadilo 42. místo těsně před Uruguayí.

Tip: Nejlépe v ČR se žije v Tachově - čtěte ZDE

Přímá úměra

Není žádným překvapením, že v zemích, které jsou na vrcholu žebříčku, mají lidé vyšší příjem, mohou si proto dovolit lepší lékařskou péči i vzdělání.

Například lidé v Norsku jsou až 40krát zdravější než lidé v Nigeru, který žebříček 177 zemí uzavírá. Lidé z třicítky zemí na chvostu žebříčku se dožívají v průměru o 32 let méně než lidé v bohatých zemích.

Existují však vyjímky. Například Vietnam, který je chudou zemí, se dostal mezi bohaté západní státy. Na druhou stranu propadl Bahrajn - předskočilo jej i Chille, i když v této jihoamerické zemi je průměrný plat dvakrát menší než v Bahrajnu. Důvodem je podceňování vzdělávání.

Tip: Prohlédněte si celou zprávu OSN (anglicky) ZDE (žebříček zemí naleznete na straně 301-304)

Od roku 1990 stále stagnuje subsaharská Afrika. Není to jen kvůli ekonomickému úpadku oblasti, ale také kvůli katastrofickému rozšíření viru HIV/AIDS a jeho vlivu na délku života, uvádí se ve zprávě.

Žebříček tedy zakončuje Niger, před ním jsou Sierra Leone, Mali, Burkina Faso, Guinea-Bissau, Středoafrická republika, Čad, Etiopie, Burundi, Mozambik a Demokratická republika Kongo na 167. místě.

 

Právě se děje

Další zprávy